Skip to content

Lewica chce zmian w rentach po zmarłych małżonkach [WIDEO]

12 marca 2023
Redakcja
Działacze Lewicy zbierali podpisy. Chodziło o tzw. wdowią rentę.
Działacze Lewicy zbierali podpisy. Chodziło o tzw. wdowią rentę.

 Działacze Lewicy z Dąbrowy Górniczej zbierają podpisy pod obywatelskim projektem ustawy w sprawie „Renty Wdowiej”. Co ustawa miałaby zmienić? Lewica chciałaby, aby po śmierci jednego z małżonków, drugi miał nie tylko możliwość wyboru, z której emerytury chce korzystać, ale także żeby otrzymał kolejne świadczenie.

 

Obecnie po śmierci małżonka można wybrać: albo pozostać przy swojej emeryturze, albo zrezygnować i skorzystać z 85 proc. emerytury małżonka. Projekt ustawy, który proponuje Lewica zakłada, że wdowa lub wdowiec mogłaby wybrać tę opcję, która daje większy przychód, a do tego uzyskać dodatek w wysokości 50 proc. renty po małżonku/małżonce albo wybrać rentę po małżonku/małżonce i dodać 50 proc. swojej emerytury. Według szacunków Lewicy „Renta Wdowia” kosztowałaby państwo 14 mld zł rocznie.

autor: Paweł Jędrusik 

Tagi

Podobne wpisy

  • Nadchodzą ekstremalne temperatury! Nie zostawiaj zwierząt w potrzebie

    Monika Sławik
  • Rusza sezon nad zalewem Nakło-Chechło. Kolejne ostrzeżenia służb

    Kamil Janisz
  • Zadzwonił do niego „policjant" - mieszkaniec Zabrza stracił blisko 55 tys. zł

    Monika Sławik

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19

Finansowanie strony: Śląskie Finansowanie strony: PARP