Zdrowe zęby dzięki …ślonskiej godce? Pierwszy taki przypadek w Polsce!
To pierwszy tego typu przypadek, w którym lekarze w edukacji pacjenta sięgają po regionalizmy. Już w najbliższą niedzielę, 24 maja w Katowicach wystartuje akcja edukacyjna „Gryfcok godo: Jesz, pucujesz!”, której organizatorem jest Dentim Clinic. Jej cel to przypomnienie mieszkańcom regionu prostych zasad dotyczących higieny jamy ustnej po jedzeniu, ale w nietypowy sposób – przy pomocy ślonskiej godki. Jak to będzie wyglądało w praktyce?
Przez całe lato na kilku największych wydarzeniach slow foodowych w regionie dyżurować będą gryfne edukatorki ôd dentysty, czyli higienistki stomatologiczne, które rozdawać będą specjalne „Ajnfachowe poradnik zdrowych zymbōw” . Dostanie je każdy, kto wpadnie m.in. na Przystanek Śniadanie czy Śniadanie Na Trawie w Parku Śląskim. Ponadto w edukacji mieszkańców pomagać będzie specjalna animowana postać Gryfcoka, drwaloseksualnego hipstera dentysty. To od niego ze specjalnego poradnika goście slow foodowych imprez dowiedzą się „Czy pucować zymby po kŏżdym jŏdle?” albo „Co robić po zjedzyniu kwaśnyj cytrōny?”.
-Nie chcemy nudzić o zębach, dlatego o ważnym problemie, jakim jest właściwa higiena, będziemy więc mówić półżartem i po ślonsku. To pierwsza tego typu sytuacja, w której lekarze odważają się sięgnąć do regionalizmów, żeby uczyć o zdrowiu. Zważywszy jednak na fakt, że chcemy trafić z przekazem do ludzi młodych, może to się udać podwójnie – nauczymy, jak myć zęby i jak godać – mówi lek. stom. Wojciech Fąferko z Dentim Clinic, która organizuje akcję.
Ale nie tylko o edukację stomatologiczną chodzi katowickiej klinice. -W tej akcji godomy, bo chcemy pokazać, jak ślonsko godka działa w praktyce, jak może być wykorzystywana na przykład w rozmowie z pacjentem, w edukacji najmłodszych i seniorów, w przekazywaniu podstawowych zasad. Nie bez znaczenia jest także tutaj element zaskoczenia. Taki poradnik po ślonsku jest bardziej wciągający, jego czytanie wymaga wysiłku i zabawy – mówi.
Do współpracy przy tworzeniu akcji, która łączy wiedzę medyczną ze godkom dentyści zaprosili Adriana Góreckiego, tłumacza na ślonski, który przełożył poradnik. -Teksty w poradniku bawią, ale także uczą. Użyliśmy tutaj śląskiego z pełną ortografią, którą rzadko kiedy widujemy w tekstach. Cała frajda tutaj polega więc na mocowaniu się z tym zapisem, próbach odczytania, a tym samym nauką – mówi Adrian Górecki, tłumacz.
Akcja trwać będzie przez całe wakacje. Oprócz spotkań w terenie dentyści zaplanowali także konkursy oraz zabawy facebookowe, w których będzie można samemu napisać porady po ślonsku. <.>