Kategorie

Pałacyk Brassów odzyska dawny blask? Są pieniądze na remont

Decyzją częstochowskich radnych tegoroczna dotacja na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków trafi do współwłaścicieli tzw. Pałacyku Fabrykanta. Wysokość dofinansowania zaproponowana przez komisję oceniającą wnioski to 74 tys. 735 zł brutto (całkowity koszt realizacji zaplanowanych przez właścicieli prac to ok. 197 tys. zł).

W tym roku wnioski o dofinansowanie złożyli właściciele trzech obiektów, jednak z powodu braków formalnych, komisja musiała dwa z nich odrzucić.

Komisja dokonując podziału środków finansowych kierowała się w szczególności zakresem prac (ujętym w złożonych wnioskach i przedłożonych kosztorysach), jakie należy wykonać w celu odrestaurowania i konserwacji poszczególnych obiektów zabytkowych, dostępnością zabytku dla ogółu społeczności lokalnej i turystów oraz rolą zabytku w kształtowaniu przestrzeni publicznej, promowaniem kultury oraz historii miasta.

Dotacja udzielana jest na podstawie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym  (z późniejszymi zmianami) oraz uchwały Nr 766/XLVIII/2005 (z późniejszymi zmianami) w sprawie zasad i trybu udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków.

Pałacyk Brassów (Fabrykanta) 

Kamienica wzniesiona w 1897 roku dla przedsiębiorcy Wilhelma Brassa i jego rodziny z przeznaczeniem na dom mieszkalny. Budynek był zamieszkiwany przez rodziny synów Brassa do 1939 roku, później został przejęty przez Niemców, a po wojnie – znacjonalizowany. 

 

Do 2010 roku pałacyk był użytkowany najpierw przez milicję, później przez policję (do rejestru zabytków został wpisany w 1997 r.). Po wyprowadzce Komisariatu Policji budynek należący do Skarbu Państwa stał nieużywany, w 2012 roku został sprzedany i jest obecnie własnością prywatną.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button