Rybnik. Miasto, które odrobiło lekcję z ekologii
Kraj produkcji: Polska
Rok produkcji: 2024
Przeznaczenie wiekowe: Dla małoletnich od lat 12
W programie Nasze Strony dzisiaj wybieramy się do Rybnika. To miasto jeszcze kilka lat temu wytykali palcami wszyscy uczestnicy każdej dyskusji o smogu. Teraz ten sam Rybnik stał się przykładem tego, jak szybko i skutecznie można odmienić swoją sytuację ekologiczną.
Wszystkie gminy, nie tylko te z województwa śląskiego, jak co roku niecierpliwie ale i z nadzieją oczekiwały na wynik bardzo specjalistycznego rankingu, czyli Polskiego Alarmu Smogowego. Jak się okazało, w rankingu tym Rybnik zajął pierwsze miejsce pod względem miast, w których złożono najwięcej wniosków w programie Czyste Powietrze. Podkreślmy: Rybnik okazał się najlepszy w całej Polsce!
– Jestem bardzo dumny z mieszkańców – mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. – Dumny z tego, że tak licznie włączyli się w akcję Czystego Powietrza. Temat smogu w Rybniku od 2014 r. jest dość mocno na tapecie. W ostatnich latach zrobiliśmy wiele, by edukować i pokazywać, gdzie są źródła dotacji. I myślę, że to też jest tego efekt – dodaje prezydent Kuczera.
Wkrótce też skrót ROW ma przestać oznaczać Rybnicki Okręg Węglowy. Dzięki postawieniu na wodór, ma stać się Rybnickim Okręgiem Wodorowym. Rybnik zakupił 20 autobusów wodorowych. „Jeżech na wodór” – takie napisy śmigają po Rybniku wzdłuż i wszerz. Rybnickie powietrze robi się coraz bardziej czyste także za sprawą coraz czystszego zbiorkomu. Środki na ten cel (65 procent kosztów netto) uzyskano z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. – W lipcu ubiegłego roku złożyliśmy kolejny wniosek o dofinansowanie, tym razem na zakup 14 autobusów wodorowych – mówi Ewelina Włoch, naczelnik Wydziału Cyfryzacji i Nowych Technologii UM Rybnik.
Wśród nich znajdą się 3 autobusy 18-metrowe, większe od dotychczasowych. Zaś dofinansowanie będzie już stanowiło 100 procent kosztów netto – podkreśla pani naczelnik.
– Chciałbym, by było to miasto, które wykorzystało szansę środków europejskich, środków KPO, która się już więcej nie powtórzy. By było to miasto współpracy, miasto otwarte, miasto które ciągle się rozwija i szuka nowej drogi na rozwój gospodarczy – mówi prezydent Piotr Kuczera.