Kategorie

Katowice: Zielone Czeki 2016 rozdane! Do kogo trafiły? [ZDJĘCIA, WIDEO]

-Dziś dużo słyszymy o naszym wpływie na środowisko. Od 22 lat nagradzamy osobowości, które kreują właściwe, ekologiczne postawy. Przez te lata nagrodziliśmy ponad dwustu takich pasjonatów. Jesteśmy jak wielka ekologiczna rodzina. Ziemię mamy tylko jedną, więc od naszych decyzji zależy jej i nasz los – przypominał prezes WFOSIG w Katowicach. Nagrody finansowe oraz dyplomy przyznawane są przez Kapitułę składającą się z ekspertów, pracowników naukowych oraz działaczy na rzecz ochrony środowiska i popularyzacji przyrody.Do tegorocznej edycji konkursu wpłynęło 40 zgłoszeń. Laureaci wyłaniani są w sześciu kategoriach:

    innowacje i technologie
    programy i akcje dotyczące ochrony przyrody
    prace naukowo – badawcze
    edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży
    publicystyka ekologiczna
    działania popularyzatorskie i promocja postaw proekologicznych

 

Decyzją Kapituły przyznanych zostało 14 ”Zielonych Czeków” – 5 nagród zespołowych i 2 nagrody indywidualne. Przyznano także 1 dyplom honorowych i 10 dyplomów uznania.

Wysokość nagród pieniężnych jest następująca:

    Nagroda indywidualna – do 7.500 zł.
    Nagroda zespołowa – do 15.000 zł przy uwzględnieniu, że zespół nie może liczyć więcej niż trzy osoby, a nagroda dla członka zespołu nie może przekroczyć kwoty 5.000,00 zł

Uroczystą galę wręczenia "Zielonych Czeków" zakończył występ trzech tenorów Zespołu Śląsk: Michał Borkowski, Piotr Koprowski i Piotr Nikiel.

Zielone Czeki – laureaci nagród i dyplomów

Kategoria: INNOWACJE I TECHNOLOGIE – nie wyłoniono laureata ZC.

Dyplom uznania:

    Piotr Komraus – za innowacyjny program ograniczania strat wody, który pozwolił na zaoszczędzenie 372 tys. m3 wody w ciągu 5 lat istnienia firmy Aqua-Sprint Wodociągi Siemianowickie
    Bogusław Berka – za zastąpienie węgla i oleju opałowego paliwem gazowym w procesie suszenia zbóż na terenie obiektu w Bojanowie spółki AGROMAX.)

 

Kategoria: PROGRAMY I AKCJE PROEKOLOGICZNE DOTYCZĄCE OCHRONY PRZYRODY

Zielony Czek:

    dr hab. prof. UŚ Tomasz Pietrzykowski – za unikalną działalność społeczną w dziedzinie poprawy standardów prawnej ochrony zwierząt w Polsce popartą wiedzą merytoryczną na najwyższym poziomie,
    zespół: Maja Głowacka, Bogdan Ogrodnik – za opracowanie i przeprowadzenie autorskich programów Badamy Poznajemy, Chronimy, Program czynnej ochrony przyrody w lasach nadleśnictwa Rybnik oraz program Przyrodnicze Katowice; członkowie zespołu są założycielami Pracowni Edukacji Żywej.

Zgodnie z Regulaminem w przypadku gdy nie wyłoniono laureata w danej kategorii istnieje możliwość nagrodzenia dwóch osób lub dwóch zespołów w innej kategorii.

 

Kategoria: PRACE NAUKOWO-BADAWCZE

Dyplom uznania:

    Dariusz Tlałka za badania i prace naukowe nad paprotnikami na obszarze województwa śląskiego i terenach przyległych; nominowany to odkrywca 5 nowych gatunków paprotnika, autor i współautor 28 publikacji naukowych, badania prowadzi społecznie i nie jest związany z żadną jednostką naukową,

Dyplom honorowy:

    dr Andrzej Tyc za długoletnią pracę naukową na rzecz ochrony przyrody regionu oraz zaangażowanie w kolejnych kadencjach Wojewódzkich Rad ochrony Przyrody oraz Regionalnej Ochrony Przyrody Województwa Śląskiego.

Zielony Czek:

    dr inż. Krzysztof Klejnowski – za długoletnią pracę naukową na rzecz ochrony powietrza, badania właściwości fizyko-chemicznych cząstek stałych w atmosferze, publikacje popularyzujące wiedzę na temat zanieczyszczenia powietrza w województwie śląskim oraz zaangażowanie od 2003 roku w prace Komisji do Spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko, a od 2009 roku w pracach Regionalnej Komisji do Spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko.

 

Kategoria: EDUKACJA EKOLOGICZNA DZIECI I MŁODZIEŻY

Dyplom uznania dla zespołu:

    Robert Mańczyk, Dariusz Heppner, Bogdan Kubat, który od kilku lat prowadzi akcję „Młodzieżowe spotkania z przyrodą”, w której udział wzięło 500 dzieci ze szkół i przedszkoli.

Zielony Czek:

    zespół: Ewa Cornik, Katarzyna Wojtal, Jarosław Wesołek – nominowani to nauczyciele przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, którzy z wielkim zapałem i zaangażowaniem społecznym edukują ekologicznie dzieci i młodzież w obszarach: organizacja powiatowych konkursów ekologicznych, opracowanie i organizacja cyklicznych zajęć otwartych dla uczniów z regionu, kreowanie systemu edukacji proekologicznej nauczycieli i uczniów poprzez uczestnictwo w wykładach i akcjach Centrum Edukacji Prosumenckiej przy Politechnice Śląskiej

 

Kategoria: PUBLICYSTYKA EKOLOGICZNA

nie wybrano kandydata

 

Kategoria: działania popularyzatorskie i promocja postaw proekologicznych:

Dyplomy uznania:

    zespół: Alicja Czerwińska, Michał Kisio, Marcin Niesyt – dyplom uznania za organizację i udział w akcjach ulicznych, informacyjnych warsztatach dotyczących zdrowego żywienia w ramach Stowarzyszenia Otwarte Klatki,
    Łukasz Fuglewicz – dyplom uznania za animację interdyscyplinarnych działań łączących przyrodę, kulturę i aktywność fizyczną.

Zielony Czek:

    zespół: Maria Staniszewska, Halina Stolarczyk, Aleksandra Józewicz za wskazywanie zielonej alternatywy działań podejmowanych przez każdego z nas oraz rozwiązań systemowych, które temu sprzyjają, za budowanie świadomości, że działania proekologiczne nie są trudne.
    zespół: Piotr Kohut, Józef Michałek za promocje oraz rozpowszechnianie idei Redyku Karpackiego w Beskidach oraz za zaangażowanie w program OWCA plus.

Zgodnie z Regulaminem w przypadku gdy nie wyłoniono laureata w danej kategorii istnieje możliwość nagrodzenia dwóch osób lub dwóch zespołów w innej kategorii

 

NAGRODA SPECJALNA:

    Zespół: Czesław Śleziak, Grzegorz Pasieka za działania popularyzatorskie wśród przedsiębiorców poprzez organizacje szkoleń, konferencji, seminariów na tematy związane z ochroną środowiska, a także publikacje w wydawnictwach ekologicznych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button