Skip to content

Startuje kwalifikacja wojskowa. Kto zostanie wezwany?

30 stycznia 2024
Agnieszka Strzelczyk
Śląskie: Kwalifikacja wojskowa 2020 ruszyła. Coraz więcej osób chce iść do wojska!

Około 230 tysięcy osób stawić musie się na kwalifikacje. Nie jest to wezwanie do służby, ale na pewno rekrutacja, która decyduje kto zostanie wpisany do ewidencji wojskowej. W tym roku do stawienia się przed komisją wezwane zostaną głównie osoby z rocznika 2005, czyli te, które kończą 19 lat. 

Wezwani będą nie tylko ci, którzy osiągnęli konkretny wiek, ale także mężczyźni urodzeni w latach 2000- 2004, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

- W tym roku kwalifikacja wojskowa jest w głównej mierze przeznaczona dla osób, które są z rocznika 2005. To jest ten rocznik podstawowy. A więc osoby, które kończą w tym roku 19. rok życia. Oprócz tych osób są wzywane osoby, które w poprzednich latach nie zgłosiły się z różnych przyczyn na kwalifikację wojskową - mówi kpt. Michał Szymik, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Rybniku.

Kwalifikacja wojskowa rusza, w zależności od miast, w różnych dniach. Potrwa do 30 kwietnia. Za niecałe trzy tygodnie rozpocznie się w Wodzisławiu Śląskim.

- Kwalifikacja wojskowa w naszym powiecie rozpoczyna się 19 lutego, potrwa do 25 marca. W tym roku przewidzianych do udziału w kwalifikacji mamy około 800 mieszkańców naszego powiatu, w tym, co ciekawe, 66 osób to kobiety - mówi Wojciech Raczkowski, Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim.

Warto pamiętać, że pojawienie się przed komisją nie jest równoznaczne z wcieleniem nas w szeregi wojskowe, bo służba wojskowa nie jest obowiązkowa od kilkunastu lat.

Autor: Paweł Jędrusik

Tagi

Podobne wpisy

  • wakacyjny rozkład PKP Intercity

    Nowy wakacyjny rozkład jazdy PKP Intercity. Zmiany dla województwa śląskiego od czerwca

    Redakcja
  • Trwają kolejowe inwestycje na trasach do Bytomia i Pyskowic

    Kamil Janisz
  • Pijany 26-latek „opiekował się” 6-letnią córką

    Awantura w Jastrzębiu-Zdroju. Pijany 26-latek „opiekował się” 6-letnią córką

    Redakcja

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19

Finansowanie strony: Śląskie Finansowanie strony: PARP