Zdrowie

Komu należy się profilaktyka RSV? Rodzice wcześniaków powinni to wiedzieć

Komu należy się profilaktyka RSV? Wokół tego tematu powstały kontrowersje, a niektórzy rodzice wcześniaków byli odsyłani z kwitkiem. Program profilaktyki zakażeń RSV został rozszerzony i zgodnie z aktualnymi kryteriami kwalifikacji mogą z niego skorzystać dzieci urodzone do końca 32. tygodnia wieku ciążowego.

 

Psia grypa, klątwa rzucona na schody i nowi prezydenci – ZOBACZCIE TOP 5 SILESIA FLESZ

Błąd techniczny, który od 1 października nie pozwalał kwalifikować do programu dzieci z 32. tygodnia ciąży został już naprawiony. Infekcje wywołane wirusem RS mogą mieć poważne konsekwencje, dlatego ważne, aby zabezpieczyć przed nimi wcześniaki.

Rodzice powinni jak najszybciej skorzystać z bezpłatnej profilaktyki. Wirus RS (syncytialny wirus nabłonka oddechowego) jest bardzo groźny dla dzieci urodzonych przedwcześnie. Sezon zakażeń wirusem RS rozpoczął się 1 listopada i będzie trwał do końca kwietnia, ale immunizacja powinna rozpocząć się w październiku.

Nie opracowano jeszcze skutecznej szczepionki przeciwko wirusowi RS, dlatego jedyną formą ochrony jest tzw. immunoprofilaktyka bierna, czyli podanie gotowych przeciwciał zwalczających wirusa.

Powiązane artykuły

Od tego roku z tej profilaktyki będą mogły skorzystać również nieco starsze wcześniaki. Zgodnie z najnowszymi kryteriami, do programu profilaktyki zakażeń RSV kwalifikowane będą dzieci, które:
• w momencie rozpoczęcia immunizacji nie ukończyły 1. roku życia i spełniają następujące kryteria:
– wiek ciążowy ≤ 28 tygodni lub
– dysplazja oskrzelowo-płucna;
• w momencie rozpoczęcia immunizacji nie ukończyły 6. miesiąca życia i spełniają kryterium:
– wiek ciążowy 29 – 32 tygodni.

Niektórzy rodzice wcześniaków spotykają się z błędną interpretacją zapisu dotyczącego 32. tygodnia ciąży. Według nich do programu kwalifikują się dzieci urodzone do 32. tygodnia ciąży, czyli tylko takie, które zaczęły 32. tydzień. Tymczasem do programu kwalifikowane są dzieci, które urodziły się do końca 32. tygodnia ciąży (32 i 6 dni).

Zgodnie z wytycznymi aktualnej wiedzy medycznej, wiek ciążowy ustala się licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Prawidłowy czas trwania ciąży (przy założeniu 28-dniowego cyklu miesiączkowego) trwa zatem 280 dni czyli 42 tygodnie. Powszechnym standardem, stosowanym zarówno w specjalizacji położnictwo i ginekologia, jak i neonatologia, jest określanie wieku ciążowego w tygodniach, przy czym podaje się również cyfrę od 0 do 6 dla wskazania konkretnego dnia w danym tygodniu – mówi prof. dr hab. n. med. Ewę Helwich, konsultanta krajowego w dziedzinie neonatologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button