KZK GOP wprowadza zmiany! Koniec z papierowymi biletami. teraz tylko Karta ŚKUP!
-Rezygnacja z biletów okresowych to nie jedyna nowość. W najbliższym czasie w Rudzie Śląskiej zmienione zostaną także niektóre nazwy przystanków autobusowych w Halembie, Orzegowie i Czarnym Lesie – informuje Andrzej Nowak, pełnomocnik ds. transportu zbiorowego w Rudzie Śląskiej.
Wyprowadzenie z obiegu papierowych biletów ma przede wszystkim na celu stworzenie spójnego systemu Śląska Karta Usług Publicznych. Na pierwszy ogień pójdą bilety 24- i 48-godzinne, 5-, 7- i 14-dniowe, kwartalne, szkolne, wakacyjne oraz miesięczne na okaziciela. Zmiany obowiązywały będą od 1 maja br. Bilety średniookresowe, od 24-godzinnych do 14-dniowych kupione przed tą datą można będzie wykorzystać do 31 grudnia br., natomiast pozostałe z wymienionych ważne będą zgodnie z ich okresem obowiązywania.
CZYTAJ TAKŻE: Tak wygląda nowy cennik biletów w KZK GOP. Ile kosztują bilety i przejazdy w ŚKUP?
Tradycyjne bilety miesięczne dotyczące wyłącznie linii autobusowych lub tramwajowych na terenie dwóch lub więcej miast (SC) przestaną uprawniać do przejazdu z dniem 1 czerwca br. Na lipiec zaplanowano wyłączenie z obiegu biletów miesięcznych upoważniających do przejazdu wyłącznie liniami autobusowymi lub tramwajowymi na terenie jednego miasta (SM). Jako ostatnie przestaną obowiązywać bilety autobusowo-tramwajowe obowiązujące na terenie jednego miasta (SM/AT) oraz na terenie dwóch i więcej miast (SC/AT). Tego rodzaju bilety nie będą akceptowane od 1 sierpnia.
– Z myślą o osobach, które sporadycznie korzystają z komunikacji miejskiej, jak również przyjezdnych spoza aglomeracji w sprzedaży pozostaną bilety jednorazowe – uspokaja Andrzej Nowak. – W tej kwestii zmiany dotyczyły będą jednak wyglądu oraz dostępności biletów. W przyszłości bilety jednorazowe będzie można nabyć jedynie w automatach lub u kierowcy – dodaje.
Do zamiany biletów papierowych na formę płatności elektronicznej ŚKUP mają zachęcić niższe ceny. W kwietniu zarząd KZK GOP ogłosił dodatkowe zniżki w cenach biletów jednorazowych, które obowiązywać zaczną od 1 sierpnia. Udostępnione są one w siedmiu wariantach – do 1, 2, 5, 9, 14 i 20 km oraz powyżej. Zmiana dotyczyć będzie jednak jedynie posiadaczy karty ŚKUP. – Ceny wszystkich biletów elektronicznych są tańsze od swoich papierowych odpowiedników. Dotyczy to zarówno biletów okresowych oraz jednorazowych strefowo-czasowych – tłumaczy Anna Koteras z Wydziału Prasowego KZK GOP. – Natomiast dodatkowo od 1 sierpnia obniżone zostaną ceny wybranych biletów w nowej taryfie odległościowej. Jest to taryfa domyślna dla zapłaty za przejazdy jednorazowe. Jej używanie jest bardzo proste i intuicyjne – wyjaśnia rzeczniczka.
Do tej pory korzystne wydawały się ceny biletów za trasy na odcinkach do 1 km (2,20zł i 1,10zł) i do 2 km (2,80zł i 1,40zł). Obecnie ceny za dłuższe dystanse również zmaleją – o 10, 15, 20, a nawet 30 gr. By skorzystać z tego rodzaju biletu należy, po wcześniejszym doładowaniu, przyłożyć kartę do czytnika przy wejściu do autobusu oraz przy wyjściu, po to by zarejestrować pokonaną odległość.
Przypomnijmy, że dla pasażerów dostępne są dwa rodzaje karty ŚKUP – spersonalizowana oraz niespersonalizowana. Tą pierwszą można otrzymać bezpłatnie w jednym z 40 Punktów Obsługi Klienta (POK). W Rudzie Śląskiej kartę otrzymać można w dwóch kioskach „KOLPORTERA” – w Tesco przy ul. 1 Maja 370 oraz na terenie „Biedronki” zlokalizowanej w Nowym Bytomiu przy ul. Planty Kowalskiego 1. Aby otrzymać kartę należy złożyć pisemny wniosek osobiście bądź przesłać za pośrednictwem internetowego Portalu Klienta. Karta niespersonalizowana, „na okaziciela”, wydawana jest bez dodatkowych formalności we wszystkich punktach i automatach biletowych obsługujących ŚKUP.
Zmiany dotyczące biletów to nie jedyna nowość dla rudzian. Od 1 maja funkcjonowały będą inne nazwy niektórych przystanków na terenie miasta. W Orzegowie zamiast dotychczasowej nazwy „Ruda Śl. Orzegów Bytomska” od maja obowiązywała będzie nazwa „Ruda Śl. Orzegów Burloch Arena”. W Halembie wprowadzone będą dwie zmiany. Przy Aquadromie pojawi się napis „Ruda Śl. Halemba Park Wodny”, zaś naprzeciw kościoła Matki Bożej Różańcowej, przy ul. Grodzka – „Ruda Śl. Halemba Grodzka”. Zmiany wprowadzone zostaną także w Czarnym Lesie. Przy ul. 1 Maja przystanki o nazwie „Ruda Śl. Czarny Las” zastąpione zostaną odpowiednio, po obu stronach drogi nazwami: „Czarny Las Stacja Paliw” oraz „Ruda Śl. Czarny Las Zespół Szkół”.
– Zmiany wprowadzone zostały przez KZK GOP na wniosek miasta. Ze względu na to, że przystanki te znajdują się w pobliżu miejsc wyróżniających się m.in. Burloch Areny i parku wodnego Aquadrom uznaliśmy, że nazwy bezpośrednio do nich nawiązujące będą bardziej czytelne i pomocne, szczególnie osobom spoza miasta. O zmianę nazw apelowali także sami mieszkańcy, w szczególności przystanków znajdujących się na Czarnym Lesie – tłumaczy Andrzej Nowak.
Wszelkie informacje dotyczące wprowadzanych przez KZK GOP zmian można znaleźć na stronie www.kzkgop.com.pl. Szczegóły dotyczące karty ŚKUP znajdują się na stronie www.portal.kartaskup.pl.
-
Horror w Katowicach> Zwyrodnialec zakopał żywcem małe kotki! [ZDJĘCIA]
- Okropna zbrodnia w Piekarach Śląskich. Przywiązali do łóżka kobietę i torurowali. Staruszka zmarła…
-
UWAGA!!! Najgroźniejsi przestępcy na wolności! Oni uciekli ze śląskich więzień!
-
Niesamowite odkrycie w Chorzowie. Zobaczcie, co znaleźli pod ziemią! [ZDJĘCIA]