Skip to content

Nowoczesny sprzęt dla pacjentek po mastektomii w Sosnowcu. Pierwszy zabieg już wykonany

05 marca 2026
Kamil Janisz
operacja szpital
fot. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu przeprowadzono pierwszy zabieg z wykorzystaniem nowego urządzenia do lipotransferu i rekonstrukcji tkanek własnych u pacjentek po mastektomii. Aparatura została zakupiona dzięki środkom z Krajowego Planu Odbudowy.

Pierwsza pacjentka pomyślnie przeszła zabieg z użyciem specjalistycznego urządzenia umożliwiającego lipotransfer oraz rekonstrukcję tkanek własnych u kobiet po mastektomii. Operację przeprowadziła dr n. med. Aldona Stachura, kierująca Oddziałem Chirurgii Plastycznej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu.

Nowoczesna aparatura pozwala na bardziej precyzyjne zabiegi rekonstrukcyjne, szczególnie u pacjentek, które zmagają się z problemem znacznej asymetrii piersi po leczeniu nowotworowym. Metoda polega na wykorzystaniu własnych tkanek pacjentki, co sprzyja ich regeneracji oraz poprawie efektu estetycznego.

- Taki sprzęt zdecydowanie ułatwia regenerację tkanek i poprawę kształtu piersi. Dzięki temu możemy zapewnić pacjentkom większy komfort życia - podkreśla dr Aldona Stachura.

Dalszy ciąg artykułu pod galerią zdjęć. 

Urządzenie kosztowało ponad 100 tys. zł i będzie wykorzystywane w leczeniu kobiet, które przeszły chorobę nowotworową i wymagają rekonstrukcji piersi.

Zakup aparatury jest częścią większego programu inwestycyjnego finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy. W ramach tego wsparcia do szpitala w Sosnowcu trafi ponad 100 mln zł. Środki zostaną przeznaczone m.in. na zakup ponad 350 nowoczesnych urządzeń diagnostycznych i zabiegowych, a także na modernizację szpitalnej infrastruktury.

Tagi

Podobne wpisy

  • motocykliści pędzili 210 km/h

    Niebezpieczna jazda na drodze wojewódzkiej. Dwóch motocyklistów pędziło 210 km/h

    Redakcja
  • Zmiany w Łabędach. Od 27 czerwca zamknięty przejazd pod wiaduktem kolejowym

    Kamil Janisz
  • Narkotyki w Zabrzu

    Przejęto narkotyki i papierosy bez akcyzy warte ponad 200 tysięcy złotych

    Redakcja

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19

Finansowanie strony: Śląskie Finansowanie strony: PARP