REKLAMA
Kategorie

Muzeum Śląskie: To będzie jak starcie Gołota. Na ścianach zmierzą się dwie …Pomarańczarki

Obie w dojrzałym wieku, każda ma własną historię, choć ich dramatyczne losy przeplatają się. Takie same, a jednak inne, dwie Pomarańczarki spotkają się 8 kwietnia w Muzeum Śląskim. Ekspozycja oraz specjalnie przygotowane spotkania dla dorosłych i dzieci będą okazją do odkrycia wszystkich sekretów obu dzieł Aleksandra Gierymskiego.

 

Niemal identyczne portrety o niezwykłej autentyczności i głębi psychologicznej należą do nurtu realistycznego, dokumentującego życie biednych dzielnic miasta. Gierymski, zainspirowany czarno-białą fotografią przekupki z koszami owoców, namalował dwa bardzo podobne obrazy znane pod tytułami: Żydówka z cytrynami, Pomarańczarka, Przekupka warszawska, Owocarka. Przed II wojną światową jeden z nich znajdował się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, a po upadku powstania warszawskiego został wywieziony. Drugi pochodzi ze zbiorów znanego kolekcjonera – Ignacego Korwin Milewskiego, który odsprzedał go w 1924 r. do antykwariatu Abe Gutnajera w Warszawie, skąd pięć lat później trafił do Muzeum Śląskiego.

Warto wspomnieć, że w latach 1962–1980 katowicki obraz zastępował w Muzeum Narodowym w Warszawie zaginione dzieło. Cztery lata po restytucji Muzeum Śląskiego powrócił do Katowic i stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli kolekcji malarstwa polskiego, a także przyczynił się do odnalezienia warszawskiego obrazu. W 2010 r. dzieło o tym tytule trafiło do jednego z hamburskich domów aukcyjnych, którego pracownicy zwrócili się do Muzeum Śląskiego z prośbą o konsultację. W wyniku działań podjętych przez MKiDN oraz MSZ obraz został odzyskany do zbiorów warszawskich w lipcu 2011 r. Dzięki pieczołowitej konserwacji udało się przywrócić mu pierwotną świetność.
 

Ekspozycji Pomarańczarka – kopia czy replika? prezentowanej do 17 lipca w Muzeum Śląskim będą towarzyszyć spotkania przybliżające zagadnienia odzyskiwania strat wojennych oraz tajniki konserwacji dzieł prowadzone przez specjalistów w tych dziedzinach. Dla najmłodszych przygotowano warsztaty zainspirowane obrazem Aleksandra Gierymskiego, a dla miłośników zagadek konkurs wymagający wnikliwego „oka”. Więcej informacji na www.muzeumslaskie.pl

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button