reklama
Kategorie

Zatrucia dopalaczami na Śląsku: Policja zatrzymała dilerów dopalacza „Mocarz” [WIDEO]

AKTUALIZACJA 12.07.2015: Od czwartku do szpitali w województwie śląskim trafiły już 154 osoby, które zatruły się dopalaczami. Wśród nich było dwóch nastolatków z Bytomia. Policjanci dotarli do trzech mieszkań przy ul. Piekarskiej, w których 14-latek i jego o trzy lata starszy kolega zaopatrzyli się zakazane substancje. W trakcie przeszukań znaleziono prawie 20 gramów substancji o nazwie "Mocarz" oraz blisko 15 tysięcy złotych, pochodzących prawdopodobnie z handlu dopalaczami. Dwie kobiety w wieku 44 i 48 lat oraz 32-letni mężczyzna zostali zatrzymani.  Grozi im kara do 8 lat więzienia. 

 

Osoby, które trafiały do szpitali po zatruciu dopalaczami były w większości agresywne i trudno było nawiązać z nimi kontakt. W Bytomiu zatrzymano 17-latka, który w trakcie transportu do szpitala, kopnął w karetce dwoje medyków. Będący po wpływem środków odurzających nastolatek, po wytrzeźwieniu usłyszy zarzuty. Za naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariuszy publicznych grozi mu kara do 3 lat więzienia.

 

 

11.07.2015: Zatrzymane w związku z dopalaczami "Mocarz" osoby to 26-letni mężczyzna i 59-letnia kobieta. W ich mieszkaniu znaleziono 144 gramy substancji psychoaktywnej o nazwie "Mocarz". W sumie, w związku z ostatnimi wydarzeniami na terenie Katowic i miast województwa śląskiego związanymi z zatruciami dopalaczami, policjanci z wydziałów antynarkotykowych komendy miejskiej i wojewódzkiej zabezpieczyli ponad 150 gramów różnych dopalaczy. Substancje psychoaktywane znaleziono w sklepie i mieszkaniu. Zatrzymanym za posiadanie i handel dopalaczami grozi do 10 lat więzienia.

 

„Mocarz”, „Kosior”, podpałka do grilla i barwnik do piasku, o nieznanym składzie i pochodzeniu, trafiły do laboratorium. Policjanci już ustalili, że "Mocarz" zawiera składniki, które są wpisane na listę substancji uznanych za narkotyki. Ostatnio lista ta wydłużyła się o kolejne 114 pozycji, rozpoznawanych do tej pory jako dopalacze. Po wejściu w życie nowelizacji ustawy uzyskały one status narkotyków. To efekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która weszła w życie 1 lipca. Ustawa wprowadza definicję nowej substancji psychoaktywnej, czyli takiego środka odurzającego lub leku psychotropowego, który może stanowić porównywalne zagrożenie dla zdrowia, jak substancje znajdujące się w wykazach ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. 

 

Wczoraj wieczorem Regionalny Ośrodek Ostrych Zatruć w Sosnowcu odwiedził minister zdrowia Marian Zembala. Profesor podziękował lekarzom za pracę oraz spotkał się z pacjentami. Liczba osób w województwie śląskim, które zażyły dopalacze i trafiły do szpitala, wzrosła do 127. 

 

 

 

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button