Przebadali 340 osób – wykryli 12 tętniaków. Kolejna akcja lekarzy z Bytomia
Prawie 340 osób przebadanych, 12 wykrytych tętniaków, 2 osoby trzeba zoperować jak najszybciej, 25 zostało objętych lekarską opieką – to wynik inauguracyjnego dnia akcji profilaktycznej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu.
TOP 5 SILESIA FLESZ: Arni pokazał w Katowicach kaloryfer, a urzędnicy rachunki za śmieci!
Bytomski szpital, jako jedyny na Śląsku przeprowadzi badania ramach Ogólnopolskiego Programu Bezpłatnych Badań Profilaktycznych – Diagnostyka Tętniaków Aorty Brzusznej finansowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Do końca 2020 roku bytomscy chirurdzy naczyniowi przebadają ponad 3 tys. osób. W całym kraju ma być przebadanych 30 tys. osób powyżej 65. roku życia.
-Badania profilaktyczne ratują życie, o czym mogliśmy się przekonać na przykład w ubiegłym roku podczas akcji organizowanej przez nasz szpital, kiedy to 43 osoby (z przebadanych 700) dowiedziały się, że mają tętniaka aorty, a dwie trzeba było natychmiast zoperować – mówi Jerzy Pieniążek, Dyrektor WSS nr 4 w Bytomiu.
W odróżnieniu od poprzedniej akcji (z marca 2017 roku), ta nie miała masowego charakteru. Badano osoby, które wcześniej umówiły się na wizytę telefonicznie. Wcześniejsza rejestracja jest konieczna, dlatego, że badania przeznaczone są dla osób z grupy podwyższonego ryzyka. Dzwoniący przechodzą wcześniejszą weryfikację, to znaczy muszą odpowiedzieć na pytania czy: palą papierosy, chorują na serce, mają nadciśnienie albo wysoki cholesterol.
– To są czynniki podwyższonego ryzyka, które z wiekiem okazują się zabójcze dla zdrowia – mówi Janusz Kuśmierz, Kierownik Oddziału Chirurgii Naczyniowej i Ogólnej WSS nr 4. –Przed tętniakiem można się uchronić prowadząc zdrowy styl życia, niestety, większość z nas nie zawsze o tym myśli. Tymczasem tętniak aorty brzusznej jest jedną z częstych przyczyn zgonu. To bardzo niebezpieczna choroba, która początkowo nie daje żadnych objawów. Wielu pacjentów, którym pękł tętniak, umiera, zanim dotrą do szpitala.
Tętniak aorty to poszerzenie średnicy aorty o 50% w stosunku do prawidłowej średnicy aorty powyżej. Częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet, zwłaszcza po 65. roku życia. Narażone są na niego osoby, które prowadzą niezdrowy styl życia, zwłaszcza palacze. Tętniaki występują też u osób cierpiących na miażdżycę, nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową, przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych. Ryzyko pęknięcia tętniaka aorty zwiększa się wraz z jego powiększaniem się, a w tym przypadku bardzo groźne okazują się na przykład zwykłe zaparcia czy wysiłek fizyczny.
Kolejne bezpłatne badania w ramach Ogólnopolskiego Programu Bezpłatnych Badań Profilaktycznych – Diagnostyka Tętniaków Aorty Brzusznej odbędą się w bytomskim szpitalu w styczniu 2019 r. Ciągle można się zapisywać dzwoniąc od poniedziałku do piątku (od 9.00 do 14.00) pod numery: 32 396 42 00, 32 396 46 88.