Kategorie

Miasto zieleni, sportu i rekreacji? Zobaczcie jakie będą Katowice w 2030 roku. My już wiemy! [WIDEO]

Kierowcy od kilku lat biją na alarm, ale na razie nie zostali wysłuchani. To jeden z największych problemów, na który nie znaleziono rozwiązania. Tak niemal codziennie wyglądają główne drogi w Katowicach. Paradoksalnie, choć przez miasto przebiega autostrada i Drogowa Trasa Średnicowa to drobna kolizja potrafi sparaliżować je na kilka godzin. Tak jak dziś w tunelu pod Rondem. Kierowcy w takim tempie jechali przez kilka kilometrów. -Rano jak wyjeżdżamy, to trzeba duży zapas czasu wziąć ze sobą, ponieważ są straszne utrudnienia szczególnie z dojazdem do Katowic – mówi Dominik Donocik, kierowca. Teraz takie problemy może rozwiązać ten dokument. Strategia rozwoju miasta – Katowice 2030, to spis priorytetów jakie stawiają przed sobą urzędnicy. Wszystko zostało oparte na czterech fundamentach. -Za wiodący została uznana jakość życia i w zakresie jakości życia mówimy przede wszystkim o dobrych, atrakcyjnych warunkach zamieszkania, ale również warunkach pracy i atrakcyjnym sposobie spędzania wolnego czasu – mówi Katarzyna Staś, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta Katowice. Do tego rozwój budownictwa dla ludzi młodych oraz przebudowa zbiorników wodnych w Szopienicach.

 

 

Wyobraźnię mieszkańców na pewno rozgrzeje druga strategia. Zgodnie z jej założeniami Rynek, Strefa Kultury i Galeria Katowicka mają być częściej wykorzystywane jako strefa aktywności miejskiej. –Trzeci obszar to rozwój przedsiębiorczości i tutaj przede wszystkim kładziemy nacisk na rozwój nowych usług biznesowych oraz rozwój przemysłu opartego na nowych technologiach – podkreśla Justyna Łukasiewicz-Musiał, rzecznik prasowy UM w Katowicach. Ostatnia strategia została oparta na transporcie. Główny cel to wprowadzenie inteligentnego systemu zarządzania ruchem. -Strategia rozwoju miasta jest dokumentem wiążącym, tylko proszę wziąć pod uwagę, że jest to dokument najwyższej rangi, czyli o dużym stopniu ogólności i on jest też na najdłuższą perspektywę czasową jaką możemy założyć – dodaje Justyna Łukasiewicz-Musiał, rzecznik prasowy UM w Katowicach. Wiele zadań zapisanych w programie jest już realizowana. Zdaniem radnych – taki dokument choć zawiera wiele ogólnych informacji jest bardzo potrzebny.

 

 

-Na tą strategię trzeba często spoglądać i nie może ona wylądować w szufladzie, bo wtedy będzie to bez sensu i szkoda pracy. Jeśli strategia powstanie, to trzeba ją kontrolować żeby była realizowana – mówi Marek Nowara, radny Katowic, RAŚ. Ta strategia nie wszystkim przypadła jednak do gustu. Zdaniem Eweliny Sobczyk władze miasta powinny opierać się na innych założeniach. -A jak akceptacja tego, co mówią mieszkańcy, jeśli mieszkańcy negatywnie wypowiadają się na temat budowy stadionu może warto wsłuchać się w ich słowa. Do tego B jak bliskość, bliskość czystego skweru, ławki, dojazdu i C jak ciągłość tego, co obiecuje się w kampanii wyborczej – mówi Izabela Sobczyk, członek Rady Pożytku Publicznego w Katowicach.

 

 

Do rozmów na temat strategii zostali zaproszeni mieszkańcy oraz organizacje pozarządowe. Konsultacje nie wzbudziły większego zainteresowania. Ankiety wypełniło tylko nieco ponad 500 osób. Sporo do życzenia pozostawiły również spotkania ze stowarzyszeniami. -Spotyka się grono ekspertów siedzących przy stole, proponują i prezentują wyniki badań, pozostawiając bardzo niewiele czasu na konsultacje z osobami, które są użytkownikami tego miasta – mówi Piotr Szmyt, stowarzyszenie Bona Fides w Katowicach. Teraz głos będą mieli radni. Głosowanie nad uchwaleniem strategi dla Katowic prawdopodobnie odbędzie już na grudniowej sesji.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button