Komiksy o mieście Gliwice ożyją podczas Festiwalu elektrONarracje
Na każdy wieczór złożą się dwie projekcje: specjalnie przygotowana animacja wybranego komiksu oraz pokaz filmu niemego z muzyką na żywo. Komiksy animować będą twórcy wizualni z Kopaniszyn Studio. W każdą z czterech niedziel sierpnia pokazy będą rozpoczynać się o godz. 21.00 na Placu Krakowskim. W najbliższą niedzielę – 13 sierpnia ożyje „Ballada o tym, jak zły Mansfeld swój apetyt zaspokoił” autorstwa Przemysława Surmy. Zaraz po niej Łukasz Marciniak oraz Dominik Gawroński wykonają elektro-akustyczną improwizację do “Golema” z 1920 roku w reżyserii Paula Wegenera i Carla Boese. 20 sierpnia zobaczymy animowaną wersję komiksu “Zobaczyć króla”, którego autorami są Daniel Gizicki (scenariusz), Kajetan Wykurz (rysunki), Marcin Podolec (liternictwo) i Marcin Surma (kolor). Tego samego wieczora muzyczną oprawę do projekcji filmu “Gabinet doktora Caligari” w reżyserii R. Wiene zapewni jeden z współtwórców śląskiej sceny elektronicznej – Mirosław Matyasik, czyli C.H. District. W ostatni z festiwalowych wieczorów, 27 sierpnia, będziemy mogli zobaczyć ożywiony komiks “Człowiek z żeliwa” autorstwa Mikołaja Ratki. Dźwiękową aranżację do projekcji niemego filmu z 1925 roku pt. “Zaginiony świat” przygotują natomiast Jan Dybała i Piotr Ceglarek, znani m.in. z katowickiego Biura Dźwięku.
Idea Festiwalu to pomysł Stowarzyszenia Inicjatywa, znanego m.in. z organizacji plenerowych pokazów filmowych czy inicjatywy Gliwice Light Art Festival z 2015 roku. – Dwa lata temu rozświetliliśmy gliwickie budynki pokazując specjalnie przygotowany mapping, spektakl tańca wertykalnego czy koncert na cewkach Tesli – przypomina Tomasz Szabelski, szef Stowarzyszenia Inicjatywa – Teraz wracamy z nowym pomysłem i liczymy, że on także przypadnie do gustu mieszkańcom miasta. Festiwal elektrONarracje organizowany przez Stowarzyszenie Inicjatywa we współpracy z Muzeum w Gliwicach odbywa się dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Gliwice.
Harmonogram Festiwalu i biogramy wykonawców
1 wieczór – 6.08.2017
Animacja komiksu: „Garbus” z muzyką na żywo w wykonaniu Dominika Strycharskiego/Doministry
Autorzy komiksu: Dominik Szcześniak (scenariusz), Maciej Pałka (rysunki)
Autorzy animacji: Kopaniszyn Studio
Projekcja filmu „Generał”, reż. B. Keaton, C. Bruckam (USA, 1926, 107 min.) z muzyką na żywo w wykonaniu Dominika Strycharskiego/Doministry
Dominik Strycharski (ur. 1975) – kompozytor, flecista, wokalista, improwizator, performer i publicysta. Gra i komponuje współczesny jazz, muzykę współczesną, elektroniczną, teatralną, posthiphop, noise a także różne odmiany muzyki improwizowanej. Dotychczas wydał ponad trzydzieści płyt z własnymi lub współliderowanymi projektami, przede wszystkim Pulsarus ale także Core 6, Rhplus, BandFx, Proheic Fall, i Progrram/Kostas New Progrram, Max Klezmer Band.
Stworzył muzykę do ponad 80 spektakli teatralnych korzystając w niej z wielu gatunków i stylistyk, często grając w nich swoją muzykę na żywo.
Jest jednym z pierwszych muzyków działających w Polsce na gruncie liveact’ów klubowych. Od prawie 20 lat współpracuje z DJ ami i jako jeden z pierwszych zastosował adaptery jako środek wykonawczy. Doministry to jego wielowymiarowy solowy projekt, łączący współczesną muzykę elektroniczną, performance i elektro-ambient.
