Kategorie

Industriada dla dzieci. Zobacz, co będzie się działo

INDUSTRIADA opowiada przemysłowe historie, które pokazują jak funkcjonował kiedyś świat, a także uświadamiają, jaki wpływ miała industria na rozwój regionu. Warto przybliżać taką wiedzę najmłodszym, dlatego ponad 50 wydarzeń jest przygotowanych z myślą o nich.

BIELSKO-BIAŁA

W Starej Fabryce w Bielsku-Białej poznać będzie można sztukę wiązania sznurków bez użycia przyrządów takich jak igły, druty czy szydełka. Z warsztatów makramy wyjdzie się z satynowym sznurkiem, który jest wytrzymały i nadaje się do biżuterii. Każdy projekt będzie niepowtarzalny, bo paleta barw do wyboru jest bardzo szeroka.

BYTOM

Piknik Eintopf pod EC Szombierki to wymarzona przestrzeń dla dzieci z zabawami, grami i akcjami ruchowo-umysłowymi. Przygotowano także warsztaty artystyczne oraz kulinarne. Rodziny, które kochają rywalizację wezmą udział w grze terenowej, podczas której poznają losy Joanny Gryzik – bohaterki, kóra miała ogromny wpływ na rozwój przemysłu na ziemiach województwa śląskiego. Na pamiątkę będzie można zapozować do zdjęć w stylu retro. Górnośląskie Koleje Wąskotorowe również przygotowały grę terenową utrzymaną w industrialnych klimatach – zadaniem uczestników będzie znalezienie legendarnego Srebrnego Pociągu.

Powiązane artykuły

CHORZÓW

W Chorzowie będzie można podziwiać industrialne widoki regionu z tarasu widokowego Wieży Wyciągowej Szybu Prezydent. To tu również zakończy się rodzinny rajd rowerowy, który swój początek będzie miał przy Wieżach KWK Polska w Świętochłowicach. Trasa rajdu jest dostosowana dla dzieci, które na koniec usłyszą historie o kobietach pracujących w kopalniach. W Kompleksie Sztygarka, który znajduje się tuż obok Szybu Prezydent, odbędzie się gra typu quest, która rozwinie spostrzegawczość, logiczne myślenie oraz sprawność ruchową najmłodszych. Głównymi bohaterkami, zgodnie z motywem przewodnim, będą kobiety z czasów przemysłowych. Podczas warsztatów recyklingowych rozbudzi się kreatywność dorosłych i pociech – będzie możliwość stworzenia własnej zabawki z węgla, która reprezentować będzie Industrię.

CZELADŹ

MASZYNOLAND otwarty zostanie w Galerii Sztuki Współczesnej Elektrownia, gdzie oprócz dmuchańców, trampolin będzie można zobaczyć jak działa dźwig, jak przebiega proces odwadniania kopalni, czy poprowadzić magnetycznego górnika przez labirynt korytarzy. Zabawa gwarantowana!

CZERWIONKA-LESZCZYNY

Czerwieńskie familoki stanowią największy zachowany obszar familoków w województwie śląskim. To w ich otoczeniu dzieci będą mogły wysłuchać Dinopowieści, czyli autorskich bajek Pauliny Błażycy, która swoje najbliższe otoczenie łączy ze światem, którego już nie ma. Oprócz tego czeka tu szereg warsztatów plastycznych i kreatywnych. Jedna z propozycji to na przykład sporządzenie portretu kobiety związanej z Czerwionką-Leszczyny. Wszystkie obrazy namalowane podczas INDUSTRIADY stworzą Niezwykłą Galerię Kobiet.

CZĘSTOCHOWA

Dla dzieci, także tych dorosłych, w Muzeum Historii Kolei czeka prezentacja modeli kolejowych w skali TT (1:120) znanej doskonale każdemu fanowi modelarstwa.

GLIWICE

W Muzeum Techniki Sanitarnej, specjalnie dla najmłodszych zostanie przygotowana strefa, w której każdy będzie mógł zaprojektować pudełko i etykietę na mydło. Na konstruktorów czekają klocki, wieża i labirynt. A ci, którzy w przyszłości chcą być projektantami, swoich sił mogą spróbować podczas projektowania i nakładania wzorów na koszulki. Jeśli ręce przy tym się ubrudzą, nie ma sprawy ˜– podczas warsztatów dzieci z opiekunami wykonają naturalne mydło. Doświadczeni laboranci w INDUSTRIADOWYM laboratorium wykonają barwne i wybuchowe doświadczenia. Zmienić głos pomoże Hel-Boy.

Pomalować repliki żeliwnych medalionów z wizerunkami kobiet oraz zrobić żeliwną bransoletkę będzie można w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego. Natomiast swój głos bajtle usłyszą w Radiostacji Gliwice, która tylko tego dnia wyjątkowo udostępni swoje studio.

Zobacz także: Dni Jastrzębia-Zdroju 2018 [PROGRAM]. Wystąpią OMD, Kayah i Goran Bregović

Dni Jastrzębia-Zdroju 2018 [PROGRAM] Wystąpią OMD, Kayah i Goran Bregović

ZABYTKOWA STACJA WODOCIĄGOWA ZAWADA / KARCHOWICE

Gry, zabawy, konkursy. Możliwość strzelania z działa i moździerza wodnego. Wędkowanie w zabytkowej fontannie, a może wydolnościowa jazda na wodnym rowerze? Jakby tego było mało, to jest jeszcze pokaz możliwości nowoczesnej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. To wszystko czeka na rodziny, które zdecydują się wybrać do Zabytkowej Stacji Wodociągowej Zawada w Karchowicach.

