Kategorie

Gliwice: Dworzec PKP oficjalnie otwarty! Jak wygląda? [ZDJĘCIA]

– To wielka zmiana jakościowa – mówił podczas otwarcia prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz. Budynek dworca PKP w Gliwicach został oddany do użytku w latach 20. XX wieku. Obiekt otwarto 13 grudnia 1925 r. Po 91 latach, 14 grudnia 2016 r., PKP SA zakończyła dwuletnią modernizację prowadzoną pod okiem konserwatora zabytków. Wyremontowany dworzec jest obiektem klasy Premium – to  ważny węzeł kolejowy, który obsługuje ruch międzynarodowy, krajowy i regionalny. Po remoncie podróżni mogą korzystać z nowoczesnego i bardziej funkcjonalnego obiektu, nowych peronów, przejść podziemnych i systemu informacji pasażerskiej. Budynek został przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – okienka kasowe zostały obniżone i wyposażone w pętle indukcyjne ułatwiające komunikację osobom niedosłyszącym, powstały też ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących oraz windy. Pojawił się również monitoring, na peronach zamontowano nowoczesny system dynamicznej informacji pasażerskiej, zamontowano nową, antypoślizgową nawierzchnię, ławki, gabloty informacyjne i zadaszenie z przeszkleniami. Pod torami ułożono specjalne maty wibroizolacyjne, dzięki czemu zmniejszył się poziom drgań i hałasu. W hali głównej do dyspozycji podróżnych jest 6 okienek kasowych, będą też biletomaty, urządzenia vendingowe z napojami i przekąskami oraz bankomaty i punkt sprzedaży międzynarodowych biletów autobusowych GTV.

 

– Modernizacja dworca i stacji w Gliwicach to jeden z największych projektów, zrealizowanych przez PKP SA i PKP Polskie Linie Kolejowych SA Dzięki współpracy obu spółek, pasażerowie i mieszkańcy Gliwic mogą korzystać nie tylko z nowoczesnego budynku dworca, ale również nowych peronów. Zależy nam na tym, żeby pasażer dobrze się czuł od momentu wejścia na dworzec aż do osiągnięcia celu podróży. Mamy nadzieję, że zmodernizowany dworzec wpłynie na to samopoczucie i że wzrośnie liczba podróżnych – mówi Marek Michalski, członek zarządu PKP S.A. odpowiedzialny za inwestycje. – Będziemy dążyć do tego, aby liczba inwestycji obejmujących zarówno budynek dworca, jak i przyległą infrastrukturę, była znacznie większa niż w latach minionych – dodaje.

 

Na zmodernizowanym dworcu, poza zakupem biletu i zasięgnięcia informacji, można coś zjeść i zrobić zakupy – do dyspozycji podróżnych jest już sklep z salonikiem prasowym, punkt gastronomiczny i księgarnia. Poza podróżną i turystyczną, dworzec będzie również pełnił funkcję miastotwórczą. – Na tę chwilę czekaliśmy bardzo długo – mówił podczas otwarcia dworca PKP prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz. – Patrząc na ten obiekt, widać znaczącą zmianę jakościową. Przed modernizacją dworzec był antywizytówką miasta, teraz jest jego chlubą. Dziękuję za to projektantom i spółkom kolejowym. Obecnie dworzec jest elementem większej całości i pełni funkcję miastotwórczą. W jego otoczeniu powstanie jeszcze duży węzeł przesiadkowy, którego budowa rozpocznie się w 2018 r. – przypomniał Zygmunt Frankiewicz.

 

Modernizacja dworca była prowadzona bez całkowitego wyłączenia stacji z użytku. Zrealizowało ją konsorcjum firm Aldesa Construcciones Polska Sp. z o.o. oraz Aldesa Construcciones SA. Koszt całego przedsięwzięcia wyniósł ok. 156 mln zł. Inwestycja była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Warto zajrzeć dziś na stację. W ramach Dnia Dworca 14 grudnia do godz. 18.00 PKP zaprasza do korzystania z licznych atrakcji związanych z otwarciem obiektu, m.in. symulatorów jazdy, warsztatów, konkursów i quizów związanych z polskim kolejnictwem. Przewidziano też zwiedzanie obiektu oraz zabytkowego pojazdu kolejowego, fotograficzną grę związaną z dworcową architekturą oraz prezentację nowej funkcjonalności dworca – tłumacza języka migowego on-line. W holu dworca PKS Miasto Gliwice przygotowało fotobudkę, w której można sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie.

 

Pojawiło się też stoisko Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, na którym podróżni mogą uzyskać informacje dotyczące ciekawych wydarzeń kulturalnych, które odbywają się w Gliwicach oraz miejsc, które warto zobaczyć w naszym mieście. (źr: UM Gliwice)

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button