Kategorie

Drony z Gliwic liderem w Polsce! [ZDJĘCIA] To te firmy sprzedają najwięcej dronów w kraju

Znaczącą pozycję Gliwic odnotowano w raporcie „Rynek dronów w Polsce 2017”, który przygotowała Fundacja Instytutu Mikromakro. Podstawą opracowania były szacunkowe przychody netto ze sprzedaży za 2016 – bez uwzględniania wyników firm stricte handlowych. W dokumencie uwzględniono 288 polskich przedsiębiorstw, chociaż autorzy oceniają, że na rynku dronów działa ok. 400 podmiotów. Na 3 miejscu autorzy raportu umieścili firmę Flytronic (producenta bezzałogowych maszyn) współpracującą z Polską Grupą Zbrojeniową i należącą do WB Electronics. Szacunkowe przychody firmy to ok. 4,3 mln zł. Warto przypomnieć, że firma Flytronic została w 2012 r. wyróżniona przez Prezydenta Gliwic, Zygmunta Frankiewicza, nagrodą Gliwickiego Lwa.

 

Od lat działamy na terenie Gliwic. Jesteśmy ośrodkiem badań zajmującym się lotnictwem bezzałogowym, a także producentem komponentów i gotowych systemów. W obszarze naszych zainteresowań jest całe spektrum zagadnień, m.in. układy sterowania i obserwacji czy algorytmy przetwarzania obrazu. Jeden z naszych produktów – bezzałogowiec Fly Eye – został wdrożony do polskiej armii. Opracowaliśmy od podstaw także większe bezzałogowce o przeznaczeniu wojskowym, w tzw. klasie taktycznej: Manthę, Flysara czy nagrodzonego na targach MSPO ŁOSia – powiedział „Miejskiemu Serwisowi Informacyjnemu – Gliwice ” Wojciech Szumiński, współwłaściciel firmy Flytronic.

 

Powiązane artykuły

Drugim gliwickim liderem na dronowym rynku jest Novelty RPAS (9. miejsce). Firma, która ma akademickie korzenie, specjalizuje się w projektowaniu i produkcji Bezzałogowych Systemów Latających do zastosowań cywilnych i policyjnych. Oprócz produkcji zajmuje się także szkoleniami i usługami.

Gliwice już teraz kojarzone są z silnymi firmami dronowymi. Ten rynek ma przed sobą przyszłość. Ciekawym rozwiązaniem byłoby połączenie wysiłków i potencjału firm z Gliwic i np. Śląskiego Klastra Lotniczego. Wymiana doświadczeń umożliwiłaby zawalczenie o unijne środki na działalność naukowo- badawczą i zwiększyłaby szanse na udział we wspólnych projektach – mówi Radosław Fellner z Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej Politechniki Śląskiej, jeden z autorów raportu.

Bezzałogowe jednostki latające zyskują na znaczeniu i stają się coraz bardziej popularne. Wykorzystywane w różnych branżach, służą m.in. filmowcom, przemysłowi reklamowemu i telewizyjnemu, a także służbom wojskowym i ratowniczym. Branża dronowa stale się rozwija, a polskich firm przybywa, bo na ich usługi jest coraz większy popyt. Wartość całego polskiego rynku dronowego wynosi obecnie ponad 201 mln złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button