Kategorie

Bez problemu sprzedała alkohol 14-latce. Dziewczyna się upiła, a ekspedientka została ukarana

Polskie prawo zabrania sprzedaży alkoholu osobom nieletnim. Pamiętać muszą o tym zarówno sprzedający, jak również kierownicy zakładów handlowych. Za przestępstwo określone w ustawie o wychowaniu w trzeźwości odpowie ekspedientka, która sprzedała 14 -latce alkohol. Grozi za to grzywna.

 

Świętość zrównana z rynsztokiem w Katowicach! TOP 5 Silesia Flesz

Dyżurny żarskiej (woj. lubuskie) jednostki policji otrzymał zgłoszenie o sprzedaży alkoholu nieletniej. O sprawie poinformowała matka 14-latki. Córka zgłaszającej zakupiła alkohol w jednym z żarskich sklepów. Ekspedientka dokonując sprzedaży nie zapytała dziewczyny o wiek. Po sprawdzeniu stanu trzeźwości nieletniej okazało się, że ma ona blisko 0,74 promila. W tej sytuacji 41-letnia pracownica sklepu musi liczyć się z odpowiedzialnością karną.

W celu eliminowania tego typu przypadków, policjanci z przedstawicielami Miejskich i Gminnych Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wspólnie dokonują kontroli w placówkach, w których odbywa się sprzedaż napojów alkoholowych. Mundurowi podczas spotkań w szkołach poruszają również tematy uzależnień oraz późniejszych konsekwencji związanych ze spożywaniem alkoholu. Często młodzi ludzie będąc w stanie nietrzeźwości szybciej wchodzą w konflikt z prawem. Każdy właściciel, kierownik oraz ekspedientka w placówce handlowej, w której sprzedawany jest alkohol musi postępować zgodnie z prawem i być szczególnie wyczulonym na klientów dokonujących zakupu tego typu towaru.

Powiązane artykuły

Polskie prawo zabrania sprzedaży alkoholu osobom nieletnim, jak również osobom, których zachowanie wskazuje, że znajdują się w stanie nietrzeźwości. W przypadku wątpliwości co do pełnoletności nabywcy, sprzedający lub podający alkohol uprawniony jest do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek.

 

Przepisy Ustawy o wychowaniu w trzeźwości oraz przeciwdziałaniu alkoholizmowi mówią o tym , że:

Art. 15 Zabrania się sprzedaży i podawania napojów alkoholowych:

1.osobom, których zachowanie wskazuje, że znajdują się w stanie nietrzeźwości,

2.osobom do lat 18, (…).

art. 43 1. Kto sprzedaje lub podaje napoje alkoholowe w wypadkach, kiedy jest to zabronione albo bez wymaganego zezwolenia lub wbrew jego warunkom, podlega grzywnie.

2.Tej samej karze podlega kierownik zakładu handlowego lub gastronomicznego, który nie dopełnia obowiązku nadzoru i przez to dopuszcza do popełnienia w tym zakładzie przestępstwa określonego w ust. 1.

3. W razie popełnienia przestępstwa określonego w ust. 1 albo 2 można orzec przepadek napojów alkoholowych, chociażby nie były własnością sprawcy, można także orzec zakaz prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży lub podawaniu napojów alkoholowych.

 

źr. Policja Lubuska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button