Przejęto narkotyki i papierosy bez akcyzy warte ponad 200 tysięcy złotych
W ostatnich dniach śląscy policjanci przeprowadzili dwie odrębne realizacje wymierzone w czarny rynek substancji odurzających oraz nielegalnych wyrobów tytoniowych. Działania operacyjne prowadzone w Zabrzu, Tychach i Rudzie Śląskiej doprowadziły do zatrzymania dwóch mężczyzn, przejęcia ponad 3,5 kilograma narkotyków oraz likwidacji nielegalnych składów z tytoniem, którego wprowadzenie do obrotu naraziłoby budżet państwa na ogromne straty finansowe.
Działania operacyjne prowadzone w Zabrzu, Tychach i Rudzie Śląskiej doprowadziły do zatrzymania dwóch mężczyzn, przejęcia ponad 3,5 kilograma narkotyków oraz likwidacji nielegalnych składów z tytoniem, którego wprowadzenie do obrotu naraziłoby budżet państwa na straty finansowe.
Ponad 3,5 kilograma zabronionych substancji w Zabrzu
Do pierwszego zatrzymania doszło w minioną niedzielę w Zabrzu. Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego, na podstawie wcześniejszych ustaleń, przeszukali jedno z mieszkań w dzielnicy Helenka. W lokalu zajmowanym przez 49-letniego mężczyznę policjanci znaleźli znaczne ilości substancji zabronionych.
Łącznie zabezpieczono ponad 3,5 kilograma środków odurzających i substancji psychotropowych, w tym:
- – amfetaminę,
- – marihuanę,
- – tabletki ekstazy.
Dodatkowo w tym samym mieszkaniu znajdowało się ponad 800 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Zatrzymany 49-latek był już wcześniej notowany za przestępstwa narkotykowe oraz związane z użyciem przemocy. Mężczyzna usłyszał prokuratorski zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków, a decyzją Sądu Rejonowego w Zabrzu został tymczasowo aresztowany na okres trzech miesięcy.
Papierosy ukryte w samochodzie i na ogródkach działkowych
Z kolei policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Ekonomiczną w Tychach zlikwidowali kanał dystrybucji nielegalnych wyrobów tytoniowych. 19 czerwca na terenie aglomeracji śląskiej zatrzymali do kontroli drogowej samochód marki Seat, którym podróżował 50-letni mieszkaniec powiatu oświęcimskiego. W pojeździe znajdowała się pierwsza partia tytoniu bez akcyzy.
Dalsze czynności zaprowadziły śledczych do Rudy Śląskiej, gdzie na terenie ogródków działkowych ujawniono kolejne skrytki z nielegalnym towarem. W wyniku całej akcji zabezpieczono:
- – ponad 143 tysiące sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy,
- – gotówkę w różnych walutach o łącznej wartości przekraczającej 50 tysięcy złotych (na poczet przyszłych kar).
Gdyby przejęte papierosy trafiły do sprzedaży, straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconych podatków i akcyzy wyniosłyby ponad 200 tysięcy złotych. 50-latek usłyszał zarzut popełnienia przestępstwa skarbowego. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Komenda Miejska Policji w Tychach pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Rudzie Śląskiej.
Policja przypomina, że posiadanie oraz handel wyrobami tytoniowymi bez znaków akcyzy jest zabronione i wiąże się z odpowiedzialnością karną skarbową.
źródło: opracowanie własne na podstawie materiałów KMP Zabrze, KMP Tychy