XVI OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA FREINETOWSKA – Do życia przygotowuje się przez życie.

 

XVI  OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA  FREINETOWSKA

Do życia przygotowuje się przez życie.

Wykorzystanie technik C. Freineta w rozwijaniu kompetencji kluczowych.

Honorowy Patronat Jakuba Chełstowskiego

Marszałka Województwa Śląskiego

  Do życia przygotowuje się przez życie. Wykorzystanie technik C.Freineta w rozwijaniu kompetencji kluczowych – pod takim hasłem  w  Katowicach odbędzie  się  w dniach  20 – 22 września 2019 roku XVI  OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA  FREINETOWSKA. Trzydniową konferencję organizuje Regionalny  Ośrodek Doskonalenia  Nauczycieli „WOM” w Katowicach  i  Polskie Stowarzyszenie Animatorów Pedagogiki  Celestyna Freineta,   zrzeszające nauczycieli z całej Polski. Konferencje PSAPC.F są  przedsięwzięciem odbywającym się cyklicznie od wielu lat  na terenie całej Polski. Uczestniczą w nich członkowie i sympatycy stowarzyszenia. Każdego roku zmienia się miejsce – region i temat konferencji. W ten sposób uczestnicy konferencji poznają nowe miejsca, regiony ich specyfikę, kulturę, zwyczaje i tradycje. Taka  forma sprzyja integracji wszystkich uczestników, pozwala na bezpośrednią  wymianę doświadczeń, nawiązywaniu współpracy w zakresie promowania  koncepcji  pedagogicznej  C. Freineta.

Zaproszenie na konferencję kierujemy do dyrektorów, nauczycieli przedszkoli, szkół podstawowych, wychowawców placówek  opiekuńczo-wychowawczych, trenerów, instruktorów zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych,  a także  wszystkich zainteresowanych alternatywną pedagogiką wpisaną w nurt Nowego Wychowania.  XVI  OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA  FREINETOWSKA daje  możliwość spotkania  z  wybitnymi specjalistami z zakresu  pedagogiki, neurodydaktyki i nauk przyrodniczych. W ramach konferencji prowadzone są również warsztaty, które w sposób praktyczny przybliżają innowacyjne metody pracy, jakimi są techniki freinetowskie, sprzyjające rozwijaniu kompetencji kluczowych.

Ponadto, chcąc uczcić stulecie Powstań Śląskich, proponujemy uczestnikom konferencji zwiedzanie Muzeum Śląskiego w Katowicach i poznanie historii Śląska

Informacje o organizatorach:

Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM w Katowicach to jedna z największych w Polsce publiczna placówka doskonalenia nauczycieli, prowadzona przez Samorząd Województwa Śląskiego, akredytowana przez Śląskiego Kuratora Oświaty.

Misją ośrodka jest wspieranie ustawicznego rozwoju zawodowego nauczycieli oraz pracowników oświaty zgodnie z potrzebami oświatowymi regionu według standardów europejskich.

RODN ”WOM” w Katowicach skupia grupę ekspertów i trenerów z zakresu m.in.: zarządzania oświatą, dydaktyki przedmiotowej, języków obcych, edukacji zawodowej i ustawicznej,  bibliotekoznawstwa, edukacji regionalnej i kulturowej, kompetencji społecznych, pedagogiki specjalnej, technologii informacyjno-komunikacyjnych, wychowania-profilaktyki-edukacji zdrowotnej, edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, kompleksowego wsparcia szkół w ich projakościowym rozwoju, edukacyjnej wartości dodanej, ewaluacji zewnętrznej i wewnętrznej szkół.

Polskie Stowarzyszenie Animatorów Pedagogiki Celestyna Freineta jest organizacyjną formą ruchu freinetowskiego, który obejmuje nauczycieli wszystkich szczebli edukacji, odczuwających potrzebę twórczej i autentycznej działalności pedagogicznej, dającej szansę na rozwój nauczycielom i uczniom, na budowanie własnej autonomii, poszerzanie granic demokracji i wolności. Formalnie działa w Polsce od 1992 roku.

 

Program przedsięwzięcia:

Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach

Polskie Stowarzyszenie Animatorów Pedagogiki C. Freineta

zapraszają na:

 

XVI OGÓLNOPOLSKĄ KONFERENCJĘ FREINETOWSKĄ

Do życia przygotowuje się przez życie. Wykorzystanie  technik C. Freineta w rozwijaniu kompetencji kluczowych

 

20 − 22 września 2019 r.

