Strajk w kopalniach JSW. 2 lutego rozmowy z udziałem mediatora
CZYTAJ: STRAJK GÓRNIKÓW JSW: CHCEMY GŁOWY ZAGÓROWSKIEGO
AKTUALIZACJA – 1.02.2015: Akcja protestacyjna jest kontynuowana we wszystkich kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Strajkujący górnicy czekają na wynik poniedziałkowych rozmów z udziałem mediatora. Według dzisiejszych informacji z godziny 6 – podanych przez Centrum Zarządzania Kryzysowego – na powierzchni protestuje ponad 300 górników.
Na poniedziałek (2 lutego) związkowcy zapowiedzieli rozpoczęcie solidarnościowej akcji protestacyjno-strajkowej w całym górnictwie. – Pojawiły się też informacje, że mieszkańcy tych miast i gmin, w których działają kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej planują protesty na ulicach w geście solidarności ze strajkującymi górnikami – dodaje Sławomir Kozłowski, przewodniczący Solidarności w JSW.
Więcej na ten temat w materiale filmowym.
31.01.2015: Od środy we wszystkich kopalniach należących do Jastrzębskiej Spółki Węglowej trwa strajk. Biorą w nim udział zarówno pracownicy powierzchni, jak i pracownicy dołowi odmawiając zjazdu na dół. Strajk prowadzony jest na powierzchni i ma charakter rotacyjny. Jak informuje Centrum Zarządzania Kryzysowego – według dzisiejszych danych z godziny 7 – protestuje ponad 2 tysiące górników.
Rada nadzorcza JSW poparła zarząd spółki, który zamierza wprowadzić plan oszczędnościowy. Jedynym punktem, w którym RN rozważa jakiekolwiek ustępstwa jest zwolnienie dyscyplinarne związkowców, którzy zorganizowali strajk poparcia dla pracowników Kompanii Węglowej. W odpowiedzi związkowcy zapowiedzieli zaostrzenie protestu.
Wczoraj rozmowy pomiędzy zarządem Jastrzębskiej Spółki Węglowej i związkowcami zostały przerwane. Mimo że w spotkaniu nie brał udziału prezes JSW Jarosław Zagórowski, a jego nieobecność była warunkiem zgody strony społecznej na prowadzenie rozmów. Negocjacje mają być wznowione w poniedziałek (2 lutego) z udziałem mediatora. Będzie nim były minister pracy Longin Komołowski.
Nie były to jedyne rozmowy na Śląsku dotyczące sytuacji w górnictwie. Zarząd Katowickiego Holdingu Węglowego spotkał się z organizacjami związkowymi. Chodziło o program naprawczy spółki. Związkowcy przedstawili swoje stanowisko. KHW zaprezentował projekt porozumienia dotyczący realizacji programu naprawczego. Jak ocenia zarząd spółki, mimo różnic w podejściu do tematu, w obu dokumentach występuje wiele punktów zbieżnych. Kolejne spotkanie odbędzie się 3 lutego.