Kategorie

Nie składaj broni, złóż petycję…przez Internet

Kampania edukacyjna została zainaugurowana w Senacie przez marszałka Izby Bogdana Borusewicza. – Musimy przekonać obywateli, że warto korzystać z prawa do petycji, by wywierać realny wpływ na władze publiczne i wprowadzać w życie swoje postulaty. Władzom publicznym trzeba natomiast uświadomić, że mają się zajmować petycjami z należytą starannością – powiedział marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.  

 

Kancelaria Senatu razem z Instytutem Spraw Publicznych w ramach kampanii promuje tworzenie petycji. Celem działań edukacyjnych jest dotarcie do obywateli i organizacji pozarządowych z informacją, że mają nowe prawo i warto po nie sięgać oraz uświadomienie władz publicznych, że warto zajmować się petycjami. W ramach kampanii, zostaną zorganizowane m.in. warsztaty dla mediów lokalnych z całej Polski oraz konferencja na temat nowej ustawy.

 

Portal www.Zmienmy.to, jako jeden z pierwszych podpisał deklarację dołączenia do koalicji promującej petycje i w ramach współpracy z organizatorami będzie aktywnie włączał się we wszystkie działania. W spotkaniu inauguracyjnym wzięli udział senatorowie, posłowie członkowie Parlamentarnego Zespołu ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych.

 

Ustawa o petycjach, która wejdzie w życie 6 września 2015 r., wprowadza możliwość składania petycji drogą elektroniczną. O tym, czy pismo jest petycją, decydować ma treść i zawartość, a nie jego forma. Oznacza to, że samorządy, które najczęściej są adresatami takich pism, będą zobligowane w ciągu maksymalnie 3 miesięcy odpowiedzieć na petycję wysłaną emailem. – O tym, czy adresat uzna petycję decyduje jej zawartość, m.in. treść, dane kontaktowe do autora czy podpis pod petycją. Korzystając z portalu Zmieńmy.to każdy może w bardzo prosty i szybki sposób złożyć petycję i nie martwić się, czy jego inicjatywa spełni wymagania ustawowe – mówi Dariusz Konik, założyciel portalu Zmieńmy.to. – Jako jedyny w Polsce portal z petycjami, za podstawę prawną naszego działania uznajemy nową ustawę. Formularz pisania petycji jest tak skonstruowany, aby spełniać wszystkie wymagania – dodaje.

 

Według badania CBOS z 2013 r. 79% Polaków uważa, że nie ma wpływu na sprawy publiczne. Z drugiej strony, inne badanie CBOS z 2012 r. pokazuje, że 72% obywateli uważa, że dzięki wspólnemu działaniu można rozwiązać lokalne problemy. Portal Zmieńmy.to jest odpowiedzią na tę sytuację – każdemu obywatelowi i organizacji pozarządowej umożliwia wpływ na sprawy lokalne i ogólnokrajowe poprzez szybkie i proste tworzenie oraz podpisywanie petycji. Serwis automatycznie wysyła petycje do adresata, umożliwia pobieranie aktualnej listy podpisów i informowanie o losie petycji na jej osi czasu oraz porządkuje wszystkie inicjatywy według lokalizacji oraz kategorii. Zmieńmy.to jest nową platformą, której ogólnopolskie i lokalne inicjatywy już odniosły sukcesy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button