Pełna kulturka w wagonie, czyli ROK KULTURY w Kolejach Śląskich
Tak kulturalnie powinno tu być zawsze – na razie będzie przez rok. Koleje Śląskie ogłaszają ROK KULTURY. W pociągach śląskiego przewoźnika będzie się sporo działo!
Śmierć pacjenta w męczarniach w Sosnowcu wstrząsnęła Polską!
Historia, muzyka, literatura, teatr i sztuka – to pięć głównych osi tematycznych najnowszej akcji przygotowanej przez… Koleje Śląskie.
Śląski przewoźnik obchodzi 2019 rok pod znakiem kultury i przygotował dla podróżnych i mieszkańców województwa kilka niespodzianek. Już po raz trzeci Koleje Śląskie realizują roczną kampanię poświęconą konkretnej tematyce. W ubiegłym roku tematem przewodnim działań Kolei Śląskich była ekologia, natomiast rok 2017 był Rokiem Studenta.
–Kultura to ogromny atut województwa śląskiego, dlatego przyjąłem honorowy patronat nad Rokiem Kultury w Kolejach Śląskich. Obecny rok jest czasem szczególnym, w którym rozpoczynamy obchody setnej rocznicy wybuchu Powstań Śląskich, dlatego tak ważne jest dotarcie z tą informacją do jak najszerszego grona odbiorców. Poprzez tę akcję chcemy także zachęcić mieszkańców regionu, by włączyli się w nurt wydarzeń kulturalnych i być może sami inspirowali kolejne – mówił Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.
Kulturalne plany Kolei Śląskich wpisują się w cykl wydarzeń ważnych dla całego regionu, związanych z rocznicą stulecia wybuchu Powstań Śląskich, czy Rokiem Stanisława Hadyny.
-Głównym założeniem akcji jest chęć przybliżenia oferty kulturalnej regionu przy pomocy kolei. Chcemy pokazać, że pociąg może być nie tylko doskonałym środkiem transportu w drodze do pracy i szkoły, dlatego część atrakcji będzie się odbywać właśnie na pokładach naszych pociągów. Wierzę, że Koleje Śląskie staną się w ten sposób swoistym łącznikiem między jednostkami kultury i mieszkańcami regionu – tłumaczył Wojciech Dinges, prezes Kolei Śląskich.
Projekt ma być podzielony na pięć sekcji tematycznych. Znajdą się wśród nich: historia, sztuka, literatura, muzyka i teatr. Dzięki temu wachlarz proponowanych atrakcji będzie na tyle szeroki, by każdy znalazł w ofercie coś zgodnego ze swoimi zainteresowaniami.
-Oferta jaką proponują nasze placówki kultury to krajowa i światowa czołówka. Dzięki akcji Kolei Śląskich mieszkańcy regionu i kraju będą mogli się o tym dowiedzieć i przekonać o jej różnorodności. Cieszę się, że Koleje Śląskie zdecydowały się w tym roku na promocję kultury – powiedział Michał Woś, członek Zarządu Województwa Śląskiego.
Rok Kultury w Kolejach Śląskich został dostosowany do istotnych wydarzeń kulturalnych w województwie. Przewoźnik planuje nie tylko działania promocyjne, ale również uruchomienie dodatkowych pociągów, choćby przy okazji dużych wydarzeń muzycznych. Ich uczestnicy będą mogli pojechać na koncert korzystając z transportu publicznego. Przewoźnik planuje też uruchomić specjalne połączenia przy okazji takich wydarzeń jak Noc Muzeów, czy Metropolitalna Noc Teatrów. W tym roku, wzorem lat ubiegłych, Koleje Śląskie aktywnie włączą się w Industriadę.
W ramach obchodów stulecia wybuchu Powstań Śląskich Koleje Śląskie podejmą współpracę m.in. z Muzeum Powstań Śląskich i Muzeum Śląskim. W planach jest także kontynuowanie akcji Kolej na Muzea, dzięki której z biletem Kolei Śląskich można taniej zwiedzać muzea i galerie biorące udział w projekcie. Sporo atrakcji czeka na miłośników literatury. Koleje Śląskie planują m.in. odczyty fragmentów książek na pokładach pociągów, wycieczki „tropem literatury” oraz konkursy z nagrodami, dzięki którym będzie można powiększyć domową bibliotekę. W kalendarzu Kolei Śląskich nie zabraknie też miejsca dla Śląskich Targów Książki.
Honorowy patronat nad Rokiem Kultury w Kolejach Śląskich objął Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.
źródło: Śląski Urząd Marszałkowski w Katowicach/WZ(red.)