Kategorie

Poziom świętej Barbary, czyli nowa trasa turystyczna w kopalni Guido [ZDJĘCIA]

Najważniejszym punktem nowej trasy turystycznej jest kaplica św. Barbary. 10 grudnia o godzinie 11 uroczystą Mszę Świętą z poświęceniem kaplicy odprawią arcybiskup metropolita katowicki Wiktor Skworc i biskup gliwicki Jan Kopiec. Całość trasy została tematycznie podzielona na cztery strefy: praca w kopalni, rozum i wiara, kult św. Barbary oraz św. Barbara – konteksty.

 

Pierwsza ze stref dotyczy pracy w kopalni, wykorzystania koni roboczych pod ziemią oraz poczucia niepewności i ciągłego zagrożenia u pracujących pod ziemią ludzi. Do zbudowania narracji w tej części ekspozycji w największym stopniu wykorzystano zastane elementy kopalnianych podziemi, które wpłynęły na rodzaj przekazywanych treści (oryginalne podziemne stajnie z przełomu XIX i XX w). W tej części ekspozycji zostaną umieszczone zarówno oryginalne artefakty stanowiące między innymi wyposażenie stajni, jak również nowoczesne, multimedialne środki przekazu. Strefa obejmuje swoim zasięgiem całą długość przekopu, podszybie szybu Kolejowego i trzy podziemne stajnie. Całość narracji będzie budować bardzo zwartą opowieść ilustrującą jak pracowali górnicy sto lat temu, czego się bali i dlaczego ich praca była tak niebezpieczna.

 

Powiązane artykuły

Kolejna strefa: „rozum i wiara” mieści się w jednej komorze – tzw. hali pomp. Narracja tej części ekspozycji skupiać się będzie na skojarzeniach i relacjach pomiędzy wiarą – święta Barbara jako patronka górników i wiedzą – zastane elementy wyposażenia kopalni będące dziełem górniczej myśli technicznej i wyrazem umiejętności ujarzmiania sił natury. Architektura i kubatura hali pomp stwarza unikatowy klimat i doskonale nadaje się do wyświetlania wielkoformatowego, trójwymiarowego pokazu w postaci mappingu. W tej części zwiedzający poznają także wiele interesujących faktów na temat samej świętej Barbary, genezy jej kultu oraz dowiedzą się, dlaczego górnicy obrali ją sobie za patronkę.

 

Następna – trzecia strefa: „kult św. Barbary” w stanowi serce całej ekspozycji. Część ta została zlokalizowana w komorze B, która zachwyca już sama w sobie ze względu na walory architektoniczne: surowa cegła, konstrukcje stalowe i industrialny klimat mieszają się tu z polotem i monumentalizmem znanym z tak częstych na śląsku neogotyckich ceglanych kościołów. Sprawiło to, że komora została potraktowana jako kaplica św. Barbary, w której uwagę na pewno zwrócą witraż i rzeźba św. Barbary, przygotowane przez wybitnych artystów plastyków specjalnie dla Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Całość uzupełniają dalsze elementy ekspozycji, w tym wiele unikatowych eksponatów ze zbiorów Muzeum.

 

Czwarta i ostatnia strefa tematyczna ma za zadanie przybliżyć odwiedzającym różnorodne, współczesne konteksty związane z patronką górników i jej kultem. Strefa zlokalizowana jest w okolicach szybu Guido i zajmuje stosunkowo niewielką przestrzeń, na której zgromadzone zostaną muzealia – wyeksponowane w pięciu gablotach oraz prezentowane za pomocą stanowisk multimedialnych. Każde ze stanowisk pozwoli zwiedzającemu na samodzielne pogłębienie lub uzupełnienie wiedzy na św. Barbary czy miejsca, w którym aktualnie się znajdują.

 

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button