Skip to content

Policja uruchamia specjalną linię do zgłaszania zaginięcia dziecka

05 marca 2024
Redakcja
Policja uruchamia specjalną linię do zgłaszania zaginięcia dziecka
Policja uruchamia specjalną linię do zgłaszania zaginięcia dziecka

Komenda Główna Policji uruchomiła pilotażowy projekt, w ramach którego osoba zgłaszająca zaginięcie dziecka będzie mogła bezpośrednio połączyć się telefonicznie z dyżurnym danej komendy wojewódzkiej Policji. Odbędzie się to przy pomocy specjalnego telefonu (tzw. sztywne łącze). Pilotaż projektu jest realizowany w województwach małopolskim i opolskim.

 

- Wychodząc naprzeciw społecznym oczekiwaniom, a także w kontekście tragedii, która wydarzyła się w Andrychowie, Komenda Główna Policji powołała specjalny zespół, który ma opracować i wdrożyć koncepcje podniesienia standardów obsługi zdarzeń mogących powodować zagrożenie dla życia lub zdrowia dzieci. Chodzi o sytuacje, gdy trzeba zapewnić szybkość i efektywność obiegu informacji – informuje Komenda Główna Policji.

9 lutego br. rozpoczęto jej realizację. Planuje się, że w ciągu 3 miesięcy przeprowadzona zostanie ewaluacja projektu, która oceni zasadność jego kontynuacji lub modyfikacji. Ocena zostanie zakończona sprawozdaniem.

Uruchomiono specjalny telefon, który pełni funkcję pomocniczą w podejmowaniu niezwłocznych działań przez Policję. Połączyć się będzie można także z dyżurnym danej komendy wojewódzkiej Policji. Odbędzie się to przy pomocy specjalnego telefonu (tzw. sztywne łącze).

Będzie to możliwe w sytuacji:

odmowy przyjęcia lub opieszałości w przyjęciu przez Policję zawiadomienia o zdarzeniu mogącym powodować zagrożenie dla życia lub zdrowia dzieci (także w przemocy domowej);

próby odesłania zawiadamiającego o zaginięciu dziecka do innej jednostki Policji;

zwłoki w podejmowaniu przez Policję czynności poszukiwawczych po przyjęciu zawiadomieniu o zaginięciu;

braku kontaktu z prowadzącym sprawę, a jednocześnie braku wiedzy na temat przebiegu prowadzonych czynności.

Pilotaż obejmie łącznie 79 jednostek organizacyjnych Policji z całodobową służbą dyżurną (59 jednostek w województwie małopolskim i 20 w województwie opolskim).

Tagi

Podobne wpisy

  • PEACES SO FAR w ŚCWiS

    Katowice: Interaktywny koncert-performance PEACES SO FAR w ŚCWiS

    Redakcja
  • Pijany kierowca karawanu

    Częstochowa: Skandaliczny incydent. Pijany kierowca karawanu wiózł trumnę z ciałem

    Redakcja
  • PKM Katowice kupi 15 nowych autobusów CNG. Umowa już podpisana

    Kamil Janisz

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19

Finansowanie strony: Śląskie Finansowanie strony: PARP