Kategorie

Koniec zmian czasu! Nie trzeba będzie więcej przestawiać zegarków!

Nareszcie – mówią ci, którzy zmianę czasu z letniego na zimowy i odwrotnie, uważali za anachronizm i głupotę. Parlament Europejski w Strasburgu przegłosował regulacje, dzięki którym w państwach członkowskich Unii Europejskiej nie trzeba będzie przestawiać każdego roku dwukrotnie zegarków!

 

Śmierć pacjenta w męczarniach w Sosnowcu wstrząsnęła Polską!

Unia znowelizowała własną dyrektywę. Nowelizacja przewiduje, że po raz ostatni zmiana czasu na terenie państw Unii Europejskiej będzie miała miejsce za dwa lata, w 2021 roku. Mimo, iż wiele państw takie rozwiązanie uważa za błędne, to na 653 europosłów, aż 410 głosowało za skończeniem raz na zawsze ze zmianą czasu. 192 eurodeputowanych było przeciwko nowym regulacjom, a 51 wstrzymało się od głosu.

 

Powiązane artykuły

Dyskusje w sprawie zmiany czasu – a raczej zniesienia podziału czasu na letni i zimowy na terenie państw Unii Europejskiej trwają od wielu lat, ale w decydującą fazę weszły, kiedy we wrześniu zeszłego roku Komisja Europejska przedstawiła gotowy projekt nowych regulacji w sprawie zniesienia zmian czasu w Europie z letniego na zimowy i odwrotnie.

W krajach członkowskich ruszyły konsultacje, aż 84% osób, które wzięły w nich udział opowiedziało się za tym, aby znieść zmianę czasu.

 

Tyle teoria. Co oznacza dzisiejsze głosowanie w Parlamencie Europejskim? To zielone światło dla tych krajów, które chcą u siebie znieść dwukrotną każdego roku zmianę czasu. Bo nowe regulacje Parlamentu Europejskiego krajom na to pozwalają, ale ich do tego nie zmuszają – poszczególne państwa muszą na to wyrazić zgodę.

 

Z 30 na 31 marca zmieniamy godzinę z 2.00 na 3.00. Wchodzimy w czas letni

Zmiana czasu 2019: czy najbliższa będzie ostatnią? Jest propozycja Komisji Transportu PE

Czy w Polsce zostanie zniesiony podział czasu na letni i zimowy i przestaniemy wreszcie „popychać” i cofać wskazówki zegarków? U nas kwestie czasu reguluje odrębny dokument. To Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów. To, które w obecnej formie funkcjonuje od 2016 roku, przewiduje stosowanie w Polsce czasu zimowego i letniego do 2021 roku. Pytanie – czy rozporządzenie premiera będzie po raz kolejny przedłużane, czy też – za namową UE, w 2021 roku Polska przestanie stosować podwójny czas.

 

Na razie jednak szykujmy się na zmianę czasu z zimowego na letni. Już w najbliższy weekend, a więc w nocy z 30 na 31 marca, przestawimy zegarki z 2.00 na 3.00 w nocy.

 

autor: Wojciech Żegolewski

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button