Kategorie
W Tatrach zima w pełni. Na Kasprowym Wierchu warstwa śniegu ma ponad 110 cm wysokości
Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są niekorzystne. Szlaki pokryte są kilkucentymetrową warstwą świeżego śniegu. Na Kasprowym Wierchu warstwa śniegu ma ponad 110 cm wysokości. To jednak już prawdopodobnie koniec – synoptycy przewidują, że w sobotę na szczycie Kasprowego będzie już 10, a w Zakopanem 19 stopni powyżej zera.
W jakiej cenie kiełbasa wyborcza? Która najlepsza? Odpowiedzi w TOP 5 SILESIA FLESZ
Na odcinkach reglowych jest bardzo mokro i błotniście – informują TOPR-owcy. Powyżej górnej granicy lasu panują w dalszym ciągu warunki zimowe. Śnieg jest ciężki, mokry i przepadający. Wędrowanie w takich warunkach wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy oraz zastosowania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC).
Lód jest już w wielu miejscach bardzo cienki i z łatwością może się załamać.
Zagrożenia
- Poślizgnięcie się na śniegu, zalegającym w wyższych partiach Tatr, grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem. Umiejętne używanie sprzętu zimowego (raki, czekan, kask) w tych warunkach może okazać się niezbędne.
- Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp.) oraz w okolicy cieków wodnych.
- W razie spotkania z niedźwiedziem, należy spokojnie (bez gwałtownych ruchów) oddalić się w przeciwnym kierunku.
- Podczas silnie wiejącego wiatru na szlaki mogą spadać gałęzie i drzewa. Drzewa i gałęzie mogą się również łąmać pod ciężarem dużych ilości śniegu. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.
- Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie, gałęzie i zsuwać się powalone drzewa.
- Wiosenne roztopy i wzrost opadów spowodowały, że do systemu wodnego doprowadzane jest coraz więcej wody, co może skutkować lokalnymi podtopieniami.
Zalecenia
- Przed wyjściem w góry należy koniecznie sprawdzić prognozę pogody, zapoznać się z komunikatem turystycznym TPN oraz komunikatem lawinowym dostępnym na stronie http://lawiny.topr.pl/ lub www.tpn.pl.
- Wybierając się w góry trzeba odpowiednio się przygotować. Trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, by wrócić przed zmrokiem.
- W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak: deszcz, śnieg czy silny wiatr.
Zamknięcia szlaków pieszych
- Od 1 marca do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu.
- Szlak turystyczny między Świnicą a Zawratem jest zamknięty do odwołania z powodu obrywu skalnego oraz zniszczenia dużego fragmentu szlaku.
- W okresie od 1 grudnia do 15 maja zamknięte są dla ruchu turystycznego następujące odcinki szlaków turystycznych:
- Przełęcz w Grzybowcu – Wyżnia Kondracka Przełęcz
- Dolina Tomanowa – Chuda Przełączka
- Dolina Pięciu Stawów Polskich – Świstówka Roztocka – Morskie Oko (szlak zamknięty do odwołania)
- Na terenie TANAP-u (Tatry Słowackie) od 1 listopada do 15 czerwca szlaki powyżej schronisk są zamknięte. www.lesytanap.sk
Zamknięcia nartostrad, tras i szlaków narciarskich
- Wyciągi narciarskie w Kotle Goryczkowym oraz Gąsienicowym zakończyły kursowanie.
- Od poniedziałku 29 kwietnia szlaki turystyczne w Tatrach Polskich (z wyjątkiem szlaku na Rysy) są zamknięte dla turystyki narciarskiej. Zamknięcie również dotyczy terenów taternickich. Obowiązuje do kolejnego sezonu zimowego.