Jak dbać o czyste powietrze w domu? Oto 5 sprawdzonych sposobów
Ze względu na ograniczenia w przemieszczeniu się poza domem, zaczęliśmy dostrzegać wiele elementów, które można zmienić w swoim życiu. Jednym z nich może być czystość powietrza. Jest to szczególnie ważne, jeśli masz małe dzieci i zwierzęta, które wymagają specjalnych warunków. Oto sprawdzone sposoby, jak sobie z tym radzić, żeby organizm nam podziękował.
Niezależnie od tego, jaka pora roku aktualnie obowiązuje, jest kilka uniwersalnych metod, które sprawdzą się zawsze. Zimą jest z tym zdecydowanie trudniej (problem z wietrzeniem pomieszczeń), ale oczywiście nie jest to misja niemożliwa do wykonania.
Czystość powietrza w domu – czy mam na nią wpływ?
Na ulicach – często w zatłoczonych miastach – jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Niestety nie mamy na to większego wpływu. Możemy jedynie poruszać się częściej komunikację miejską, wymienić pompy ciepła na te ekologiczne i zgłaszać nieprawidłowości do odpowiednich służb. Jeśli chodzi o własne mieszkanie, to tutaj możemy być prawdziwymi bohaterami.
Oczywiście pod warunkiem, że zainwestujemy w odpowiedni sprzęt. Zróbmy to dla własnego organizmu, żeby oddychało się lepiej. Może nawet na co dzień nie odczuwamy skutków ubocznych naszych zaniedbań, ale przyjdą później. Warto temu zapobiec już teraz. Nawet poprzez… wyłączanie wielu urządzeń elektrycznych, które działają negatywnie na ładunek cząsteczek powietrza.
Nawilżacz powietrza nie tylko zimą
Mówi się, że nawilżacze powietrza powinniśmy używać głównie zimą, bo wtedy – wskutek działania ogrzewania – powietrze w pomieszczeniu mocno się wysusza. To prawda, ale… nawilżanie powietrza latem to wbrew pozorom bardzo dobry pomysł. Warto dbać o optymalną wilgotność i oczyszczanie powietrza również w ciepłe dni, zapewniając sobie odpowiedni komfort życia. Tym bardziej pomyślmy o nawilżaczach powietrza już wiosną, ponieważ ceny takich urządzeń – z racji mniejszego zainteresowania – są dużo mniejsze (warto poszukać promocji i kodów rabatowych w RTV Euro AGD czy Media Expert) w tym okresie.
Wiosną czy latem – kiedy alergicy są najbardziej narażeni na działanie pyłków – oprócz nawilżacza, można również pokusić się o inwestycję w oczyszczacz powietrza, żeby nie siedzieć zbyt często przy zamkniętych okna, skoro na zewnątrz wysoka temperatura. Takie urządzenie jest w stanie zredukować liczbę alergenów, wchłonąć nieznośne pyłki czy inne szkodliwe mikroorganizmy, kurze, a nawet drobnoustroje.
Odkurzacz z filtrem HEPA – dbaj o czyste powietrze
Odpowiednie odkurzacze to wybawienie nie tylko dla alergików, ale dla wszystkich domowników, którzy każdego dnia są narażeni pyłki, kurz, roztocza i inne zanieczyszczenia. Dlatego polecamy zainteresować się modelami z filtrami HEPA (np. ostatnio popularne modele Dyson). Te, które polecamy najbardziej, tj. z filtrami minimum H13, zaliczają się urządzeń wyższej klasy. My jednak uważamy, że na zdrowiu nie można oszczędzać, a jest to inwestycja, która zapewnia komfort oddychania czystym powietrzem. A to jest bezcenne w dzisiejszych czasach.
Taki odkurzacz (np. bezworkowy) stanowi przeciwwagę dla klasycznych urządzeń. Jego największą zaletą wygodne użytkowanie i brak ciągłych wymian worków, co bywa dość uciążliwe i oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jego moc – ze względu na brak worka – nie spada wraz z długością użytkowania. Taki model zasysa powietrze i zanieczyszczenia, a w kolejnym kroku dzięki dużej sile odśrodkowej – wytworzonej za pomocą ruchu wirowego – kurz i śmieci trafiają do pojemnika, a wydmuchiwane poza odkurzacz powietrze jest czyste.
Oczyszczanie powietrza za pomocą roślin – jak to działa?
To dość innowacyjna metoda, ale – według wielu specjalistów – bardzo skuteczne. Oczywiście nie wszystkie rośliny nadają się do procesu oczyszczania powietrza (niektóre są wręcz niewskazane). Aby poprawić mikroklimat w mieszkaniu, warto pomyśleć o roślinach doniczkowych, które będą świetnym – ale i przy okazji tanim – uzupełnieniem powyższych rozwiązań. Zwłaszcza jeśli natkniesz się na sezonowe wyprzedaże czy przedsezonowe kody rabatowe np. w Leroy Merlin.
Niektóre z tych roślin skutecznie przechwytują kurz, jednocześnie pochłaniając szkodliwe dla nas substancje, takie jak benzen czy aceton. Dzięki temu można je zaliczyć do naturalnych filtrów oczyszczających powietrze. Do najpopularniejszych z nich zaliczymy przede wszystkim fikusy, bluszcze, figowce, draceny czy popularne paprocie.
Oczyszczanie powietrza – biegiem i rowerem, a nie samochodem
Bieganie czy jazda na rowerze przynoszą wiele korzyści, nie tylko dla naszego organizmu, ale i jakości powietrza. Jeśli wybieramy ekologiczne środki transportu, to nie dorzucamy swojej cegiełki do zanieczyszczeń. Możemy wybierać spacer, bieg czy jazdę na rowerze zamiast podróży samochodem zaledwie kilka kilometrów. W większych miastach takie rozwiązanie przynosi nawet oszczędność… czasu. Omijamy korki i zyskujemy komfort psychiczny. Dlatego czasem lepiej zainwestować w odpowiednie buty do biegania (zwłaszcza przy częstych promocjach np. w Nike) lub rower niż bilet miesięczny na autobus czy tramwaj.
źródło: artykuł partnera, materiał sponsorowany
Mam dużo kwiatów, które oczyszczają powietrze, do tego irobota i oczyszczacz powietrza. Jakość powietrza jest okej, mieszkam na wsi, tutaj nie ma tak dużo spalin jak w wielkich aglomeracjach.