Wiadomość dnia

Tragedia w kopalni Halmeba. Minęło 12 lat od katastrofy

Dokładnie 12 lat temu 23 górników zginęło pod ziemią kopalni „Halemba” w Rudzie Śląskie. Doszło wtedy do wybuchu metanu, który następnie zainicjował eksplozję pyłu węglowego.

 

Gramy w kolejową grę, szukając dzików niszczących osiedla i jadąc różowym autobusem ? ZOBACZCIE TOP 5 SILESIA FLESZ

W wyniku katastrofy górniczej zginęło 8 pracowników kopalni i 15 pracowników firmy zewnętrznej. Jest to jedna z najtragiczniejszych katastrof górniczych w Polsce. Podobna katastrofa w KWK Halemba wydarzyła się również w 1990 roku, w której zginęło 19 górników, a 20 zostało rannych.

Katastrofa w kopalni Halemba, do której doszło 21 listopada 2006 roku, to jedna z najtragiczniejszych katastrof górniczych w Polsce (ostatnia, tragiczniejsza w skutkach katastrofa miała miejsce w 1974).

Do tragedii doszło 21 listopada 2006 roku na głębokości 1030 metrów. Wybuchł metan, który spowodował eksplozję pyłu węglowego
Do tragedii doszło 21 listopada 2006 roku na głębokości 1030 metrów. Wybuchł metan, który spowodował eksplozję pyłu węglowego

Materiał Radosława Nosala:

Dzisiejsze obchody 12. rocznicy śmierci 23 górników w kopalni Halemba w Rudzie Śląskiej zdominowały słowa o nierozliczonej dotąd tragedii. -Przecież ludzie z kopalni zeznali w sądzie, w prokuraturze i za to w prokuraturze dobrowolnie poddali się karze, zostali ukarani. Mówili wprost – tu fałszowano wyniki zawartości metanu, fałszowano wyniki zawartości pyłu, tu próbki przerabiano, bo tak kazał dyrektor i tak kazał główny inżynier wentylacji – mówi Marceli Murawski, WZZ „Sierpień 80″.

W trakcie uroczystości wskazywano na konieczność reformy instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo górników. -…nadal ryzykuje się życiem ludzi, nadal w górnictwie mnóstwo ludzi ginie i łutowi szczęścia zawdzięczamy, że w ostatnim czasie do tak wielkich tragedii nie dochodziło. My uważamy, że WUG powinien mieć instrumenty, które pozwolą na to, żeby zabezpieczać ludzi przed tego typu sytuacjami, a nie do końca w dniu dzisiejszym je ma, albo w sposób nie do końca właściwy z nich korzysta – mówi Bogusław Ziętek, przewodniczący WZZ „Sierpień 80”.

Do tragedii doszło 21 listopada 2006 roku na głębokości 1030 metrów. Wybuchł metan, który spowodował eksplozję pyłu węglowego. Proces oskarżonych trwał ponad 6 lat. Najwyższą karę – trzech lat więzienia – usłyszał były szef działu wentylacji. Pozostałych 16-tu oskarżonych dostało wyroki w zawieszeniu lub zostali uniewinnieni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button