W związku z sygnałem dotyczącym podwyżek opłat na autostradzie A4 Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie wyjaśniające w tej sprawie.
Od 3 kwietnia kierowców czekają kolejne już podwyżki na autostradzie A4 - dla aut osobowych będzie to 15 zł na każdej bramce. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie podwyżek opłat na autostradzie A4.
Chcemy dowiedzieć się jakie są przyczyny podwyżki, jak spółka posiadająca pozycję dominującą w zakresie zarządzania odcinkiem autostrady ustala ceny obecnie i jak robiła to w przeszłości, a także w jaki sposób zakres realizowanych remontów wpływa na poziom cen oraz usługę - mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.
https://twitter.com/UOKiKgovPL/status/1620814136509894656?ref_src=twsrc%5Egoogle%7Ctwcamp%5Eserp%7Ctwgr%5Etweet
Jak poinformowała wczoraj spółka Stalexport Autostrada Małopolska, zarządca autostrady A4 na odcinku Katowice - Kraków, od 3 kwietnia czekają nas podwyżki za przejazd tą drogą. Opłaty na każdej bramce mają wynieść po 15 zł dla aut osobowych (dotąd 13 zł) i po 46 zł dla pojazdów pozostałych kategorii (dotąd 40 zł). Zachowane mają zostać rabaty w wysokości 2 zł przy płatnościach elektronicznych dla aut osobowych.
UOKiK stawał już w obronie kierowców płacących za przejazd autostradą A4. W wydanej w 2008 r. decyzji stwierdzono, że spółka Stalexport Autostrada Małopolska nie miała prawa pobierać pełnej opłaty za przejazd autostradą, która nie spełniała w całości standardu tego typu drogi. Na Stalexport Autostradę Małopolską została nałożona kara finansowa w wysokości 1,3 mln zł. Decyzję potwierdziły sądy kolejnych instancji .
UOKiK