Skip to content

Wandale zdewastowali cmentarz żydowski w Zabrzu WIDEO

07 czerwca 2023
Marcelina Przystał - Skarżyńska
Dewastacja cmentarza żydowskiego w Zabrzu. Dwie osoby z zarzutami
Dewastacja cmentarza żydowskiego w Zabrzu. Dwie osoby z zarzutami

Wandale zdewastowali cmentarz żydowski w Zabrzu. Straty, jakie wyrządzili to nawet 300 tys. złotych.

 

 

„Nie tylko wyrwał ten pomnik, ale jeszcze go złamał”


Ten pomnik pochodzi z 1871 roku. Wtedy właśnie powstał zabrzański kirkut. Łącznie kilkadziesiąt
nagrobków na terenie zabytkowej nekropolii w dzielnicy Zandka zostało zdewastowanych w krótkim
czasie. Opiekun cmentarza wciąż nie może zrozumieć tego, co się stało.


-To, co tu widzę – bez żadnych znaków, które wskazywałyby, kto jest sprawcą – to jest z głupoty.
Zmierzenia się i pokazania „jaki jestem silny” - mówi Dariusz Walerjański, opiekun cmentarza.


Okazało się, że wandale nie ograniczyli się do jednej wizyty na cmentarzu. Pierwsze zniszczenia
Darikusz Walerjański odkrył wczoraj, ale sprawcy wrócili.


-Ci przestępcy przyszli drugi raz w ciągu niecałych 12 godzin od zdarzenia, licząc od naszego
wyjścia z policjantami z tego miejsca i ponownie zniszczyli ponad 20 nagrobków. I to takich bardzo
wartościowych, wielkich. Straty są ogromne.


Skopali m.in. grobowiec rodziny Maxa Böhma (Beima), zasłużonego dla historii miasta filantropa i
niegdyś najbogatszego mieszkańca. Żeby dokonać tak dużej dewastacji trzeba było włożyć w to dużo siły.
Sprawcy samki będą się tłumaczyć, bo we wtorek zostali zatrzymani.


-Udało nam się ustalić sprawców i ich zatrzymać. Jest to dwóch mieszkańców Zabrza w wieku 21 i
31 lat. Ci mężczyźni są zatrzymani, zbieramy dalsze dowody i prawdopodobnie jutro zostaną
doprowadzeni do prokuratury, gdzie mogą usłyszeć zarzuty – mówi mł. asp. Sebastian Bijok, KMP w
Zabrzu.


Prawdopodobnie odpowiedzą za zbezczeszczenie nagrobków. Straty na zabrzańskim cmentarzu mogą
wynosić 300 tys. złotych.

 

Łukasz Kądziołka

 

Tagi

Podobne wpisy

  • Rozbito grupę czerpiącą zyski z prostytucji

    Likwidacja zorganizowanej grupy przestępczej na Śląsku. Czerpali korzyści z prostytucji przez prawie 10 lat

    Redakcja
  • Ruszyła akcja „Kręci mnie bezpieczeństwo w lecie”. Służby apelują o rozsądek podczas wakacji

    Kamil Janisz
  • 11-latek na hulajnodze wjechał pod autobus

    Gliwice: 11-latek na hulajnodze wjechał wprost pod autobus

    Redakcja

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19

Finansowanie strony: Śląskie Finansowanie strony: PARP