Kategorie

Tego nie wiesz o Śląsku. Architektura w jednym przewodniku [ZDJĘCIA]

Styl gotycki wyklucza siętaki tytuł nosi najnowsza publikacja Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach. Jest to przewodnik po międzywojennej architekturze województwa śląskiego autorstwa Anny Syski i Tomasza Kiełkowskiego.

 

Tytuł Styl gotycki wyklucza się został zaczerpnięty z warunków konkursu na projekt gmachu Urzędu Wojewódzkiego i Sejmu Śląskiego w Katowicach, był to zapis odnoszący się do stylistyki obiektu. Tytuł symbolicznie określa stylistykę międzywojennego budownictwa, które powstawało w ówczesnym województwie śląskim. Na potrzeby przewodnika został wykorzystany także do określenia obiektów na zachodnich krańcach dawnego województwa kieleckiego i wschodnich Republiki Weimarskiej.

 

Powiązane artykuły

Hasło Styl gotycki wyklucza się zostało tutaj potraktowane jako synonim architektury nowoczesnej, która nie czerpała z tradycji poprzednich wieków, ale rezygnując z kolumn, rozbudowanych gzymsów i kwiatonów wykorzystywała tylko możliwości, które dawały cegła, żelbet i kamień.

 

Przewodnik zawiera opisy i fotografie 120 obiektów z 28 miejscowości województwa śląskiego. Są wśród nich obiekty sakralne, urzędy, szkoły, ogródki jordanowskie, baseny kąpielowe, obiekty wojskowe, wille, osiedla mieszkaniowe oraz kamienice czynszowe zaprojektowane m.in. przez Dominikusa Böhma, Stefana Bryłę, Oskara Goltza, Josefa Hoffmanna, Mariana Lalewicza, Otto Lindera, Ericha Mendelsohna, Tadeusza Michejdę, Edgara Norwertha, Karoal Schayera, Adolfa Szyszko-Bohusza, Fryderyka Tadaniera i Konrada Wachsmanna.

 

Styl gotycki wyklucza się to wydawnictwo pozwalające porównać obiekty wybudowane przed II wojną światową w Polsce oraz Niemczech i będące jednocześnie informatorem, mogącym towarzyszyć podczas spacerów po ulicach miast i wycieczek po regionie. Jego powstaniu przyświecała idea, aby zaprezentować nie tylko szeroko znane obiekty znajdujące się w największych miastach województwa, ale także budynki wzniesione w niewielkich miejscowościach, do których turysta nie często zagląda.

 

Spotkanie z autorami w środę w Katowicach.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button