reklama
KrajWiadomość dnia

Dyspensa od mszy do odwołania i Wielkanoc bez święconki. Kościół w obliczu koronawirusa

Bez tradycyjnej święconki – tak będą wyglądać święta Wielkanocne w tym roku. Z powodu pandemii koronawirusa w kościołach wprowadzono spore zmiany.

 

reklama

 

TOP 5 Silesia Flesz: Śląsk i Zagłębie w obliczu epidemii!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

reklama

Zarządzenie dotyczące sprawowania posługi duszpasterskiej i liturgicznej w najbliższych tygodniach wydał już arcybiskup Wiktor Skworc. Zakłada ono między innymi przedłużenie dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej do odwołania.

-Ksiądz arcybiskup zachęca do uczestnictwa we mszy świętej, nabożeństwach, rekolekcjach za pośrednictwem transmisji telewizyjnych, radiowych a także internetowych. To ważne, bo od dzisiaj także do odwołania celebrowanie wszystkich mszy świętych – w tym Triduum Paschalnego będzie się odbywało w archidiecezji katowickiej bez obecności wiernych. To trudna decyzja, którą ksiądz arcybiskup podjął także z uwzględnieniem pewnych obostrzeń, które zostały wprowadzone przez stronę rządową – mówi ks. dr Tomasz Wojtal, rzecznik prasowy Metropolity Katowickiego.

Bez tradycyjnej święconki – tak będą wyglądać święta Wielkanocne w tym roku. Z powodu pandemii koronawirusa w kościołach wprowadzono spore zmiany
Bez tradycyjnej święconki – tak będą wyglądać święta Wielkanocne w tym roku. Z powodu pandemii koronawirusa w kościołach wprowadzono spore zmiany

Kościoły będą jednak otwarte jako miejsca do indywidualnej modlitwy. Zmiany dotyczą także sakramentu pokuty. Tu kościół przypomina o akcie żalu doskonałego – tu jednak przypomina się, że musi on zawierać mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe.

Powiązane artykuły

-Myślę, że jest to również wyjątkowa okazja do tego żeby rzeczywiście tak naprawdę zbudować kościół w domu, w swoim domu – ten kościół rodzinny. Pan Bóg z każdej, nawet trudnej sytuacji, potrafi wyciągnąć dobro i również z te sytuacji, która dla nas jako zakonników, jako chrześcijan również możemy wyciągnąć dobro. To jest to zbudowanie tej wspólnoty we własnym domu, zacieśnienie tych więzów pomiędzy dziećmi, rodzicami – mówi Ojciec Robert Grabka, Misjonarz Oblat Maryi Niepokalanej.

W zarządzeniu odniesiono się także do Komunii Świętych. Jeśli stan epidemii nie zostanie odwołany, a dzieci nie wrócą do szkół to mają zostać one odwołane do czasu ustania epidemii. Jeśli stan epidemii zostanie odwołany a dzieci wrócą do szkół decyzja o przyjęciu I Komunii Świętej będzie pozostawiona rodzicom w porozumieniu z księdzem proboszczem. Każdy przypadek ma być rozpatrywany indywidualnie – nie przez głosowanie czy wolę większości.

 

autor: Sandra Hajduk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Niby nie można, ale jednak można? Kiedy nie obowiązuje zakaz wychodzenia z domu?

Metropolia i marszałek przesuwają miliony na walkę z koronawirusem!

„Za pięć minut flacha i pizza, inaczej sam pójdę i będę zarażał…”. Nietypowa interwencja policjantów

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button