2 wieczór – 13.08.2017
Animacja komiksu: „Ballada o tym, jak zły Mansfeld swój apetyt zaspokoił” z muzyką w wykonaniu Łukasza Marciniaka
Autor komiksu: Przemysław Surma (scenariusz i rysunki)
Autorzy animacji: Kopaniszyn Studio
Projekcja filmu: „Golem”, reż. P. Wegener, C. Boese (Niemcy, 1920, 85 min.) z muzyką na żywo w wykonaniu kolektywu Marciniak/Gawroński
Marciniak/Gawroński to projekt przygotowany specjalnie na festiwal Elektronnarracje. Duet tworzą: Łukasz Marciniak oraz Dominik Gawroński.
Łukasz Marciniak – gitarzysta, kompozytor, pasjonat muzyki, wraz z Rafałem Blachą współtworzy duo improwizowane Makemake, grające otwarte kompozycje w duchu ambient, free jazz oraz muzyki kompozytorów współczesnych. Drugi projekt który współtworzy to duet Brzoska/Marciniak – muzyczny eksperyment, łączący poezję z gitarą elektryczną w otwartych kompozycjach i improwizacjach. Realizował muzykę do filmu: “Pies Andaluzyjski”, a także do performance "Pszczelarze". W działaniach solowych pracuje nad własnym językiem artykulacji, a w swojej grze wykorzystuje także przestrzeń i oddech, łącząc go z noisem i elektroniką. Współpracował z innymi artystami m.in. z Leną Czerniawską , Kubą Sokołowskim, Jackiem Mazurkiewiczem Marcinem “Cozer” Markiewiczem.
Dominik Gawroński – producent muzyczny z Katowic. W swoim muzycznym dorobku posiada zarówno grywane przez Radiową Czwórkę piosenkowe single z duetem The Hmmms, jak również dwie eksperymentalne płyty oraz liczne kompozycje zespołu Brzoska i Gawroński. Grupa zagrała kilkadziesiąt koncertów w całej Polsce, a jej utwory były emitowane w ogólnopolskich stacjach radiowych. Dominik Gawroński też jest współautorem nostalgicznej, instrumentalnej elektroniki w zespole Krakowitz, który zdobywa popularność w internecie, dzięki wykorzystaniu jego muzyki przez czołowe postaci polskiej sceny Youtube.
3 wieczór – 20.08.2017
Animacja komiksu: „Zobaczyć króla” z muzyką na żywo w wykonaniu Mirosława Matyasika (C.H. District)
Autorzy komiksu: Daniel Gizicki (scenariusz), Kajetan Wykurz (rysunki), Marcin Surma (kolor), Marcin Podolec (liternictwo)
Autorzy animacji: Kopaniszyn Studio
Projekcja filmu „Gabinet doktora Caligari” reż. R. Wiene ( Niemcy, 1920, 71 min.) z muzyką na żywo w wykonaniu Mirosława Matyasika (C.H. District)
C.H. District, istniejący od 1998 r projekt Mirka Matyasika łączącego industrialne brzmienia ze współczesnymi produkcjami spod znaku inteligentnej elektroniki. Ma na swoim koncie kilka pełnowymiarowych albumów wydanych nakładem m.in. francuskiego M-Tronic, amerykańskiego Tympanik Audio czy polskiego Requiem Records, a także udział w wielu kompilacjach i remiksach. Od lat aktywnie nagrywa oraz koncertuje w Polsce i zagranicą. Zagrał m.in na Tauron Nowa Muzyka, Open'er Festiwal, FreeForm Festival, Wrocław Industrial Festiwal, Forma Nova, Cannes Industrial Festival czy Lunchmeat.
