Strajk górników na Śląsku. Protesty, blokady dróg i głodówka [RELACJA Z 15 STYCZNIA]
Szukanie winnych kryzysu w Kompanii Węglowej
Paski z wypłat górników. Ile zarabiają górnicy?
Strajk górników na Śląsku. Piotr Duda do posłów ze Śląska: wiemy gdzie mieszkacie [RELACJA Z 14 STYCZNIA]
AKTUALIZACJA 22:44:
W Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach ogłoszono przerwę w negocjacjach między stroną rządową a szefami central związkowych. Liderzy związków zawodowych udali się do pozostałych związkowców, którzy nie biora udziału w rozmoach aby przekazać im to, co do tej pory udało się ustalić. Nie mówią dziennikarzom nic o przebiegu negocjacj. Atmosfera rozmów ma być jednak o wiele bardziej sprzyjająca dialogowi niż podczas poprzednich rozmów.
AKTUALIZACJA 17:40:
W Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach zakończyło się spotkanie samorządowców i marszałka województwa śląskiego w sprawie działań na rzecz obrony likwidowanych rządowym programem 4 kopalń Kompanii Węglowej. Do Warszawy wysłany zostanie kolejny apel do premier Ewy Kopacz. Tym razem podpisany przez samorządy Zabrza, Gliwic, Rudy Śląskiej, Bytomia oraz Marszałka Województwa Śląskiego, Wojciecha Saługę.
AKTUALIZACJA 16:40:
Na utrudnienia w związku z górniczymi protestami muszą przygotować się mieszkańcy Gliwic. W piątek 16 stycznia o godzinie 15.00 górnicy zamierzają zorganizować marsz. Przejdą spod kopalni Sośnica – Makoszowy pod Urząd Miejski w Gliwicach. Trasa przemarszu wiedzie ulicami Błonie, Pocztowa, Pszczyńska, Wrocławska, Strzody i Zwycięstwa. Nie wykluczone, że po drodze nie będą organizowane spontanicznie blokady poszczególnych ulic – np. poprzez długotrwałe przechodzenie po pasach. Policja ma zorganizować na czas protestu w Gliwicach objazdy i będzie pomagała kierowcom w poruszaniu się po mieście.
AKTUALIZACJA 16:25:
Związkowcy zapowiadają w razie fiaska rozmów i próby likwidacji 4 kopalń Kompanii Węglowej marsz na Warszawę. „Będzie likwidacja kopalń – będzie marsz na Warszawę!” – napisał na Twitterze Patryk Kosela, rzecznik prasowy Wolnego Związku Zawodowego Sierpień 80. Przygotowania do ewentualnego marszu związkowców i górników na stolicę mają ruszyć w piątek, 16 stycznia.
AKTUALIZACJA 15:00:
Po godzinie 15.00 w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim rozpoczęły się rozmowy strony rządowej ze związkowcami, które mają przygotować grunt pod kolejną turę negocjacji na temat restrukturyzacji kopalń. Biorą w nich udział między innymi Wojciech Kowalczyk, pełnomocnika rządu do spraw restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego, Rafał Baniak, wiceminister skarbu, Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności oraz Dariusz Potyrała, szef Związku Zawodowego Górników w Polsce.
Marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa spotkał się dziś z prezydentami Bytomia, Gliwic, Rudy Śląskiej i Zabrza oraz wójtem Gierałtowic. Wspólnie podpisali apel do Ewy Kopacz. Dokument zawiera propozycje do tworzonego przez rząd specjalnego programu dla Śląska.
Swój komentarz na temat sytuacji na Śląsku na murach zostawił również Szwedzki.
AKTUALIZACJA 12:00:
Do protestujących z Kompanii Węglowej dołączyli górnicy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W kopalni Budryk w Ornontowicach po zakończeniu porannej zmiany wszyscy górnicy zostali pod ziemią. Akcja w kopalni Budryk nie oznacza przerwania pracy. Górnicy po zakończeniu zmiany będą zostawać pod ziemią na kilka godzin. Następnie będą ich zastępować koledzy z kolejnych zmian.
W pozostałych kopalniach JSW również protestują całe zmiany, ale na powierzchni. Po wyjeździe z dołu kopalni górnicy nie rozchodzą się do domów, tylko prowadzą akcję protestacyjną w cechowniach. Prawdopodobnie w piątek w kolejnych kopalniach JSW akcja protestacyjna przyjmie taką formę jak w Budryku.
Dziś wieczorem w Sejmie może się odbyć głosowanie w sprawie ustawy górniczej.
AKTUALIZACJA 10:30:
Zgodnie z zapowiedziami o godzinie 10 pod kopalnią Sośnica-Makoszowy w Zabrzu rozpoczął się protest górników oraz mieszkańców miasta. Dziś zaplanowany jest jeszcze przemarsz spod kopalni w Makoszowach na ul. Dworcową, gdzie mieszczą się biura poselskie.
9:40: Wczoraj wieczorem w Zabrzu grupa około 500 osób przeszła spod kopalni KWK Sośnica-Makoszowy do centrum miasta. Protest zakończył się o godzinie 22:40.
ZOBACZ ZDJĘCIA Z PROTESTU W ZABRZU
Już we wszystkich 14 kopalniach Kompanii Węglowej trwają podziemne protesty. Ostatni do akcji 14 stycznia dołączyli górnicy z kopalni Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych. Obecnie w akcjach protestacyjnych na dole i na powierzchni zakładów górniczych uczestniczy około 2,5 tysiąca górników i pracowników Kompanii Węglowej. Akcję protestacyjną rozpoczęli również pracownicy Zakładu Informatyki i Telekomunikacji KW SA. Po zakończeniu pierwszej zmiany nie opuszczają swoich miejsc pracy. W proteście bierze udział ok. 150 pracowników. W KWK Sośnica – Makoszowy (ruch Makoszowy) trwa protest głodowy 5 pracowników na powierzchni.
Dziś do godziny 6.00 w zakładach Katowickiego Holdingu Węglowego związki zawodowe przeprowadziły masówki, na których zachęcano pracowników do wzięcia udziału w akcji protestacyjnej od jutra.
Co dziś będzie działo się na Śląsku? O godzinie 10 mieszkańcy Zabrza organizują pikietę poparcia górników, którzy strajkują w kopalni Makoszowy. Pikieta odbędzie się przed kopalnią. O godzinie 15.30 protestujący mają zablokować ulicę Krakowską w Mysłowicach. Natomiast o godzinie 17.00 na placu przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy ulicy Jagiellońskiej w Katowicach odbędzie się protest przeciwko likwidacji czterech kopalń.
Marszałek województwa śląskiego rozmawiał wczoraj z prezydentami Bytomia, Gliwic, Rudy Śląskiej i Zabrza, żeby ustalić propozycje do przygotowywanego rządowego programu pomocowego dla Śląska. Dziś wszyscy spotkają się ponownie, by ostatecznie zaakceptować treść pisma, które zostanie przesłane do Ewy Kopacz