Kategorie

Kopnij depresję! Na Śląsku sprawdzają nowatorką metodę walki z depresją

Janina Wieczorek choruje na depresję od lat. Próbowała wielu sposobów leczenia. Jednym ze skuteczniejszych okazał się ten, wywodzący się ze sztuk walk. -Wszystko we mnie buzuje normalnie, ale to jest dobre bo ja dzięki temu nie popadam w letarg czy śpioch, bo mnie śpioch męczy, a tak chce mi się działać. Te ćwiczenia są specyficzne, bardzo dobre dla osób chorych na depresję nie wymagają wysiłku – mówi Janina Wieczorek, uczestniczka kursu. Każda walka zaczyna się w głowie, również ta z chorobą. Mimo że, zajęcia przypominają rehabilitację, kryje się za nimi coś więcej. Tomasz Boral z częstochowskiego Stowarzyszenia Sztuk i Sportów Walki Backfist, przez kilka tygodni ćwiczył z 20 kursantami trening mentalny. Jego podstawą była rozmowa, ćwiczenia oddechowe, spostrzegawczości, pamięci i wyobraźni. -Tutaj serwujemy również kwestie treningu mentalnego, który wywodzi się ze sztuk walki. Jest w nim zastosowane bardzo dużo ćwiczeń oddechowych. Jest dla mnie zaszczytem, że po latach jakiegoś mojego doświadczenia mogłem zademonstrować, że sztuki walki nie służą tylko do zadawania ciosów – mówi Tomasz Boral, Backfist Stowarzyszenie Sztuk i Sportów Walki.

 

 
Mimo że, najważniejszy jest tu umysł nie zapomniano o ciele. Również techniki rozciągania, stosowane w sztukach walki znalazły zastosowanie w leczeniu problemów psychicznych. -Oj, na początku strasznie bolały mnie mięśnie, ale teraz po ćwiczeniach już jest wszytko w porządku. Moje ciało nie "grało" z duszą, ale teraz czuję, że jest równowaga – mówi Łukasz Najman, mieszkaniec Częstochowy. Dr Magdalena Jakubowska-Niewmierzycka na co dzień opiekuje się uczestnikami zajęć. I przyznaje, że chciała, aby takie zajęcia były stałym narzędziem w walce z nerwicą i depresją. -Myślę, że bardzo pomaga im to w leczeniu. To widać tutaj u nich po ich uśmiechniętych twarzach. Są zadowoleni a co za tym idzie, postęp leczenia będzie dużo lepszy – mówi Magldalena Jakubowska-Niewmierzycka, Egomedia Centrum Zdrowia Psychicznego w Częstochowie.

 

Leczenie było bezpłatne, było częścią akcji Promocji Zdrowia Psychicznego organizowanej przez urząd marszałkowski w Katowicach. -Szkolenie dostało dofinansowanie w wysokości 12 tysięcy złotych, natomiast pełna pula jaka została rozdzielona. W ramach tej inicjatywy wynosiła dwieście tysięcy złotych – mówi Witold Trólka, Urząd Marszałkowski. Tego typu zajęcia były pierwszymi w województwie śląskim i najprawdopodobniej nie ostatnimi. <.>

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button