Garażowe wynalazki i kosmiczne technologie. Festiwal Nauki w Katowicach ma łączyć jedno z drugim [WIDEO]
Śląskie uczelnie przygotowują się do trzeciej edycji Festiwalu Nauki. Głównym założeniem imprezy jest popularyzacja nauki w taki sposób, by mógł zrozumieć ją każdy. I żeby nikogo nie nudziła.
W Międzynarodowym Centrum Kongresowym małą zapowiedź festiwalu mogły testować przedszkolaki. -Jak się wysypie starego papierosa na kartkę, to potem jest taki odcisk śladu – mówi Daniel. -Dotykasz takiej jakby kuli ze słupem i wtedy zakładasz taki hełm i włosy ci się podnoszą – mówi Julia. -Są dzieci, które mają smykałkę tak jak tutaj jest to detektywistyczne odciskanie palców, bo to jest związane z plastycznymi zajęciami- to dla nich kryminalistyka i pan Detektywka – mówi Agnieszka Molęda, nauczycielka.
Temat przewodni trzeciego Festiwalu Nauki to energia. -Wszystkie dyscypliny, które reprezentują nasze uczelnie znajdą się tam bardzo dobrze, bo to nie tylko energia paliw, ale i energia ludzka, energia słów, stosunków międzyludzkich – mówi Prof. dr hab. Ryszard Koziołek, Uniwersytet Śląski.
W zeszłorocznej edycji wzięło udział 200 wystawców i 100 prelegentów. Wśród nich znaleźli się również pasjonaci niezwiązani z żadną uczelnią. -Off Science to przegląd garażowych wynalazków. Chcieliśmy, żeby to środowisko naukowców nieprofesjonalnych i nieakademickich również wyszła właśnie z tych garaży, altanek, żeby pokazali nam swoją twórczość i swoje wynalazki – mówi Krzysztof Pająk, Uniwersytet Śląski.
Zgłoszenia przyjmowane są na stronie www.slaskifestiwalnauki.pl. Festiwal Nauki odbędzie się w dniach 11-14 stycznia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.