Skip to content

Modernizacja DW 928 między Mikołowem a Kobiórem na półmetku.

16 maja 2025
Rafał Kulig
modernizacja drogi wojewódzkiej 928
fot. Andrzej Grygiel / UMWS

Chcielibyśmy napisać, że wielkimi krokami zbliża się zakończenie jednej z bardziej kłopotliwych inwestycji drogowych w regionie. Do kwietnia 2026 roku potrwa jednak modernizacja drogi wojewódzkiej nr 928, przebiegającej od skrzyżowania z DK 44 w Mikołowie do skrzyżowania z DK 1 w Kobiórze.

Całkowita wartość zadania wynosi 255,7 mln brutto.

Trzy etapy – jedna droga

Prace podzielono na trzy odcinki:

  • Mikołów – Wyry,

  • Wyry – Gostyń,

  • Gostyń – Kobiór.

Łącznie inwestycja obejmuje modernizację kilkunastu kilometrów ważnej trasy, łączącej miejscowości aglomeracji śląskiej z trasami krajowymi. Do tej pory wykonano 49 procent zaplanowanych robót.

Co się zmieni?

modernizacja drogi wojewódzkiej 928
fot. Andrzej Grygiel / UMWS

Stan drogi przed przebudową pozostawiał wiele do życzenia. Zniszczona nawierzchnia, niesprawny system odwodnienia i brak odpowiedniej infrastruktury dla pieszych i rowerzystów stanowiły realne zagrożenie dla wszystkich użytkowników trasy.

Modernizacja DW 928 to:

  • całkowita przebudowa konstrukcji drogi,

  • ujednolicenie szerokości jezdni,

  • nowe skrzyżowania i zatoki autobusowe,

  • chodniki i ścieżki pieszo-rowerowe,

  • przebudowa zjazdów do posesji i firm.

Droga powstaje w oparciu  nowoczesne technologie, w tym asfalt wysokomodyfikowany, który gwarantuje dłuższą żywotność nawierzchni i większą odporność na obciążenia.

Cel inwestycji

Głównym celem przebudowy DW 928 jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, zwiększenie przepustowości trasy oraz ułatwienie dostępu do głównych szlaków komunikacyjnych regionu. Wykonawcą inwestycji jest firma Budimex S.A., jeden z największych wykonawców infrastrukturalnych w Polsce. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, kierowcy i mieszkańcy skorzystają z całkowicie zmodernizowanej drogi wojewódzkiej nr 928 już w kwietniu 2026 roku. T

Tagi

Podobne wpisy

  • Zamkną przejazd pod wiaduktem na ul. Lwowskiej. Od 6 lipca zmienią się trasy autobusów

    Monika Sławik
  • Wjechał wprost pod pociąg i sparaliżował ruch kolejowy

    Kamil Janisz
  • Koniec utrudnień pod wiaduktem w Sosnowcu. Ulica Piłsudskiego znów w pełni przejezdna

    Kamil Janisz

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19

Finansowanie strony: Śląskie Finansowanie strony: PARP