Kategorie

Chcesz przygarnąć kota? Sprawdź, co musisz najpierw wiedzieć!

Zanim przygarniesz kota pod swój dach, dowiedz się, co cię czeka. Poznaj nasze ABC adopcji kota, a na pewno unikniesz wielu niespodzianek.

 

Życie pod jednym dachem z kotem wiąże się z akceptacją pewnych konsekwencji. Chcesz być odpowiedzialnym i troskliwym właścicielem? Pragniesz stworzyć kociakowi odpowiednie warunki do życia? Najpierw zapoznaj się z kilkoma faktami.

CO MUSISZ WIEDZIEĆ, ZANIM ZADECYDUJESZ SIĘ NA PRZYGARNIĘCIE KOTA?

Adopcja kota (fot. unsplash) - 1
Adopcja kota (fot. unsplash) – 1

Nie kupuj – adoptuj!

Dzięki adopcji, przyczyniasz się do zmniejszenia bezdomności wśród zwierząt. Adopcja zwierząt to najlepsze rozwiązanie, jednak nie należy demonizować kupna zwierzaka. Jeśli szukasz konkretnej cechy czy charakteru, kupno kota rasowego może zwiększyć szansę, że dane zwierzę w przyszłości będzie zachowywało się w pożądany sposób. Pamiętaj jednak, że schroniska pękają w szwach, a nierasowe kociaki są równie dobrymi towarzyszami życiowymi, co ich bracia i siostry z rodowodem.

Powiązane artykuły

Upewnij się, że możesz!

Na początku odpowiedz sobie na poniższe pytania:

  • Czy wszyscy domownicy godzą się na przygarnięcie zwierzaka?
  • Czy ty sam lub któryś z nich nie ma alergii na kota?
  • Kto podczas twojej nieobecności podejmie się opieki nad zwierzakiem?
  • Czy masz pieniądze na leczenie, gdyby kot zachorował?Upewnij się, że kot nie jest chwilową zachcianką – to nie zabawka, tylko żywe, wymagające troski i uwagi stworzenie.

Adopcja kota ze schroniska

Jadąc do konkretnej placówki po zwierzę, weź ze sobą transporter (i tak przyda ci się w późniejszym życiu ze zwierzakiem – choćby podczas wizyt u weterynarza czy wyjazdów). Przygotuj również dowód osobisty oraz pieniądze na adopcję kota (zwykle są to bardzo symboliczne kwoty) – możliwe, że będziesz podpisywał umowę adopcyjną.

Badania, szczepienia

Zadbaj o zdrowie swojego pupila. Koty w schroniskach są zdrowe, jednak może się okazać, że zachorują w domu. Na wyjściu ze schroniska otrzymasz książeczkę z pełną historią leczenia kota. Jeśli adoptujesz kociaka zbyt małego na szczepienie, konieczne będzie jego późniejsze zaszczepienie (po osiągnięciu odpowiedniego wieku – pierwsze szczepienie ok. 8 tygodnia życia, drugie – ok. 12 tygodnia życia) oraz ponowne odrobaczenie.

Koty powinny być regularnie szczepione oraz odrobaczane. Koty wychodzące poddaje się szczepieniom co roku oraz odrobaczaniu co trzy miesiące, z kolei koty niewychodzące szczepi się co trzy lata, a odrobacza co pół roku. Ponadto warto poddawać kota raz w roku badaniu krwi i moczu, aby sprawdzić stan jego zdrowia i wykryć ewentualne choroby.

Adopcja kota (fot. unsplash) - 2
Adopcja kota (fot. unsplash) – 2

Kocie wyposażenie

Obowiązkowo wyposaż się w transporterek, kuwetę, miskę na wodę oraz jedzenie, drapak. Podobnie, jak ludzie, koty mają swoje zachcianki i upodobania. Może się okazać, że będziesz zmieniał rodzaj żwirku kilka razy, nim znajdziesz taki, który odpowiada twojemu kotu. Ważne jest, aby kocie meble stały ciągle w tym samym miejscu, by nie dezorientować i nie stresować pupila. Pamiętaj, aby miseczka na wodę i jedzenie nie stały obok siebie (może to zniechęcić kota do picia wody).

Kocia dieta

Kocia karma powinna dostarczać mu wszelkich niezbędnych składników odżywczych, aby mógł się prawidłowo rozwijać i żyć zdrowo. Kot to stuprocentowy mięsożerca, jego dieta powinna opierać się głównie na białku. Bardzo ważne jest, aby poznać, czego nasz kot kategorycznie nie może spożywać!

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

7 produktów zakazanych w kociej diecie – SPRAWDŹ!

Zabezpiecz mieszkanie!

Jeśli nie planujesz, aby twój kot był wychodzący, zabezpiecz mieszkanie na wypadek ewentualnej chęci kota do wycieczek (a taka z pewnością u niego się pojawi). Siatki w oknach i na balkonie to absolutna konieczność! Lubisz rośliny? Pamiętaj, że koty to ciekawskie stworzenia, lubiące je podgryzać – a tak się składa, że niektóre rośliny są dla nich śmiertelnie trujące! Sprawdź, których roślin powinieneś unikać, mając kota w domu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Masz kota? Tych roślin musisz się pozbyć z domu [ROŚLINY TRUJĄCE]

Koty lubią towarzystwo!

Upewnij się, że będziesz mógł dotrzymywać swojemu pupilowi towarzystwa. Wbrew pozorom, koty wcale nie są samotnikami. Dobrą opcją może się okazać adopcja dwóch kotów – podczas twojej nieobecności nie będą się nudzić i demolować mieszkania, a zajmą się same sobą.

Z przymróżeniem oka…

Adopcja kota (fot. unsplash) - 3
Adopcja kota (fot. unsplash) – 3

Kot śpi tam, gdzie chce

Kupiłeś kotu piękną poduszkę albo kocie łóżko? Przygotuj się na to, że twój zwierzak najprawdopodobniej tego nie doceni i wybierze tak czy siak kanapę, na której nie chciałbyś go widzieć z uwagi na sierść. Kot śpi tam, gdzie mu się akurat podoba. Musisz się do tego przyzwyczaić.

Kot wejdzie WSZĘDZIE

Dla kotów (zwłaszcza młodych, pełnych energii) nie ma miejsc, do których nie mogą się dostać. Lodówka, górna zabudowa kabiny prysznicowej, karnisz czy wysoka szafa? Pff, dla kota to żadne wyzwanie. Decydując się na to ruchliwe zwierzę, musisz być świadomym, że kot dostanie się tam, gdzie mu się podoba.

Adopcja kota (fot. unsplash) - 4
Adopcja kota (fot. unsplash) – 4

Najlepsza zabawka to… karton!

Koty to niezwykle ruchliwe i potrzebujące zabawy zwierzęta. Warto jednak wiedzieć, że najlepszą zabawę zazwyczaj sprawiają im szeleszczące papierowe kulki, reklamówki i kartony, w których koty wręcz uwielbiają się chować. Zazwyczaj w starciu z powyższymi drogie zabawki ze specjalistycznych sklepów przegrywają z kretesem.

(Marlena Borczyk)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button