Kategorie

20 milionów złotych do wydania. Mieszkańcy Katowic głosują na projekty budżetu obywatelskiego

Do niedzieli mieszkańcy Katowic mogą zagłosować na jeden z 242 projektów budżetu obywatelskiego. – Z takich ogólnomiejskich projektów zagłosowałem na rowery. To pomoże ekologicznie, bo będzie tu mniej samochodów – mówi Mieczysław Grzegorski, mieszkaniec Katowic. Głosować można w jednym z prawie 60 punktów w całym mieście. Jedynymi warunkami są: ukończone 16 lat i zameldowanie w Katowicach. Do wydania 20 milionów. To najwięcej w historii miasta i wszystkich budżetów obywatelskich na Śląsku. Głosować można zarówno na projekty ogólnomiejskie i te z poszczególnych osiedli. – Mogą mieszkańcy zagłosować na kilka projektów jednocześnie. Każdy ma trzy punkty na projekty dzielnicowe i trzy punkty na projekty ogólnomiejskie – wyjaśnia Ewa Gajewska, UM w Katowicach.

 

Czas na decyzję przyszedł również w Mikołowie, który jako jedno z ostatnich miast aglomeracji organizuje u siebie budżet obywatelski. Przygotowania zajęły trzy miesiące. Obecnie trwa akcja informacyjna dla mieszkańców. Wnioski można będzie składać od października. Głosowanie ma się odbyć w styczniu. Do rozdania będzie milion złotych. Mikołów bierze przykład z Zagłębia. – Lepiej się uczyć na cudzych błędach, więc bardzo uważnie obserwowaliśmy jak to wygląda w Dąbrowie Górniczej, która w naszym regionie jest prekursorem budżetu partycypacyjnego – podkreśla Mateusz Handel, zastępca burmistrza Mikołowa. Pomysły na to, jak poprawić miasto już spływają. Na razie dotyczą głównie palców zabaw, siłowni i remontów dróg. – Cały układ komunikacyjny musimy zmienić, to jest na pewno do zrobienia. Uruchomienie dworca jest bardzo ważne – uważa Eryk Krzyżowski, mieszkaniec Mikołowa .

 

Powiązane artykuły

Pomysłów na zmiany nie brakuje również w Gliwicach. Mieszańcy walczą jednak o to, by nie tylko radni mogli zgłaszać projekty. Władze miasta na razie jednak wprowadzają własne zmiany. – Te, które należy uznać za kluczowe to fakt, że mieszkańcy od początku wiedzieli ile mają pieniędzy do dyspozycji. Zmieniła się też formuła głosowania, można głosować w formie elektronicznej i papierowej – tłumaczy Katarzyna Śpiewok, UM w Gliwicach. Kolejne zmiany w przepisach, możliwe są najwcześniej w 2017 roku.   

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button