Skip to content

Jest przetarg na budowę DK94 w Olkuszu [WIDEO]

24 lipca 2023
Redakcja
Jest przetarg na budowę DK94 w Olkuszu [WIDEO]
Jest przetarg na budowę DK94 w Olkuszu [WIDEO]

24 godziny, 33 tys. samochodów i niezliczona ilość pieszych. Tak wygląda rzeczywistość trasy łączącej Kraków z aglomeracją górnośląską. Niebawem się to zmieni. Właśnie ogłoszono przetarg na przebudowę DK94 w Olkuszu. O zmianach mówił dzisiaj minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

 

Mieszkańcy od lat czekają na to, by na tej mocno uczęszczanej trasie wreszcie było bezpieczniej. Nie innego zdania są kierowcy – podróżujący zarówno w stronę stolicy Małopolski, jak i na Śląsk.

-To bardzo wymagająca inwestycja, został ogłoszony przetarg. Wcześniej przetarg na wykonawstwo, potem został przygotowany projekt, zostało wydane pozwolenie na budowę, zezwolenie realizacji inwestycji drogowych. Dzięki temu, po ogłoszeniu przetargu będzie można przystąpić do realizacji trudnego zadania - mówi Andrzej Adamczyk – minister infrastruktury.

Zadania, które co prawda obejmie zaledwie ponad 4 km drogi, jednak znacznie poprawi komfort jej użytkowników.

- To by było dobre, bo jednak jest bardzo ruchliwa ta droga i mam nadzieję, że to będzie ku lepszemu, żeby był dobry dojazd do Krakowa i w ogóle – mówi Barbara – piesza.

Aby tak się stało, musi jednak upłynąć trochę czasu. Na przeprowadzenie wszystkich prac wykonawca będzie miał 24 miesiące. A do zrobienia jest wiele.

- Co istotne, oprócz poprawy parametrów samej drogi, dokładnie w tym miejscu na skrzyżowaniu ulicy Rabsztyńskiej i Kościuszki z drogą krajową powstanie dwupoziomowy węzeł. Na odcinku Kraków-Bytom kierowcy pojadą bezkolizyjną jezdnią na poziomie -1, a ruch lokalny pozostanie na tym poziomie. Można powiedzieć, że to znacznie zwiększy przepustowość tego odcinka – mówi Łukasz Kmita – wojewoda małopolski.

Odcinka, gdzie prócz remontu ruchliwej drogi, przebudowane zostanie także przejście dla pieszych. Pojawi się nad nim kładka, która połączy centrum z osiedlem Glinianki. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli odetchnąć z ulgą.

- Bez przerwy jest zablokowana, korkuje się co chwilę, jest duże natężenie ruchu, także to rozwiązanie jest idealne, jestem za – mówi Zofia – mieszkanka Olkusza.

To nie jedyne inwestycje, które planowane są w Srebrnym Mieście. Niebawem zostanie ogłoszony przetarg na budowę stacji kolejowej i przebudowę dworca. Wszystko powinno być gotowe do 2025r.

Magda Sincewicz

Tagi

Podobne wpisy

  • Kolejne zatrzymania pseudokibiców

    Uderzenie w międzynarodowy szlak przemytniczy. Wspólna akcja policji i Straży Granicznej

    Redakcja
  • Thomas Anders gwiazdą Święta Bytomia. Znamy program tegorocznej imprezy

    Kamil Janisz
  • Śmiertelny wypadek w powiecie tarnogórskim

    Tragedia w powiecie tarnogórskim. Dwie osoby zginęły w zderzeniu na trasie Brynek - Połomia

    Redakcja

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19

Finansowanie strony: Śląskie Finansowanie strony: PARP