Coraz więcej emerytów. Ile osób w woj.śląskim zdecydowało się na wcześniejsze przejście na emeryturę?
W październiku weszły w życie przepisy obniżające wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. To przełożyło się na wzrost liczby emerytów. Tylko w województwie śląskim przejść na emeryturę zdecydowało się 80% uprawnionych.
-Na 50 tysięcy osób uprawnionych do przejścia na emeryturę w ostatnim kwartale 2017 roku w naszym województwie skorzystało już 41 tys. z tychże właśnie uprawnień – także 41 tysięcy skorzystało z uprawnień do emerytury powszechnej, z tego 40 tys. z uprawnień w związku z wejściem w życia ustawy wiekowej – wylicza Aldona Węgrzynowicz, regionalny rzecznik ZUS województwa śląskiego.
Przeciętnie śląski emeryt dostaje w wypadku kobiet 1 655 zł i 3 224 zł w przypadku mężczyzn. Pozostanie dłużej na rynku pracy – pod względem wielkości przyszłej emerytury może się opłacać. -Każde przedłużenie aktywności zawodowej wpływa na wysokość świadczenia emerytalnego, emerytalno – rentowego. Z szacunków jakie są prowadzone wynika, że każdy rok pracy, aktywności zawodowej powoduje wzrost świadczenia średnio o 8% – mówi Elżbieta Niewiara, p.o. dyrektora ZUS oddział w Sosnowcu.
Wszelkie wyliczenia dotyczące wysokości potencjalnej emerytury a także informacji o tym kiedy możemy się o nią ubiegać, udzielają doradcy emerytalni. W województwie śląskim jest ich obecnie 53. Najczęściej przyszli emeryci pytają o to, czy pobierając emeryturę obowiązują ich progi zarobkowe. -Osoby przechodzące na wcześniejsze świadczenia – czy to będą emerytury wcześniejsze, czy to będą wszelkiego rodzaju renty są zobowiązane przestrzegać tych limitów. W momencie, gdy jest się „pełnoletnim emerytem” – można wszystko – mówi Oliwia Florczyk, doradca emerytalny.
Od 1 września w całym kraju złożono 322 tysiące wniosków o emeryturę. Ponad 310 tysięcy wniosków jest związanych z obniżeniem wieku emerytalnego.(Sandra Hajduk)