Kategorie

Teatr Śląski, Teatr, Rozrywki, Opera Śląska… Złote Maski 2016 rozdane

Uroczystość wręczenia dorocznych nagród artystom z województw śląskiego i opolskiego za osiągnięcia teatralne ubiegłego sezonu odbyła się na scenie Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. -Złote Maski mają pięćdziesiąt lat. Zmienia się administracja, zmienia się ustrój, a nagroda pozostaje niezmienna. Jest to okazja, by ludziom teatru złożyć życzenia i podziękować. Podziękować za to, że jesteście naszymi ambasadorami, że wzruszacie nas i sprawiacie nam wiele radości. Dzięki wam o naszych teatrach mówi się w całej Polsce  – powiedział członek Zarządu Województwa Śląskiego Henryk Mercik.

Wśród uhonorowanych twórców z naszego regionu są przedstawiciele instytucji kultury prowadzonych przez samorząd Województwa Śląskiego. „Złotą Maską” za przedstawienie roku nagrodzono spektakl „Ubu Król” Opery Śląskiej w Bytomiu, a w kategorii spektakl dla młodych widzów – widowisko „W 80 dni dookoła świata. Tam i z powrotem” w Teatrze Śląskim im. S. Wyspiańskiego w Katowicach. Grzegorz Policiński odebrał nagrodę za przygotowanie scenografii do spektaklu „Młody Frankenstein” w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, zaś Dominika Knapik za choreografię do spektaklu „Leni Riefenstahl. Epizody niepamięci” w Teatrze Śląskim w Katowicach.

 

W poszczególnych kategoriach, spośród nominowanych artystów z teatrów w województwie śląskim, komisja nagrodziła Złotą Maską następujące osoby:

Kategoria PRZEDSTAWIENIE ROKU: „Ubu Król” Krzysztofa Pendereckiego w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego w Operze Śląskiej w Bytomiu.

Kategoria SPEKTAKL DLA MŁODYCH WIDZÓW: „W 80 dni dookoła świata. Tam i z powrotem” Roberta Górskiego na motywach powieści Juliusza Verne’a w reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

Kategoria AKTORSTWO – ROLA KOBIECA: Grażyna Bułka za rolę w monodramie „Mianujom mie Hanka” Alojzego Lyski w reżyserii Mirosława Neinerta w Teatrze Korez w Katowicach.

Kategoria AKTORSTWO – ROLA MĘSKA: Wojciech Leśniak za rolę Szwejka w spektaklu „Dobry wojak Szwejk” Jaroslava Haška w reżyserii Igora Gorzkowskiego w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

Kategoria ROLA WOKALNO-AKTORSKA: Rafał Sawicki za rolę Miguela de Cervantesa w spektaklu „Człowiek z La Manczy” Dale’a Wassermana i Mitcha Leigha w reżyserii Witolda Mazurkiewicza w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

Kategoria REŻYSERIA: Paweł Aigner za reżyserię spektaklu „Zielona Gęś” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Teatrze Lalek Banialuka w Bielsku-Białej.

Kategoria SCENOGRAFIA: Grzegorz Policiński za scenografię do spektaklu „Młody Frankenstein” Mela Brooksa i Thomasa Meehana w reżyserii Jacka Bończyka w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

Kategoria CHOREOGRAFIA: Dominika Knapik za choreografię do spektaklu „Leni Riefenstahl. Epizody niepamięci” Igi Gańcarczyk i Łukasza Wojtysko w reżyserii Eweliny Marciniak w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

Kategoria NAGRODA SPECJALNA: Dagmara Gumkowska za autorską koncepcję artystyczną projektu „HartOFFanie Teatrem” oraz kształtowanie programu artystycznego Międzynarodowego Festiwalu „Teatromania” w Bytomiu.

W obecnej – 49 edycji do Złotej Maski kandydowały przedstawienia premierowe zrealizowane w teatrach województwa śląskiego w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2016 roku.

Przedstawienia oceniane były w dziewięciu kategoriach. Nagroda za przedstawienie roku oraz przedstawienie roku dla dzieci ma charakter honorowy. W pozostałych kategoriach nagrody mają charakter pieniężny i wynoszą 4 tys. zł każda. Złote Maski fundowane są z budżetu Województwa Śląskiego. Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru ZASP Oddział Śląski w Katowicach przyznaje Nagrodę im. Leny Starke. Tegorocznymi laureatami zostali Dorota Sitek, Joanna Kurkowska i Grzegorz Pajdzik. Bielski oddział ZASP wręczył „Laur Dembowskiego”. Nagrodę otrzymał Artur Pałyga. Redakcja internetowego „Dziennika Teatralnego” przyznaje Nagrodę im. Zbigniewa Grucy. Odebrała ją Daria Polasik-Bułka.

Podczas gali wręczono również Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie teatru. Otrzymali je: Oriana Soika, Włodzimierz Pohl, Jagoda Krzywicka, Robert Marciniak oraz Grażyna Caputa. Uroczystość została zorganizowana wspólnie z Województwem Opolskim, które przyznaje Złote Maski wg własnego regulaminu. Rozdanie nagród uświetnił spektakl bielskiego teatru „Przetańczyć całą noc. Spacer po Broadwayu” w reż. Witolda Mazurkiewicza.(źr:slaskie.pl)

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button