Kategorie

Kolejne OSTRZEŻENIE MSZ dla podróżujących! W tych krajach może być NIEBEZPIECZNIE!

Ministerstwo Spraw Zagranicznych na swoich stronach publikuje ostrzeżenia dla turystów udających się za granicę. W ostatnim czasie pojawiły się nowe komunikaty. Oto kraje, do których zdaniem MSZ, podróż lepiej odłożyć na później.

Nikaragua

Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed podróżami do Nikaragui w związku z powszechnymi, antyrządowymi manifestacjami. MSZ stanowczo odradza uczestnictwo obywateli RP w jakichkolwiek demonstracjach – udział obcokrajowców w protestach jest w Nikaragui nielegalny. Podróżni powinni także uwzględnić, że w związku z zaistniałą sytuacją możliwe są czasowe wyłączenia z ruchu ulic lub większych obszarów miast oraz mogą wystąpić problemy z łącznością komórkową i dostępem do internetu.

Ze względu na brak polskiej placówki dyplomatycznej w Nikaragui możliwości udzielania pomocy konsularnej są bardzo ograniczone. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy uprawnieni są do otrzymania pomocy konsularnej od państw członkowskich posiadających w danym kraju placówkę na zasadach i w zakresie przewidzianym dla obywateli tego państwa.

Etiopia

W Etiopii utrzymuje się ryzyko wystąpienia lokalnych protestów, które niejednokrotnie przybierają formę grabieży i aktów wandalizmu. Podróżując po kraju należy liczyć się z możliwością eskalacji konfliktów pomiędzy poszczególnymi grupami etnicznymi, co może ograniczać możliwości przejazdu i poruszania się.

Z uwagi na wysoki poziom zagrożenia MSZ odradza podróże do:

  • obszarów przygranicznych z Erytreą, Sudanem, Sudanem Południowym i Kenią;
  • pogranicza pomiędzy stanami Oromia i Somali, w szczególności miast Dire Dawa, Harar, Jijga i okolic;
  • regionu Somali, a w szczególności obszarów położonych w pobliżu granicy z Somalią (w tym z Puntlandem);
  • regionu Gambela.

Przy podróżach po pustyni Danakilskiej należy zawsze korzystać z lokalnych przewodników.

Polskim obywatelom przebywającym w Etiopii zaleca się, w miarę możliwości, pobyt w dużych miastach, a w przypadku konieczności podróży – korzystanie z transportu lotniczego lub pozostawanie na głównych szlakach komunikacyjnych. MSZ rekomenduje unikanie wszelkich zgromadzeń publicznych oraz nieutrwalanie na jakichkolwiek nośnikach protestów lub działań lokalnych służb.

Ukraina

Z uwagi na niesłabnące napięcie w obwodach donieckim i ługańskim, utrzymujące się poważne zagrożenie dla ludności cywilnej i prowadzoną na tych terenach operację antyterrorystyczną, Ministerstwo Spraw Zagranicznych ponownie wzywa obywateli RP do natychmiastowego opuszczenia pozostających poza kontrolą władz ukraińskich części obwodów donieckiego i ługańskiego oraz terenów przyległych do linii rozgraniczenia, a także niepodejmowania pod żadnym pozorem podróży na ich teren. Na tym obszarze nie ma obecnie możliwości zapewnienia obywatelom polskim pomocy konsularnej.

Ze względu na aneksję Półwyspu Krymskiego (Autonomiczna Republika Krymu i Sewastopol) oraz wynikający z tego faktu brak możliwości zapewnienia obywatelom polskim przebywającym na Krymie pomocy konsularnej, w mocy pozostają zalecenia jego opuszczenia oraz powstrzymania się od podróżowania na te tereny.

Osoby decydujące się na odbycie podróży wbrew zaleceniom MSZ (na przykład z powodów służbowych, losowych itp.), powinny bezwzględnie stosować się do poleceń miejscowych służb porządkowych (np. poddawanie się kontroli osobistej na posterunkach wojskowych lub policyjnych, zakaz przejazdu określoną drogą etc.) oraz śledzić bieżące komunikaty o stanie bezpieczeństwa publikowane przez miejscowe władze.

Na pozostałym obszarze Ukrainy zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności w związku z powtarzającymi się w ostatnim okresie incydentami –  atakami na miejsca odwiedzane przez polskich turystów, placówki, zabytki i miejsca pamięci związane z Polską, a także w związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej antypolskimi hasłami, symbolami oraz demonstracjami o antypolskim wydźwięku. W trakcie podróży mogą pojawiać się sytuacje o charakterze prowokacji, w szczególności w trakcie zgromadzeń publicznych. Zaleca się ich unikanie oraz podchodzenie z odpowiednim poszanowaniem do lokalnych symboli (flag, godła itp.).

Kolumbia

W związku z eskalacją zamachów terrorystycznych przeprowadzanych przez lewicową partyzantkę Armia Wyzwolenia Narodowego (ELN), a także działalnością zorganizowanych grup przestępczych, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróżowanie do następujących departamentów i regionów Kolumbii:

  • Arauca
  • Cauca (z wyjątkiem Popayán)
  • Chocó (z wyjątkiem Nuquí)
  • Norte de Santander, w szczególności do regionu Catatumbo
  • Caquetá
  • region Urabá
  • Putumayo
  • Magdalena Medio
  • port Buenaventura,
  • Nariño
  • Vichada
  • Vaupés

Obszary te są w znacznym stopniu kontrolowane przez nielegalne ugrupowania zbrojne i przestępcze i stają się niekiedy terenem regularnych walk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button