KATOWICE

W Katowicach w Galerii Szybu Wilson drewniane przybory kuchenne zyskają nowe życie podczas warsztatów. Na placu Fajrant na terenie Muzeum Śląskiego industrialny krajobraz będzie można odwzorować podczas pleneru malarskiego. Mona Tusz, śląska artystka streetartowa, pomoże stworzyć wlepki na temat Śląska, które po INDUSTRIADZIE odnajdziemy w różnych zakamarkach miasta. Walcownia Cynku stawia na warsztaty, dzięki którym dzieci z pomocą dorosłych stworzą najdziwniejsze maszyny do realizacji marzeń – bo przecież kto z nas nie marzy o maszynie do robienia ładnej pogody albo do rozśmieszania? Specjalnie przygotowane laboratorium przybliży sylwetkę Marii Goeppert-Mayer, urodzonej w Katowicach laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Będą też EkoZabawkowe warsztaty, w czasie których uczestnicy stworzą unikalne poduszki z wszywką z logo INDUSTRIADY. Na uliczkach Giszowca kursować będzie legendarna kolejka Balkan, która w tym roku nosić będzie nazwę Babka Express.

ŁAZISKA GÓRNE

Muzeum Energetyki proponuje, by bajtle zafascynowały się nauką podczas warsztatów o fizyce, chemii czy elektrotechnice. To jedyna taka okazja, żeby zobaczyć jak działa energia paliwa rakietowego albo czym jest Jajko Kolumba.

MYSŁOWICE

Mieć swój mural to jest coś, prawda? Centralne Muzeum Pożarnictwa udostępnia przestrzeń, w której każdy będzie mógł malować portret INDUSTRIADY, która w tym roku jest kobietą. Dla aktywnych dzieciaków przygotowany zostanie dmuchany strażacki tor przeszkód.

RUDA ŚLĄSKA

Żeby docenić rolę pralki elektrycznej wystarczy się wybrać całą rodziną do Kolonii Robotniczej Ficinus na warsztaty szpanowania, biglowania czy prania na waszbrecie. Inne warsztaty to okazja na pobudzenie kreatywności i malowanie na folii, szycie ubranek dla lalek czy modelowanie balonów.

RYBNIK

W Osiedlu patronackim Huty Silesia, podczas różnorodnych warsztatów, zapanuje industrialny miszmiasz. Będzie okazja do wykonania poduszek, ozdobienia fartuchów kuchennych czy skonsutruowania miniinstalacji robokobiet. Przy Zabytkowej Kopalni Ignacy, jak co roku, przejdzie pomarańczowy korowód, który angażuje dzielnicową społeczność Niewiadomia. Wszyscy, od bajtla do starszyzny, włączają się w przygotowania. To właśnie ten barwny i radosny przemarsz rozpocznie INDUSTRIADĘ w tym miejscu. Dalej na najmłodszych czeka escape room, warsztaty biżuterii i origami.

SIEMIANOWICE ŚLĄSKIE

Przy Parku Tradycji działa Klub Gier Planszowych, który przygotował premierę gry inspirowanej motywem przewodnim tegorocznej INDUSTRIADY. Na specjalnie przygotowanych stanowiskach będzie możliwość spróbowania sił w tej grze, a każdy uczestnik otrzyma ją jako upominek.

TARNOWSKIE GÓRY

W Zabytkowej Kopalni Srebra zabawa rozpocznie się już 8 czerwca. W „Zaczarowanym ogrodzie” będzie można wykonać niezwykłe przedmioty, a także wytężyć umysł w grach logicznych lub łamigłówkach. W dniu INDUSTRIADY poznamy, czym były płuczki i co tam robiły kobiety. Specjalna strefa zabaw i doświadczeń przeprowadzi rodziny przez szereg zadań i urządzeń używanych przez kobiety. Żądzę pieniądza zaspokoi skansenowe koło wodne, gdzie będzie można odebrać swoją wypłatę w srebrze, najpierw jednak trzeba będzie ją znaleźć. Na tarasie widokowym Kopalni zagra „SKARBNIK z HAVANY – Tarnogórska Grupa Bębniarska”, która wykorzystuje do gry wszystko, co im wpadnie w ręce. Organizatorzy zapraszają również na spektakl teatru cieni, gdzie udamy się w podróż do serca Kopalni Srebra, a także poznamy codzienne życie kobiet pracujących w kopalni. Po spektaklu najmłodsi będą mogli wykonać własne kukiełki do tworzenia teatru cieni.

USTROŃ

W Muzeum Ustrońskim rodzina i przyjaciele będą mogli zagrać w grę planszową „Przygody kobiety pracującej, czyli Kuźniczki Hanki Sikorzanki”, podczas której uczestnicy odkryją bogactwo żeńskiego słownika Industrii. Bohaterkę gry spotkamy również podczas zwiedzania fabularyzowanego. Będzie okazja, by użyć dawnych maszyn i sprzętów domowych.

ZABRZE

W Sztolni Królowa Luiza – Kopalni pociechy spotkają prawdziwych superbohaterów, którzy oprowadzą ich po kopalnianych zakamarkach. W Parku 12C będzie można poskakać na euroboungee, pograć w piłkę nożną w ogromnej bańce lub odwiedzić stanowisko paleontologa. W Szybie Maciej natomiast odbędzie się prawdziwa bajtelINDUSTRIADA. Zbudujemy wspólnie model kobiety industrialnej przy wykorzystaniu śrubek, kół zębatych, blaszek i magnesów. Będzie też można pomalować twarz brokatem. Nie zabraknie także portretów malowanych węglem.

Źródło i foto: Slaskie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button