Skip to content

Katowice: Nowa szansa dla pacjentów z jaskrą

12 listopada 2024
Marcelina Przystał - Skarżyńska
Katowice: Nowa szansa dla pacjentów z jaskrą/fot.pixabay.com
Katowice: Nowa szansa dla pacjentów z jaskrą/fot.pixabay.com

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. Kornela Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach przeprowadzono pierwszy zabieg wszczepienia nowoczesnego implantu jaskrowego (PGI). To przełomowe wydarzenie otwiera nowe możliwości dla pacjentów cierpiących na jaskrę, szczególnie tych, u których standardowe metody leczenia okazały się nieskuteczne.

 

-Wprowadzenie implantu PGI do możliwości terapeutycznych to znaczący krok w leczeniu jaskry - wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Dorota Wyględowska-Promieńska, Lekarz Kierujący Oddziałem Okulistyki Dorosłych UCK, Kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki SUM. -Najnowsze badania kliniczne pokazują, że ta metoda może przynieść znacząco lepsze rezultaty niż dotychczas stosowane rozwiązania. Jest to szczególnie ważne dla pacjentów, u których tradycyjne metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych efektów.

-Międzynarodowe badania kliniczne pokazują imponujące wyniki - podkreśla prof. Wyględowska-Promieńska. -Aż 75% pacjentów po wszczepieniu implantu nie wymaga dodatkowych leków przeciwjaskrowych, a skuteczność metody utrzymuje się przez co najmniej 3 lata. To znacząca poprawa w porównaniu do dotychczasowych metod leczenia.

Dla kogo jest przeznaczony zabieg?

Implant jest szczególnie zalecany dla pacjentów:

  • U których standardowe leczenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów,
  • z zaawansowaną postacią jaskry,
  • wymagających obecnie wielu leków przeciwjaskrowych,
  • z trudnościami w systematycznym stosowaniu kropli przeciwjaskrowych.

-Wprowadzenie tego zabiegu do oferty naszego szpitala pokazuje, że śląska okulistyka znajduje się w europejskiej czołówce - dodaje prof. Wyględowska-Promieńska. -Jako ośrodek uniwersytecki mamy szczególną misję wdrażania innowacyjnych metod leczenia, które mogą pomóc naszym pacjentom.

Szpital przy Ceglanej w Katowicach planuje regularnie wykonywać zabiegi wszczepienia implantu PGI. Jest to część szerszej strategii rozwoju nowoczesnych metod leczenia chorób oczu w regionie.

Jaskra, będąca jedną z głównych przyczyn utraty wzroku, dotyka coraz większej liczby osób. Nowa metoda leczenia daje nadzieję na skuteczniejszą kontrolę choroby i poprawę jakości życia pacjentów.

Tagi

Podobne wpisy

  • Będzie ciszej przy S1. Nowe zabezpieczenia przeciwhałasowe

    Kamil Janisz
  • jechał BMW bez zderzaka

    Pijany 30-latek w BMW bez zderzaka zatrzymany w Katowicach. Miał ponad 2 promile

    Redakcja
  • Autobus

    Bezpłatna komunikacja podczas Industriady. Wystarczy pobrać kupon

    Kamil Janisz

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19

Finansowanie strony: Śląskie Finansowanie strony: PARP