 

Miejsce: Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach

 

Adresat: dyrektorzy, nauczyciele przedszkoli, szkół podstawowych, wychowawcy placówek  opiekuńczo-wychowawczych, trenerzy, instruktorzy zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych                                    

 

Cel: propagowanie pedagogiki Celestyna Freineta jako zorientowanej na dziecko i jego rozwój oraz zastosowanie jego technik skutecznych w rozwijaniu kompetencji kluczowych

                                                             

Program

 

20 września 2019 (piątek) Dzień z wykładami

 

14.00 – 15.00: Rejestracja uczestników

15.00 – 15.20: Uroczyste otwarcie konferencji.

Występ dziecięcego zespołu regionalnego

 

Wykłady

 

15.20  – 16.20: prof. dr hab. Katarzyna Krasoń (UŚ): Świadomość i ekspresja   kulturalna

16.20  – 16.40: Przerwa kawowa                                                                             16.40  – 17.40: dr Jerzy Parusel  (Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska):

Rozwijanie zainteresowań przyrodniczych poza salą szkolną

17.40 – 18.00: Renata Stanek-Kozłowska (RODN „WOM” w Katowicach):

    Kompetencje kluczowe w szkole  podstawowej                                                                                                  

18.00 – 18.20: Kazimiera Piwko (PSAPC.F Katowice): Na co warto zwrócić uwagę w realizacji kompetencji  kluczowych w przedszkolu

18.20 – Komunikaty

18.25 Przejazd do hotelu

19.30 – Wieczór przyjaźni po śląsku (Hotel „Skaut” w Chorzowie)

 

21  września 2019 r. (sobota) Dzień z warsztatami

Szkoła Podstawowa nr 33 im. S. Ligonia w Katowicach, ul. Witosa 23

 

7.30  – 8.30: Śniadanie

8.30  – 9.00: Przejazd do Szkoły Podstawowej nr 33

9.00  – 9.15: Powitanie uczestników

 

Uwaga: Uczestnicy będą mogli uczestniczyć w 3 warsztatach (do wyboru) zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami i harmonogramem. Warsztaty poprowadzą animatorzy PSAPCF Grupy Katowickiej i Warszawskiej.

 

Tematy warsztatów:

 

  1. Beata Staniczek i Dorota Wróbel: Miasteczkowo: rozwijanie kompetencji przed-szkolaka w zakresie przedsiębiorczości i inicjatywności oparte na koncepcji C. Freineta.
  2. Grażyna Dąbrowska, Beata Jurczyk: Rozwijanie kompetencji społeczno-przyrodni-czych i geograficznych Życie rówieśników z innych krajów.
  3. Małgorzata Wilk, Beata Łapkin: Muzykowanie z przyrodą spektakl za jeden liść (rozbudzanie świadomości i ekspresji kulturalnej).
  4. Dorota Kozioł-Żurawska: Klub Małego Włóczykija – kształcenie kompetencji mate-matyczno-przyrodniczych.
  5. 5. Kazimiera Piwko: Zdobywamy sprawność menadżera, czyli od pomysłu na produkt do jego dystrybucji.
  6. Aleksandra Piela: KAMO – Klasowa Akademia Młodego Obywatela sposobem na przygotowanie do życia w społeczności.
  7. Renata Stawczyk-Mizińska, Anna Korzeniewska, Grażyna Ziółek: Matematyczne przygody w terenie.

 

  9.15 – 10.30: I tura warsztatów

10.30 – 10.50: Przerwa kawowa

10.50 – 11.50: II tura warsztatów

12.00 – 13.00: III tura warsztatów

13.00 – 13.30: Podsumowanie warsztatów − wywiad zbiorowy

13.30 – 14.20: Obiad                                                                                                                                   14.30 – 15.00: Przejazd do Muzeum Śląskiego                                                                                              15.00 – 18.00: Zwiedzanie muzeum

19.00:    Kolacja

20.00:  Walne zebranie stowarzyszenia, podsumowanie 3-letniej kadencji, wybór nowego KZK. Spacer po Parku Śląskim

 

22 września 2019 r. (niedziela)

 

7.30  –  8.30: Śniadanie

8.00  – 9.00: Pedagogika C. Freineta w zajęciach poza szkołą, przedszkolem. Śląskie doświadczenia – gadająca ściana I co Wy na to?                                     

9.00 – 10.00: dr Marek Kaczmarzyk (UŚ) wykład: Neurodydaktyka a rozwijanie kompetencji kluczowych    

10.00  – 10.30 Przerwa kawowa

10.30  ­– 12.00 Zakończenie konferencji

 

 

 

 

 

Back to top button