BiznesSilesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEO

Zabrze szuka oszczędności w teatrze i muzeum [WIDEO]

O kilkuset milionowym zadłużeniu Zabrza informowaliśmy już kilkukrotnie. Teraz przychodzi czas na trudne decyzje. Mają one ratować budżet miasta. Zaczęło się od zwolnień ponad 100 pracowników Urzędu Miasta, potem zwolnienia wręczono aktorom z Teatru Nowego. Teraz na celowniku jest Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, które już wkrótce, bo od nowego roku, ma przejść w ręce Marszałka Województwa Śląskiego.

 

Sztolnia Królowej Luiza, Wieża Ciśnień, Kopalnia Guido i Muzeum Górnictwa Węglowego, to wizytówki i symbole Zabrza.

– Myśmy tam zjeżdżali na dół, tak pooglądać tylko, jako bajtle, jak to wszystko wyglądało, bo to już z 20 lat temu było – mówi Ludwik, mieszkaniec Zabrza.

-Wiem, że kopalnie idzie i można zwiedzać i są warte, żeby istniały i tak mi się wydaje – mówi Agnieszka, mieszkanka Zabrza.

Powiązane artykuły

Obiekty istnieć będą lecz będą mieć nowego właściciela. Trwa proces przejęcia Muzeum Górnictwa Węglowego. Od nowego roku ma stać się własnością samorządu województwa śląskiego, który do tej pory tylko współprowadził instytucje. Zarówno w 2023, jak i w 2024 roku Urząd Marszałkowski przeznaczył prawie 9 mln złotych z budżetu na ich funkcjonowanie. Zabrze dokładało około 7 milionów rocznie.

– Ta kwota łącznie około 16 milionów złotych, to ta kwota, którą województwo przeznaczy w przyszłym roku na funkcjonowanie Muzeum Górnictwa Węglowego. Nic to nie zmieni dla pracowników, nic się nie zmieni jeżeli chodzi o ruch turystyczny. Muzeum jest atrakcją Zabrza i województwa śląskiego. Jest rozpoznawalne w kraju i poza granicami i z pewnością taką atrakcją będzie dalej – mówi Sławomir Gruszka, Urząd Marszałkowski w Katowicach

Projekt odpowiedniej uchwały został już przedstawiony radnym. Decyzja wynikać ma z kilkuset milionowego zadłużeniem miasta. W uzasadnieniu projektu uchwały, czytamy:

„Z rozwojem Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu nierozerwalnie wiąże się wzrost kosztów utrzymania tej instytucji kultury i co za tym idzie wielkość obciążeń finansowych po stronie organizatorów. Tymczasem obecna sytuacja finansowa Miasta Zabrze jest bardzo trudna. Miasto boryka się z problemami finansowymi, w tym ze spłatą istotnego zadłużenia.”

Zanim projekt uchwały zostanie poddany głosowaniu, będzie on omawiany na poniedziałkowej komisji, podczas której mają zostać ustalone szczegóły przekazania Muzeum. Dzisiaj nie udało nam się skontaktować z nikim z zarządu Zabrza, sprawę przekazania skomentował przewodniczący Rady Miasta.

– Tam będą jeszcze takie dodatkowe informacje przekazywane. Też pokazanie chęci współpracy i rozwinięcia tej współpracy dalej z Urzędem Marszałkowskim, bo to, że te udziały są, gdzieś tam oddawane, czy sprzedawane, ta forma jeszcze będzie dopracowana. To nie jest tak, że miasto odżegnuje się od tego i nie chce mieć z tym nic wspólnego – mówi Grzegorz Olejniczak, przewodniczący Rady Miasta Zabrze.

Poniedziałkowe głosowanie nie będzie jednak jednomyślne. Pojawiły się już pierwsze głosy sprzeciwu.

– Wiemy wszyscy ile kosztów finansowych, ale też organizacyjnych poniosło miasto Zabrze na uformowanie i rewitalizację, wybudowanie tej infrastruktury turystyki poprzemysłowej, którą teraz w Zabrzu mamy, która teraz jest pewnym flagowym osiągnięciem. (..) To wszystko jest już gotowe, ta infrastruktura jest gotowa, żeby stanowić bazę turystyki poprzemysłowej, nie tylko w Zabrzu, ale też na Śląsku – mówi Kamil Żbikowski, Lepsze Zabrze, radny miasta.

Co mija się z wieloletnią strategią miasta. Choć głosowanie mogłoby się wydawać przesądzone, to na ostateczny wynik należy poczekać do poniedziałku, 26 sierpnia. Tego dnia będą też omawiane inne sprawy dotyczące sytuacji finansowej miasta.

Karolina Komada

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button