4 wieczór 27.08.2017
Animacja komiksu: „Człowiek z żeliwa” z muzyką na żywo w wykonaniu kolektywu Jan Dybała & Piotr Ceglarek / Biuro Dźwięku
Autorzy animacji: Kopaniszyn Studio
Autor komiksu: Mikołaj Ratka (scenariusz i rysunki)
Projekcja filmu „Zaginiony świat”, reż. H. Hout (USA, 1925, 64 min.) w muzyką na żywo w wykonaniu kolektywu Jan Dybała & Piotr Ceglarek
Jan Dybała Jr, absolwent ASP w Katowicach, twórca multimedialny, współzałożyciel studia kreatywnego Atelier S10, od 2014 roku jako kurator Biura Dźwięku Katowice – inicjatywy rozwijającej scenę muzyki elektronicznej w Katowicach. Zrealizował wizualizacje, autorskie prace audiowizualne i oświetlenie sceniczne m.in. dla: Elektro Klub 2016-2017, Tauron Nowa Muzyka Fesitval 2008–2016, Ars Cameralis Festival 2015, 2016, Warsaw Electronic Festival 2009, Media Biennale WRO 2009, Poolloop Festival Zurych 2009, Moscow Biennale for Young Art 2010, Arsgrafia Katowice 2009, 2011, Art+Bits Festival 2012, Medialab Katowice. Współtworzył katowickie muzyczne zespoły: RGBoy, Teleport Katowice, Elektronik Zoo, Larmo Soundsystem. Od 2014 wraz z Piotrem Ceglarkiem tworzy syntezatorowy duet (C&D) specjalizujący się w improwizowanych pejzażach dźwiękowych. www.jandybala.com
Piotr Ceglarek — absolwent ASP w Katowicach, twórca multimedialny, kurator Biura Dźwięku Katowice, wykłada w Pracowni Działań Multimedialnych. Realizował interaktywne instalacje, instalacje audio-wizualne oraz projekty muzyczne, realizował m.in dla Katowice Street Art Festiwal, Festiwalu Filmów Kultowych, Zollverein – Extraschicht (DE), Art+Bits Festiwal, Medialab Katowice, Poolloop Festival (CH), Rondo Sztuki, Galeria Szara. Współtworzył katowickie zespoły: RGBoy, Teleport Katowice, Pollux. Od 2014 wraz z Janem Dybałą tworzy syntezatorowy duet (C&D) specjalizujący się w improwizowanych pejzażach dźwiękowych.
www.soundcloud.com/piotr-ceglarek
Wszystkie animacje do komiksów przygotowało Kopaniszyn Studio. Duet tworzący Kopaniszyn Studio miksuje sztukę z technologią, nowe media z tradycyjnym rzemiosłem artystycznym. Analog i cyfra, atrament i algorytm, świat realny i wirtualny. Interesuje ich człowiek. Wizjonerzy nowych rzeczywistości, alchemicy obrazu, sprzymierzeńcy światła. W swojej praktyce poszukują tego, co prawdziwe i harmonijne. Realizują także filmy dokumentalne, oraz mappingi 3d. Dużą inspiracją jest dla nich muzyka. Stworzyli m.in.: takie autorskie projekty jak BEETHOVEN ELECTRIC 3D (pierwszy w Polsce koncert filharmoniczny z wizualizacjami 3 D), Nowy Lepszy Świat (klip 3D dla zespołu Akurat), mapping na wodzie w Parku Śląskim, THX GOD (unikatowa projekcja mappingowa w sferze 180° na kopule Planetarium Śląskiego). Współpracują m.in. z Województwem Śląskim, IK Katowice Miasto Ogrodów oraz festiwalami muzycznymi (Tauron Nowa Muzyka, Jazz Art. Festival).(źr: Muzeum w Gliwicach)
-
Już 4 sierpnia OFF FESTIVAL KATOWICE 2017. Sprawdź LINE UP, PROGRAM, JAK KUPIĆ BILETY!
- Potworny wypadek na autostradzie A4 w Zabrzu! ZDJĘCIA są przerażające!
-
Katowice będą miały nowe osiedle! To Nowy Nikiszowiec [WIZUALIZACJE]
-
Nie bójmy się tego słowa – TO IDIOCI!!! Zobaczcie, co robią ludzie na DTŚ w Gliwicach! [ZDJĘCIA]