Wiadomość dniaZdrowie

Personel medyczny powinien mieć robione testy? Konkretnych przepisów nie ma [WIDEO]

Lekarze, pielęgniarki czy ratownicy medyczni powinni mieć robieni testy. Żeby sprawdzić, czy zarażają nie tylko pacjentów, ale również swoich bliskich, trzeba często poddawać ich badaniom. Personel medyczny czasami czeka na nie długo.

 

 

Ruszcie tropem zbrodni w TVS!

 

Przechodziły prawie, że załamania nerwowe, oczekując, czy wystąpią jakiekolwiek objawy, czy nie wystąpią objawy. Na przykład był taki paradoks, że pani pielęgniarka zgłosiła się z mężem na pobranie do jednego z punktów, gdzie są pobierane wymazy, bo wydawało się, że mąż jest też „objawowy”. Mężowi pobrano, a jej nie. W tej sytuacji były poruszane służby wojewody, nawet do Warszawy to trafiło – mówi Anna Janik, Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Katowicach.

Inni wskazują na to, że testy są ważne, ale pewności nigdy nie będzie. W wielu placówkach, jak tu w małym prywatnym szpitalu św. Elżbiety w Katowicach, problemów z ich wykonywaniem nie ma. Jednak ciągłe sprawdzanie, czy personel ma koronawirusa jest niemożliwe.

Optymalnie byłoby, gdyby każdy przed przystąpieniem do pracy każdego dnia był badany pod względem obecności materiału genetycznego wirusa. Oczywiście, jest to nierealne i to nigdzie na świecie nie istnieje, łącznie z Republiką Federalną Niemiec – mówi dr Maciej Hamankiewicz, Szpital im. św. Elżbiety w Katowicach.

Personel medyczny powinien mieć robione testy? Konkretnych przepisów nie ma [WIDEO]
Personel medyczny powinien mieć robione testy? Konkretnych przepisów nie ma [WIDEO]
Wymaz to jedno, ale laboratoria mają ograniczone możliwości. Województwo śląskie jest w rankingu przypadków tuż za woj. mazowieckim. A w przeliczeniu na liczbę mieszkańców nasz region wyprzedza również stolicę. To duże wyzwanie, bo Warszawa ma prawie 3 razy więcej laboratoriów niż Śląsk.

Dzięki temu, że samorządy rzeczywiście stanęły na wysokości zadania i same we własnym zakresie próbują tworzyć takie zespoły wymazobusów, udaje się coraz więcej wymazów pobierać od mieszkańców. W tym także od kadry medycznejmówi Alina Kucharzewska, Śląski Urząd Wojewódzki.

Nie ma konkretnych przepisów dotyczących testów wśród personelu. Jest tylko taki, który dopuszcza możliwość skrócenia kwarantanny w przypadku dwóch ujemnych testów. Pracownicy służby zdrowia na kwarantannie nie mogą przebywać, ponieważ bez nich szpitale przestaną działać. Kto wtedy ratowałby chorych, którzy zgłaszają się przecież nie tylko z koronawirusem.

autor: Łukasz Kądziołka

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Epidemia hejtu wobec lekarzy na Śląsku! W Gliwicach idioci zmasakrowali pielęgniarce auto! [ZDJĘCIA, WIDEO]

BURZE Z GRADEM przez 3 dni! Synoptycy wydali OSTRZEŻENIE!

Niższe diety dla radnych w Bytomiu przez koronawirus? Jest taki pomysł!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button