9-letnia dziewczynka z Żywca zmarła na grypę! Dziecko zmarło w jednym z beskidzkich szpitali. Jak mówią lekarze – to pierwszy od wielu lat przypadek śmierci dziecka na grypę w Polsce.
TOP 5 Silesia Flesz: Górnicy szykują najazd na Warszawę!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS
9-latka z Żywca zmarła na grypę w jednym z beskidzkich szpitali. Informację w tej sprawie podało Radio ZET.
@RadioZET_NEWS W jednym ze szpitali na Podbeskidziu zmarła 9 letnia dziewczynka. Chorowała na grypę. Według lekarzy nie była obciążona innymi schorzeniami. To pierwszy od wielu lat przypadek śmierci na grypę wśród dzieci mówią inspektorzy z Sanepidu.
— Tomasz Maszczyk (@MaszczykT) February 17, 2020
Jak wynika z naszych informacji, chorą na grypę 9-letnią dziewczynkę przetransportowano karetką ze szpitala w Żywcu do Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej. Mimo wysiłków lekarzy – nie udało się wygrać walki o jej życie.
Według Sanepidu. śmierć 9-latki to pierwszy od wielu lat w Polsce przypadek śmierci dziecka na grypę. Dziecko zmarło w jednym ze szpitali Podbeskidzia. Na razie nie wiadomo dokładnie w którym. Wiadomo jednak – jak informuje Radio Zet – że 9-latka nie była obciążona innymi schorzeniami. To pierwsza wśród dzieci ofiara śmiertelna grypy i zarazem 3. w ogóle w tym roku w województwie śląskim.
W Polsce szaleje epidemia grypy. Tylko w ostatnich kilkunastu dniach w województwie śląskim odnotowano ponad 20 tysięcy zachorowań na grypę, a do lekarzy cały czas zgłaszają się kolejni pacjenci.
Grypa to bardzo groźna choroba, dająca – nieleczona -wiele powikłań łącznie z kardiologicznymi. Dlatego warto znać objawy, jakie daje grypa i wiedzieć, jak ją odróżnić od zwykłego przeziębiania.
Objawy i przebieg grypy:
Choroba rozwija się w ciągu 18 – 72 godzin od momentu wniknięcia wirusa do organizmu i trwa, o ile nie dojdzie do powikłań, około 7 dni.
Jak długo chory zaraża grypą?
Osoba zakażona wirusem grypy może zarażać innych przez:
- dorosły: 3 – 5 dni (od chwili pojawienia się objawów chorobowych),
- dziecko: ponad 10 dni,
- osoby z ciężkimi niedoborami odporności: wiele tygodni, a nawet miesięcy.
Grypa a przeziębienie
W czasie krążenia wirusa grypy, krąży jednocześnie około 200 typów wirusów oddechowych. Najczęściej przeziębienie jest wywoływane przez tzw. rihowirusy, które mnożą się w nosie i atakują drogi oddechowe. Zazwyczaj powodują one stany podgorączkowe, rzadko gorączkę, bóle głowy, katar, kichanie, kaszel, ból gardła oraz oczu.
Objawy grypy
Grypa to nagłe wystąpienie choroby, której towarzyszą:
- wysoka gorączka (powyżej 38˚C),
- złe samopoczucie;
- ból głowy;
- ból mięśni
Wraz z co najmniej jednym z następujących objawów ze strony układu oddechowego: kaszel, ból gardła, duszność itp.
Przy zakażeniu grypą wielokrotnie dochodzi do nadkażeń bakteryjnych, które mogą powodować:
- u niemowląt i małych dzieci – zapalenie oskrzelików,
- u osób dorosłych – zapalenie płuc oraz wielonarządowe powikłania pogrypowe.
Leki na grypę
Jedyne leki antygrypowe nowej generacji w Polsce to zanamiwir i oseltamiwir, które są wydawane na receptę. Ich skuteczność jest uzależniona od szybkości podania – najlepiej podać je w ciągu 36 – 48 godzin od wystąpienia objawów choroby.
Aby je zastosować, należy laboratoryjnie potwierdzić, że przyczyną choroby jest zakażenie grypą. W Polsce badania te są wykonywane przez Krajowy Ośrodek ds. Grypy w NIZP-PZH w Warszawie lub w jednej z szesnastu wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych.
Leki bez recepty nie chronią przed grypą ani przed jej powikłaniami, leczą jedynie objawy.
źródło: Radio ZET/Ministerstwo Zdrowia red: W.Żegolewski
Porwano 10-letniego chłopca! Uruchomiono system Child Alert
Nagrobek Kazimierza Kutza uszkodzony! Ktoś wyrył na nim krzyż
Strajk w kopalniach i zakładach PGG! Trwa protest ostrzegawczy