Skip to content

Przejęto narkotyki i papierosy bez akcyzy warte ponad 200 tysięcy złotych

23 czerwca 2026
Redakcja
Narkotyki w Zabrzu
fot. KMP Tychy

W ostatnich dniach śląscy policjanci przeprowadzili dwie odrębne realizacje wymierzone w czarny rynek substancji odurzających oraz nielegalnych wyrobów tytoniowych. Działania operacyjne prowadzone w Zabrzu, Tychach i Rudzie Śląskiej doprowadziły do zatrzymania dwóch mężczyzn, przejęcia ponad 3,5 kilograma narkotyków oraz likwidacji nielegalnych składów z tytoniem, którego wprowadzenie do obrotu naraziłoby budżet państwa na ogromne straty finansowe.


Działania operacyjne prowadzone w Zabrzu, Tychach i Rudzie Śląskiej doprowadziły do zatrzymania dwóch mężczyzn, przejęcia ponad 3,5 kilograma narkotyków oraz likwidacji nielegalnych składów z tytoniem, którego wprowadzenie do obrotu naraziłoby budżet państwa na straty finansowe.

Ponad 3,5 kilograma zabronionych substancji w Zabrzu

Do pierwszego zatrzymania doszło w minioną niedzielę w Zabrzu. Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego, na podstawie wcześniejszych ustaleń, przeszukali jedno z mieszkań w dzielnicy Helenka. W lokalu zajmowanym przez 49-letniego mężczyznę policjanci znaleźli znaczne ilości substancji zabronionych.

 

Łącznie zabezpieczono ponad 3,5 kilograma środków odurzających i substancji psychotropowych, w tym:

  • – amfetaminę,

 

  • – marihuanę,

 

  • – tabletki ekstazy.

Dodatkowo w tym samym mieszkaniu znajdowało się ponad 800 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Zatrzymany 49-latek był już wcześniej notowany za przestępstwa narkotykowe oraz związane z użyciem przemocy. Mężczyzna usłyszał prokuratorski zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków, a decyzją Sądu Rejonowego w Zabrzu został tymczasowo aresztowany na okres trzech miesięcy.

Papierosy ukryte w samochodzie i na ogródkach działkowych

Z kolei policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Ekonomiczną w Tychach zlikwidowali kanał dystrybucji nielegalnych wyrobów tytoniowych. 19 czerwca na terenie aglomeracji śląskiej zatrzymali do kontroli drogowej samochód marki Seat, którym podróżował 50-letni mieszkaniec powiatu oświęcimskiego. W pojeździe znajdowała się pierwsza partia tytoniu bez akcyzy.

 

Dalsze czynności zaprowadziły śledczych do Rudy Śląskiej, gdzie na terenie ogródków działkowych ujawniono kolejne skrytki z nielegalnym towarem. W wyniku całej akcji zabezpieczono:

  • – ponad 143 tysiące sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy,

 

  • – gotówkę w różnych walutach o łącznej wartości przekraczającej 50 tysięcy złotych (na poczet przyszłych kar).

Gdyby przejęte papierosy trafiły do sprzedaży, straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconych podatków i akcyzy wyniosłyby ponad 200 tysięcy złotych. 50-latek usłyszał zarzut popełnienia przestępstwa skarbowego. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Komenda Miejska Policji w Tychach pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Rudzie Śląskiej.

 

Policja przypomina, że posiadanie oraz handel wyrobami tytoniowymi bez znaków akcyzy jest zabronione i wiąże się z odpowiedzialnością karną skarbową.


źródło: opracowanie własne na podstawie materiałów KMP Zabrze, KMP Tychy

Komentarze dla tego wpisu są wyłączone.

Tagi

Podobne wpisy

  • Zmiany w Łabędach. Od 27 czerwca zamknięty przejazd pod wiaduktem kolejowym

    Kamil Janisz
  • Święto Miasta Tychy 2026. Co warto wiedzieć przed trzydniowym świętowaniem?

    Kamil Janisz
  • Błąd w dokumentach na lotnisku

    Przez jeden błąd dzieci nie poleciały na wakacje do Egiptu

    Redakcja

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19

Finansowanie strony: Śląskie Finansowanie strony: PARP