Kategorie

ALARM smogowy na Śląsku! Najgorzej w Zabrzu i Rybniku

Jakość powietrza w województwie śląskim jest fatalna. Smog poczują w szczególności mieszkańcy Rybnika, Zabrza i Tychów.

 

Marihuana dostępna na Śląsku! W których aptekach ją znajdziecie?

Wartość pyłu zawieszonego w miastach województwa śląskiego jest przekroczona nawet kilkaset razy. W Zabrzu o poranku PM10 wynosił 346 proc.

Gorzej jest tylko w Krakowie. Tam przez smog wprowadzono dzisiaj, 21 tycznia, darmową komunikację miejską.

Powiązane artykuły

Wpływ smogu na zdrowie człowieka

Od kilku lat media głośno mówią o negatywnym wpływie smogu na zdrowie człowieka. Wiemy, że taki problem istnieje, warto więc dowiedzieć się, które oddziaływania są dla nas szczególnie groźne.

Choroby układu oddechowego – to pierwszy z rodzajów chorób, który nasuwa nam się na myśl przy terminie: zanieczyszczenie powietrza. Po pierwsze oddychanie zanieczyszczonym powietrzem zdecydowanie zwiększa częstotliwość zapaleń płuc i zapaleń oskrzeli. Nie są to wszystkie negatywne konsekwencje oddychania powietrzem o wysokich stężeniach pyłu zawieszonego PM2.5 i PM10. POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc – to termin kojarzony głównie z wdychaniem dymu tytoniowego, jednak zanieczyszczone powietrze zwiększa umieralność chorych na POChP. Podobnie sprawa się ma do raka płuc. Istnieją również teorie, że smog nie tylko pogłębia, ale również powoduje te choroby.

Choroby układu sercowo-naczyniowego – to kolejny z układów, który jest bardzo podatny na choroby, które są konsekwencją zanieczyszczeń powietrza. Udar niedokrwienny mózgu, niewydolność serca, miażdżyca obwodowa, nadciśnienie tętnicze oraz zaburzenia rytmu serca, to tylko niektóre z jednostek chorobowych, które mogą być konsekwencją wdychania powietrza o wysokich stężeniach pyłów kojarzonych ze smogiem.

NowotworySmog powoduje raka płuc, to pewne. Ale bardzo możliwe, że wpływa również na szereg innych nowotworów – mówił dla smoglab.pl duński naukowiec, Ole Raaschou-Nielsen podczas Global Clean Air Summit. HEAL Polska w 2016 roku przeanalizował wpływ zanieczyszczeń na występowanie nowotworów. Średnia dla 29 przeanalizowanych to wyniosła 12,6 %. Co za tym idzie, według badań co 8 zachorowanie na nowotwór płuca w Polsce spowodowane było oddychaniem zanieczyszczonym powietrzem. Badania te wskazują również, że można znacznie ograniczyć zachorowania na raka płuc przez szybkie i skuteczne działania na rzecz poprawy jakości powietrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button