reklama
Kategorie

Strajk górników na Śląsku. Blokada DK86 Katowice-Tychy i marsz górników w Gliwicach [RELACJA 16 STYCZNIA]

Paski z wypłat górników. Ile zarabiają górnicy?

Strajk górników na Śląsku. Protesty, blokady dróg i głodówka [RELACJA Z 15 STYCZNIA]

Zabije czy podtrzyma przy życiu? Cała prawda o rządowym programie dla górnictwa

Bogusław Ziętek: rząd nie może skazywać ludzie na bezrobocie i jednorazowe odprawy

 

AKTUALIZACJA 19:30:

reklama

 

ZOBACZCIE FOTORELACJĘ z manifestacji w Gliwicach. Górnicy skandowali m.in. "Tusk to pedał, Śląsk nam sprzedał!"

reklama

 

AKTUALIZACJA 17:45:

 

W siedzibie Kompanii Węglowej w Katowicach rozpoczął się w piątek 16 stycznia protest! W budynku centrali KW S.A. – jak poinformował nas Związek Zawodowy KADRA Centrali KW S.A. – protestują pracownicy administracji. Popierają w ten sposób protesty górników, broniących przed likwidacją 4 zagrożone zamknięciem kopalnie należące do Kompanii Węglowej.  Równolegle z pracownikami w budynku głównym do protestu przyłączają się pracownicy administracji innych jednostek firmy, tj. Centrum Usług Księgowych oraz Centrum Logistyki Materiałowej.

 

AKTUALIZACJA 17:35:

 

Podziemne protesty ruszyły w piątek, 16 stycznia na kopalniach należących do Katowickiego Holdingu Węglowego. Po zakończeniu pierwszej zmiany w KWK Wieczorek na poziomie 550 metrów pod ziemią przebywa 20 górników. Protest trwa także w kopalni  Wujek-Śląsk, gdzie  1050 metrów pod ziemią akcję protestacyjną prowadzi 11 górników.

 

AKTUALIZACJA 15:40:

 

Kilka tysięcy osób pojawiło się na marszu w Gliwicach, który rozpoczął się po godzinie 15.30.

 

AKTUALIZACJA 14:00:

 

Solidarność ogłosiła ogólnopolskie pogotowie strajkowe. Najbliższe godziny i dni pokażą, jak będą wyglądały formy protestu. Rządzący mają czas na porozumienie do wtorku 20 stycznia. Piotr Duda do posłów ze Śląska w sprawie głosowania nad ustawą górniczą: – Wiemy jak się nazywacie, wiemy gdzie mieszkaniec, wiemy jak wyglądacie i powinniście się wstydzić jak zagłosowaliście.

 

Rozmowy związkowców z delegacją rządową były dziś kontynuowane od godziny 10, ale zostały przerwane, bo w tym czasie zebrał się sztab protestacyjny Solidarności. Negocjacje zostaną wznowione o godzinie 14.45.

 

AKTUALIZACJA 13:00:

Związkowcy zapowiedzieli, że o godzinie 14.15 wyjdą na Drogę Krajową nr 86 na wysokości Wzgórza Wandy w Katowicach. Droga będzie nieprzejezdna zarówno w stronę Katowic, jak i Tychów.

 

Trwa posiedzenie sztabu protestacyjnego Solidarności, na którym może zapaść decyzja o strajku ogólnopolskim.

 

AKTUALIZACJA 12:20:

 

Rano pod kopalnią Sośnica-Makoszowy w Gliwicach protestowali górnicy oraz ich rodziny. Przed naszą kamerą protestujący podkreślali, że są zdeterminowani i będą walczyć o swoje miejsca pracy.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA Z GLIWIC

 

AKTUALIZACJA 10:50:

 

O godzinie 11 przed kopalnią Bobrek-Centrum w Bytomiu rozpocznie się pikieta hutników ze śląskich hut, którzy chcą wesprzeć protestujących górników.

 

Ostro o przegłosowaniu ustawy górniczej wypowiedział się Dominik Kolarz: – Takiego burdelu jeszcze nie widziałem.

 

AKTUALIZACJA 10:00:

 

Do akcji protestacyjnej przeciwko zamykaniu kopalń przyłączyli się górnicy z Katowickiego Holdingu Węglowego. Po nocnej zmianie rozpoczął się podziemny protest w kopalni Murcki-Staszic. Pod ziemią po zakończeniu pracy pozostało ponad 80 osób. Po pierwszej zmianie do podziemnego protestu mają też dołączyć górnicy z kopalni Wujek-Śląsk.

 

W sumie w podziemnych protestach w kopalniach na Śląsku i w Małopolsce uczestniczy ponad 1300 górników. Na powierzchni protestuje kilka tysięcy górników i pracowników kopalń, których wspierają rodziny oraz mieszkańcy górniczych miast i gmin.

 

AKTUALIZACJA 9:00:

Na utrudnienia w związku z górniczymi protestami muszą przygotować się mieszkańcy Gliwic. Dziś o godzinie 15 górnicy zamierzają zorganizować marsz. Przejdą spod kopalni Sośnica – Makoszowy pod Urząd Miejski w Gliwicach. Trasa przemarszu wiedzie ulicami Błonie, Pocztowa, Pszczyńska, Wrocławska, Strzody i Zwycięstwa. Nie wykluczone, że po drodze nie będą organizowane spontanicznie blokady poszczególnych ulic – np. poprzez długotrwałe przechodzenie po pasach. Policja ma zorganizować na czas protestu w Gliwicach objazdy i będzie pomagała kierowcom w poruszaniu się po mieście.
 
O 12 w Katowicach odbędzie się posiedzenie sztabu protestacyjnego Solidarności.
 
8:30: Negocjacje związkowców z delegacją rządową w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim trwały blisko 10 godzin. Spotkanie miało roboczy charakter. Negocjacje będą kontynuowane dziś. – Nie ma jeszcze światełka w tunelu, ale iskierka zaczyna się żarzyć – powiedział Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności.
 
 
Szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności podkreślił, że nie udało się wypracować konkretnych ustaleń, ale padło wiele ciekawych dla obu stron propozycji. Pełnomocnik rządu ds. górnictwa Wojciech Kowalczyk zaznaczył, że rozmowy przebiegały w dobrej atmosferze i zapowiedział, że będą one kontynuowane.  – Zespół roboczy pracował bardzo intensywnie i merytorycznie. Generalnie pracowaliśmy nad tym, aby to piekło, które nazywa się Spółka Restrukturyzacji Kopalń zmienić w czyściec. To jest trudna praca wymagająca przede wszystkim bardzo wielu obliczeń, bardzo wielu rozwiązań organizacyjnych – mówił po zakończeniu rozmów Dominik Kolorz. 
 
 
 

Sejm w nocy przegłosował nowelizację ustawy o górnictwie. Rząd tłumaczy, że zmiany pozwolą na realizację programu naprawy Kompanii Węglowej. Za nowelizacją głosowało 240 posłów, przeciwko było 208, dwóch się wstrzymało. Wcześniej posłowie odrzucili wniosek o odrzucenie ustawy w całości. Ustawa trafi teraz do Senatu, który ma się nią zająć 21 stycznia.

 
 
Wczoraj do akcji protestacyjnej pod ziemią dołączyły kopalnie – Zakład Górniczy Sobieski w Jaworznie i Zakład Górniczy Janina w Libiążu. W ZG Sobieski na poziomie 500 metrów  pod ziemią akcję protestacyjną prowadzi kilkunastu górników.  Wieczorem akcję 350 metrów pod ziemią rozpoczęli też górnicy z Zakładu Górniczego Janina w Libiążu.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button