KategorieWiadomość dnia

Śląskie: Chcemy domów energooszczędnych i ekologicznych. Te budowane w 2018 roku będą zaskakiwać formą

Województwo śląskie pozostaje jednym z najaktywniejszych regionów w kraju pod względem budownictwa jednorodzinnego. I choć wciąż najchętniej stawiane są tu tradycyjne domy murowane, trend ten będzie się zmieniał – zauważa Witold Kasprzak, prezes i architekt w tyskiej pracowni architektonicznej MODO HOME, specjalizującej się w budowie domów prefabrykowanych. Jak dodaje, gotowe projekty budowlane przestają młodym inwestorom wystarczać: – Pragniemy indywidualnej przestrzeni i szybkiej, a przy tym precyzyjnej realizacji. Co istotne, późniejszych kosztów eksploatacji domu jednorodzinnego nikt już nie zostawia przypadkowi.

 

To najważniejsze wnioski z tegorocznej imprezy After Design, jaka odbyła się w Katowicach. Przez cztery dni zainteresowani mogli korzystać między innymi z porad architektów w temacie projektowania, budowy i urządzania domu. Przeanalizowaliśmy łącznie kilkadziesiąt zapytań od osób, które posiadają działkę budowlaną na terenie woj. śląskiego i poszukują idealnego dla siebie projektu domu. To, co jako architekci uważamy za milowy krok w nowoczesnym budownictwie, to rosnąca świadomość indywidualnych potrzeb przyszłych domowników, a co za tym idzie – nieszablonowe projekty – mówi Witold Kasprzak z tyskiej pracowni MODO HOME.

Ponad 70 proc. osób, które w ramach After Design poprosiły o radę architektów, miało już wstępne wyobrażenie jak powinien wyglądać ich dom. – Znakomita większość wiedziała, co im się podoba, a co nie. W takim wypadku rozmowa z architektem pomogła rozwiać wątpliwości lub nakierować na lepsze rozwiązanie. Na przykład, po co sztucznie naginać do naszych pomysłów gotowe projekty, skoro można z pomocą architekta stworzyć od podstaw własny dom? Wielu przyszłych inwestorów przyznało, że nie pomyśleli o takiej drodze. A indywidualny projekt to przecież żadna ekstrawagancja, a czasami wręcz oszczędność. Taki dom tworzony jest bowiem zgodnie z potrzebami danej rodziny, ale – co niezwykle istotne – także w ramach wskazanego przez inwestora budżetu, który może być różny – tłumaczy Witold Kasprzak.

Szukamy domów na literę „e”

Powiązane artykuły

W jakich domach chcą mieszkać nowoczesne śląskie rodziny? – Ja nazywam je domami spod znaku litery „e”. Dziś inwestorzy oczekują domów ekologicznych, ekonomicznych w utrzymaniu, estetycznych w formie i najlepiej ekspresowo ukończonych. I to wszystko jest do zrobienia, kiedy decydujemy się na konstrukcję prefabrykowaną. Niemal za każdym razem, kiedy rozmawiamy z kimś o projekcie, pada pytanie o późniejsze koszty eksploatacji, w szczególności ogrzania domu zimą. W domach o drewnianej konstrukcji szkieletowej koszty te będą relatywnie niskie, bowiem taki budynek lepiej izoluje ciepło. Zapewnia też domownikom komfortową temperaturę latem bez użycia klimatyzacji – wyjaśnia Witold Kasprzak.

Inna perspektywa

Nowoczesny śląski dom będzie przestronny, funkcjonalny, o jasnych, naturalnie doświetlonych pomieszczeniach. Poprzez duże szklane tafle drzwiowe i okienne odczujemy lepszy kontakt z otaczającą nas naturą. Na zewnątrz królować będzie drewno i ciekawa forma. – Coraz chętniej wybierane są domy z antresolą, gdzie dzięki wysokiej ścianie centralnej możemy wprowadzić do wnętrza więcej światła i uzyskać efekt niezwykle przestronnego pomieszczenia, o niebanalnej perspektywie aranżacji. Daje to również możliwość zabawy samą bryłą budynku. Wprowadzenie ciągów szklanych drzwi prowadzących z salonu czy jadalni na taras pozwala natomiast na zatarcie granicy między domem a ogrodem – dodaje Tomasz Kasprzak, pomysłodawca After Design i współwłaściciel PEPE DESIGNE, zajmującej się urządzaniem wnętrz.

(źr: Inf. prasowa)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button